Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 15. 1. 2025

    Los Angeles se prohnala požární bouře

    Los Angeles v plamenech. Masivní požáry pohltily celé čtvrti největšího města Kalifornie. Jak to, že se oheň nedaří dostat pod kontrolu? A proč atmosféra funguje jako houba? V podcastu iROZHLASU Vinohradská 12 odpovídá na otázky bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV Miroslava Trnka, spolutvůrce webu o předpovědích požárního počasí Firerisk.cz. Ptá se Matěj Skalický. Celý rozhovor je dostupný ZDE.

  • 13. 1. 2025

    Hasiči v LA se požáru nemají jak efektivně postavit

    Dění posledních dní v Los Angeles je noční můrou místních obyvatel, ale i hasičů. Ti jsou totiž podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který požáry studuje a spoluvytvořil i předpovědní systém pro zjišťování požárního rizika, v podstatě bezmocní. Jakmile se dostane požár do zabydlené oblasti za takových podmínek, jaké v posledních dnech panují v Los Angeles, hasiči podle něho nemají šanci mu efektivně čelit. Celý rozhovor pro Seznam Zprávy je k dispozici ZDE.

     

  • 11. 1. 2025

    Kalifornské požáry pohání hydroklimatický bič

    Ohně, které svírají Los Angeles, jsou kvůli klimatickým podmínkám jedny z nejsilnějších v dějinách. Letos se sešlo rovnou několik příčin, jež udělaly z Kalifornie extrémně hořlavé místo. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Kalifornie letos prošla pozoruhodnou kombinací jevů, která způsobila, že právě okolo Los Angeles bylo na začátku ledna obrovské množství vyschlých rostlin. „Dostatek vláhy vedl k bujnému růstu vegetace v první polovině roku 2024,“ popsal Trnka. Ale pak přišlo sucho trvající od léta, které trávu vysušilo. „Aktuální deficit vláhy se tak potkal s mimořádně narostlou vegetací z loňského roku.“ Jeho kolegyně Monika Hlavsová pak doplňuje, že v Kalifornii a na jihozápadě USA byly dlouhodobě pozorovány nižší než obvyklé hodnoty obsahu půdní vláhy a také hlášeny dopady sucha. Celý rozhovor pro ČT24 je k dispozici ZDE.

  • 10. 1. 2025

    Kolem Los Angeles hořelo vždy, negativní okolnosti se však kumulují

    Extrémně ničivé požáry v Los Angeles jsou důsledkem několika nepříznivých okolností, které se momentálně nahromadily. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR jde o oblast, v niž intenzivně a často hořelo i v minulých stoletích, a to pravděpodobně i na podstatně větší ploše. Jenže velké protipožární úsilí ve 20. století přispělo paradoxně k akumulaci biomasy jako paliva a stále citelněji se projevují dopady klimatické změny v podobě dlouhotrvajícího intenzivního sucha, výrazně vyšších teplot a posunu v jarních deštích. Celý rozhovor pro ČTK je k dispozici ZDE a rozhovor je také dostupný pro Blesk.cz ZDE.

  • 10. 1. 2025

    Srážek je sice v zimě více, ale kvůli oteplování nejsou sněhové

    Dlouhodobě srážek v zimě sice přibývá, ale kvůli změnám klimatu již nejsou sněhové, řekl v rozhovoru s ČTK klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Předpokládá, že do roku 2050 bude sněhová pokrývka poloviční, než je v současné době, a do konce století pouze třetinová, pokud se nebude bojovat se změnami klimatu a oteplováním. Rozhovor je k dispozici ZDE.

  • 10. 1. 2025

    Komentář prof. Trnky k nejteplejšímu roku v historii měŕení

    Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR pro CNN Prima News komentuje nejteplejší rok v historii měření. Rozhovor je od 29:35 minuty k dispozici ZDE

  • 7. 1. 2025

    Loňský rok byl v Brně srážkově silně nadprůměrný

    Loňský rok byl v Brně srážkově výrazně nadprůměrný. Napršelo 619 mm. Je to je o 128 mm více, než je průměr za roky 1961 až 1990, uvedl na síti X klimatolog Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Pavel Zahradníček. Celý komentář ČTK je k dispozici ZDE.

  • 1. 1. 2025

    Podmínky k pěstování se budou v Česku nadále zhoršovat, avšak jinde ve světě to bude ještě rychlejší

    Podmínky pro pěstování řady plodin se v některých částech Česka zhoršují a budou zhoršovat s postupujícími dopady klimatické změny, avšak jinde ve světě to bude ještě rychlejší. Proto může být v ČR nadále výhodné pěstovat například pšenici i při větším riziku sucha, protože někde už ji nevypěstují vůbec, nebo s horšími výsledky. Čeští zemědělci tak mohou na globálním trhu stále uspět, řekl bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Zemědělcům podle něj nezbývá, než se co nejrychleji adaptovat na měnící se klimatické podmínky. Celý rozhovor pro ČTK je k dispozici ZDE.

  • 18. 12. 2024

    Rozhovor s Pavlem Zahradníčkem pro Regionální agrární komoru

    Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR odpovídal na otázky Zpravodaje Regionální agrární komory Pardubického kraje spojené se současným zemědělstvím. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

  • 18. 12. 2024

    Když přestaneme orat a pokryjeme půdu meziplodinami, obnovíme za pár desítek let její úrodnost

    Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zkoumá, jak půdu v Česku, zpustošenou dekádami intenzivní orby a používáním syntetických hnojiv a pesticidů znovu ozdravit a připravit na budoucí vysoké teploty v důsledku klimatické změny. Může tomu pomoci i fakt, že zemědělci dostanou zaplaceno za zachycování uhlíku v půdě. „Čeká se také na to, jak budou vypadat systém obchodování s emisními povolenkami v zemědělství neboli Agro-ETS,“ připomíná Klem. Celý článek pro ekonews.cz je k dispozici ZDE.