Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 29. 8. 2019

  Málo srážek, vysoká spotřeba. Česko už šestým rokem trápí sucho a nedostatek vodních zásob

  Už několik let po sobě je v Česku sucho, meteorologové o něm mluví od roku 2014. Problém je hlavně pod povrchem, kde voda chybí, přestože v srpnu poměrně často pršelo a situace se o něco zlepšila.
  Odborníci rozlišují několik druhů sucha. Prvním typem je meteorologické neboli klimatické – podle počtu srážek. Dalším je zemědělské sucho v půdě, které má za následek například pomalejší růst zemědělských plodin a lesů, a roste při něm riziko požárů a přemnožují se škůdci – typicky kůrovci nebo hlodavci. Existuje také sucho hydrologické, jež souvisí s hladinami vodních toků.
  V poslední době se mluví i o takzvaném socio-ekonomickém suchu. „Má vliv na výrobu, výrobu elektřiny, průmysl a na kvalitu života lidí. To znamená, že lidi jsou jím nějakým způsobem omezeni, například při zásobování pitnou vodou,“ vysvětluje Miroslav Trnka z vědeckého portálu Intersucho.

  Článek k přečtení na irozhlas.cz ZDE.

 • 28. 8. 2019

  O suchu v České republice ve Večerních zprávách TV Seznam.cz

  Česko čeká zřejmě poslední vlna tropů. A sucho je stále na kritické hranici, ukazují data ČHMÚ a portálu InterSucho. Mírně se ale zlepšil stav povrchové vody.
  Aktuální situaci pro TV Seznam.cz komentuje Pavel Zahradníček z CzechGlobe.
  Komentář je ke zhlédnutí ZDE.

 • 27. 8. 2019

  Poslední vlna tropů je tu. Připraví nás o nastřádanou vodu a Česko opět vyschne?

  Je stále sucho? Podle laického pozorování se může zdát, že je minimálně druhá polovina léta na srážky vydatná, a tak by se i stav sucha měl zlepšovat. Částečně je to pravda. Stav povrchové vody se opravdu oproti loňskému roku mírně zlepšuje, stav podzemní vody je ale stále v kritickém stavu.
  Současný stav komentuje pro seznamzpravy.cz klimatolog Pavel Zahradníček.
  Reportáž a článek ke zhlédnutí ZDE.

 • 23. 8. 2019

  Ocenění Intersucha od Ministerstva zemědělství

  Cenu ministra zemědělství za druhý nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje získal tým projektu Intersucho (certifikovaná metodika „Využití předpovědi půdní vlhkosti a intenzity sucha pro lepší rozhodování v rostlinné výrobě“, autor: prof. M. Trnka a kol.). Cenu převzal na výstavě Země Živitelka v  Českých Budějovicích prof. Zdeněk Žalud.

  Více k přečtení na webu MZe ZDE
  Fotografie z předání ZDE
  Oceněná metodika k přečtení ZDE

 • 16. 8. 2019

  Stav půdního sucha v České republice

  Česko je méně suché než před měsícem, déšť nasytil vrchní vrstvu půdy. Jak je to však se suchem v hlubších vrstvách a jaký je stav podzemních vod vysvětluje klimatolog Pavel Zahradníček.
  Reportáž pro Studio ČT24 ke zhlédnutí ZDE (stopáž 15:14).

 • 14. 8. 2019

  Mapy Intersucha v hlavní Předpovědi počasí ČT24

  V pořadu Události za okamžik a počasí na ČT24 byly včera prezentovány stavy půdního sucha pro povrchovou a hlubší vrstvu. Mapy Intersucha nyní ukazují markantní rozdíl, kdy povrchová vrstva je v obvyklém či vyšším stavu, zatímco hlubší vrstva je v záporné odchylce.
  Počasí ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 1:17).

   

 • 13. 8. 2019

  Pavel Zahradníček hostem hlavních zpráv ČRo Radiožurnál

  Po řadě horkých týdnů přišlo v Česku ochlazení. Deště a s nimi zřejmě i konec nejintenzivnějšího suchého období. Také mimořádně dlouhého, protože fakticky navázalo na extrémní sucha z loňského léta a podzimu, která výrazně nepřerušily ani následující měsíce. Tento vývoj dlouhodobě mapuje odborný tým Intersucho, na němž se podílejí Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Mendelova univerzita a Státní pozemkový úřad. Právě zveřejněnou novou prognózu projektu InterSucho komentoval Pavel Zahradníček.

  Rozhovor je k poslechnutí ZDE (stopáž od 0:38).

 • 7. 8. 2019

  Rozhovor Miroslava Trnky pro Týdeník Rozhlas

  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka komentuje současný stav sucha. Jaké jsou hlavní důvody sucha, jak je sucho vnímáno obyvateli a politiky?
  Nejen na toto bylo odpovězeno, celý rozhovor k přečtení ZDE.

 • 6. 8. 2019

  Zemědělské sucho z Česka po deštích zatím pomalu ustupuje

  Zemědělské sucho v České republice v posledních dnech díky dešťům mírně ustupuje. Dva nejhorší stupně, tedy výjimečné a extrémní sucho, jsou na 13 procentech území, část republiky netrpí suchem vůbec. Deště ale stačily nasytit jen povrchové vrstvy do 40 centimetrů, dále v hloubce do jednoho metru převládá sucho na většině území republiky, vyplývá z údajů, které dnes vědci zveřejnili na portálu InterSucho.
  Článek na ČTK k přečtení ZDE.
  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  ihned.cz,
  lidovky.cz.

 • 31. 7. 2019

  Kalkulačka tropických dnů. Spočítejte si, kolikrát jste už zažili třicetistupňová horka

  Meteorologové hlásí stále více tropických dnů, tedy těch, kdy maximální teplota dosáhne alespoň 30 stupňů Celsia. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka se jich v průměru vyskytuje kolem deseti ročně, ale brzy to může být i dvacet a ve městech až čtyřicet. Kolik takových horkých dnů jste zažili vy, vám pomůže zjistit kalkulačka, kterou připravil server iROZHLAS.cz.

  „V průměru se vyskytuje okolo osmi až deseti tropických dnů za rok, ale v budoucnu se budeme dostávat nad hranici 20 dnů v průměru. Ve velkých městech, kde je efekt zesílen ještě tepelným ostrovem, dokonce nad hranici 30 až 40 dnů za rok,“ předpovídá klimatolog Pavel Zahradníček z CzechGlobe.

  Článek k přečtení ZDE.