Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 30. 7. 2019

  Vlna veder v severní Evropě - Pavel Zahradníček pro Studio ČT24

  Vlna veder se přesunula ze západní Evropy do Skandinávie a ohrozit by mohla i Grónský ledovec. Podle klimatologů by horký vzduch ze Sahary mohl zasáhnout i Grónsko a urychlit tak tání ledovce.

  Jak mimořádné jsou tropické dny za polárním kruhem? Jak vypadá běžné léto na severu Evropy a v Grónsku? Také na tyto otázky odpovídal klimatolog Pavel Zahradníček z CzechGlobe v rozhovoru pro Studio ČT24.

  Rozhovor je ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 19:48).

 • 29. 7. 2019

  Jak se změní klima v Evropě? - Interview Plus ČRo

  Klimatické změny a oteplování v posledních desetiletích nemají za poslední dva tisíce let obdoby. Ukazují to výsledky hned tří různých nedávno vydaných klimatologických studií.

  „Když se srovnávaly přírodní vlivy s nárůstem teplot, tak prakticky nic nesedí. Solární cyklus, vulkanické vlivy, nic. Jediné, co sedí, jsou skleníkové plyny a množství oxidu uhličitého,“ říká v Interview Plus klimatolog Pavel Zahradníček z projektu Intersucho.

  Rozhovor je ke stažení ZDE.

 • 26. 7. 2019

  Detailní monitoring dopadů sucha na lesy

  Na portálu Intersucho od tohoto týdne naleznete novou mapu Dopadů na lesy. Mapa zobrazuje detailní hodnocení dopadů sucha, tak jak jej vidí respondenti z oblasti lesnictví, ve svých pravidelných hlášeních. Do hodnocení dopadů sucha na lesní porosty, se je možné jednoduše zapojit pomocí našeho online dotazníku.

 • 24. 7. 2019

  Tropické teploty posledních dnů prohlubují problém se suchem

  Jak se Česká republika vypořádává se suchem a co dělá Národní koalice pro boj se suchem komentoval bioklimatolog prof. Miroslav Trnka v pořadu Zaostřeno na Rozhlasu plus. 
  Celý pořad k poslechnutí ZDE (stopáž od 2:00)

 • 23. 7. 2019

  Rozhovor pro časopis Forbes NEXT

  Letní číslo Forbes NEXT, s titulem H20. Jak nedostatek vody promění Česko, přineslo rozsáhlý rozhovor s bioklimatologem prof. Zdeňkem Žaludem.
  Mimo jiné byla otevřena témata, jak sucho ovlivňuje českou krajinu, a naopak jak naše krajina ovlivňuje sucho, zda lze krajinu na sucho adaptovat, či co může pro ušetření vody udělat každý z nás.
  Část rozhovoru k přečtení ZDE.

 • 23. 7. 2019

  Sucho nikam neodejde. Žádná z předchozích generací tak rychlou změnu klimatu nezažila, říká bioklimatolog

  Sucho v Česku dřív znamenalo pro zemědělce velké výnosy. Dnes je to naopak. Jak se čeští zemědělci potýkají s projevy klimatické změny v podobě sucha v rozhovoru pro Lidovky.cz vysvětluje bioklimatolog Miroslav Trnka z brněnské Mendelovy univerzity.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 23. 7. 2019

  Rozhovor o suchu v pořadu Káva o čtvrté

  Dr. Martin Možný, člen týmu Intersucho, mluvil v pořadu Káva o čtvrté v Rozhlasu na téma Sucho.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE

 • 22. 7. 2019

  Sucho se v minulém týdnu v ČR rozšířilo, situace se zhorší

  Sucho se v České republice minulý týden po mírném ústupu znovu rozšířilo, dva nejhorší stupně ze šesti jsou na 30 procentech území. Tropické teploty v tomto týdnu a počasí bez srážek situaci zhorší. Podle předpovědi vědeckého portálu InterSucho by se mělo extrémní a výjimečné sucho rozšířit na 60 procent území, vyplývá z dnes aktualizovaných dat. V posledních dvou týdnech lze z map také vyčíst zhoršující se kondici vegetace na většině území, zprávy zemědělců lze označit až za pochmurné.
  Článek na ctk.cz k přečtení ZDE.
  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  ct24.cz,
  denik.cz,
  lidovky.cz,
  irozhlas.cz.

 • 19. 7. 2019

  Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

  Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín Víkend požádal odborníky o předpověď, jaké přírody se dožijí naše děti.

  Naše příroda a krajina budou v roce 2069 vypadat jinak, což potvrzuje třeba profesor Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Jeho tým se zabývá výzkumem dopadů změn klimatu hlavně na zemědělství.

  „Posledních asi pět let zažíváme výjimečné sucho a teplo,“ vypráví. „Předběhlo dokonce naše očekávání. Modely předpovídaly, že podobně vysokých hodnot v Česku dosáhneme až někdy v letech 2030 až 2050. Roky 2015 až 2018 můžeme považovat za ochutnávku klimatu, které u nás jednou bude běžné.“
  Článek k přečtení ZDE.
   

 • 16. 7. 2019

  Sucho a hraboši

  Současný stav přemnožených hrabošů komentuje prof. Zdeněk Žalud pro portál seznamzpravy.cz
  Článek k přečtení ZDE.