22. prosinec 2024

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (15.12 – 21.12.2024) nejvíce srážek spadlo ve čtvrtek. Celkově za celý týden jich bylo více hlavně na horách. V Krkonoších to byly úhrny přes 60 mm a v Beskydech 15-20 mm/týden. Ve středních a nižších polohách pak nespadlo většinou více než 10 mm/týden. V pondělí až pátek bylo i dost teplo. Maxima lezla k 5-10°C. Pak se ochladilo pod 5°C. V noci pod bodem mrazu bylo jen v neděli (15.12.) a v sobotu. Celý týden lze charakterizovat jako větrnější.
Tento týden by mohl být mrazivý a suchý. V noci nám budou padat teploty k -5°C a během dne čekáme maxima jen lehce nad bodem mrazu. Na většině území se nebudou vyskytovat žádné srážky.

Aktuální intenzita sucha: Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm): Intenzita sucha v povrchové vrstvě na celém území České republiky oproti minulému týdnu zůstává stejná. Aktuálně tak v této vrstvě pozorujeme jen lokálně počínající sucho na Zlínsku, jinak v rámci celé republiky není sucho pozorováno.
Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm): V hlubší vrstvě není v rámci celé republiky sucho pozorováno.
Ani v rámci půdního profilu 0–100 cm aktuálně není sucho na území České republiky pozorováno.

Deficit:
 V povrchové vrstvě (0–40 cm) ve srovnání s minulým týdnem hodnoty půdní vláhy mírně poklesly na jihu Moravy a na Olomoucku. Zásoby vody jsou v rámci republiky pořád relativně nízké a na většině území se pohybují v intervalu (-5) až 5 mm.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) oproti minulému týdnu zásoby vody také mírně klesly. Nižší hodnoty pozorujeme v rámci území podél západních, severních a východních hranic, zejména na Ostravsku, v Beskydech a části Bílých Karpat, kde aktuálně pozorujeme lokálně deficit do do max 20 mm. Na zbylém území ale zůstávají zásoby vody v půdě vyšší, zejména na severozápad od Prahy. (5-40 mm)
V rámci půdního profilu (0-100 cm) jsou cca 4 % území v deficitu 5-20 mm. Největší zásoby vody v půdě jsou aktuálně i nadále ve Středních Čechách na sever od Brna, na Ostravsku, v části Bílých Karpat a v Beskydech jsou zásoby vody nižší- lokálně s deficitem do 20 mm.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost rozdílná v Čechách a na Moravě. V Čechách pozorujeme převážné vodnost normální. No místy na Karlovarsku, Plzeňsku, Strakonicku a ve Východních Čechách pozorujeme i vodnost nadnormální a naopak na severu Čech (Děčínsko) lokálně vodnost podnormální. Na Moravě ale pozorujeme na většině tocích spíše vodnost nadnormální, no dál na východ hladiny toků postupně klesají a vodnost na tocích v Beskydech a Karpatech je spíše podnormální.

Nasycení půdy: V povrchové vrstvě půdy (0–40 cm) hodnoty relativního nasycení půdy se oproti minulému týdnu na většině území nezměnily. Na jihu Moravy však mírně vzrostly a na severozápad od Prahy naopak mírně klesly. Aktuálně jsou v rámci celého území hodnoty relativního nasycení půdy ale velmi vysoké v intervalu 90-100%, s výjimkou jihu Moravy, kde se hodnoty i přes mírný nárůst pohybují v intervalu 70-90%, na Znojemsku 60-70 %.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu taky výrazněji neproměnily. Na většině území, zůstávají v této vrstvě hodnoty relativního nasycení i v intervalu 90-100 %. Ve Středních Čechách, Ostravsku a na převážném území Moravy jsou hodnoty o něco nižší v intervalu 70-90 % (na Ústecku, Znojemsku a Brněnsku 60-70 %).
V celém profilu (0–100 cm) zůstávají hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu zůstávají stejné. S výjimkou oblasti severozápadně od Prahy, Slezska a jihu Moravy pozorujeme v rámci celé republiky velmi vysoké hodnoty relativního nasycení půdy (90-100 %). Ve zmíněných oblastech se hodnoty pohybují v intervalu 70-90 %, na Brněnsku a Znojemsku 60-70 %.

Dopady na zemědělství: Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin oproti minulému týdnu jen velmi mírně vzrostly. Aktuálně jsou v 6 okresech (17 % hlášení) hlášeny ztráty na výnosech do 10 %, ve 3 okresech (9 % hlášení) jsou reportovány ztráty v důsledku sucha 10-30 %, v okresu Mladá Boleslav (3 % hlášení) jsou hlášené ztráty na výnosech 30-40 % a také v okrese Chomutov (3 % hlášení) ztráty nad 40 %. Ve 21 hlášených okresech (60 %) nejsou reportovány projevy sucha. 45 okresů zůstalo nehlášených.
Stav vodní bilance za poslední tři měsíce oproti minulému týdnu mírně vzrostl. Aktuálně ale i nadále převládá stav normální spíše vlhčí ve 76 % hlášení. Dále je reportován stav spíše sušší bez dopadů ve 13 %, stav velmi vlhký v 6 % hlášení a v 5 % hlášení je reportován stav extrémně suchý.
Stav půdní vláhy do 20 cm oproti minulému období také vzrostl. Na celém území teď aktuálně převládá půda vlhká v 58 % hlášení. Hlášená je dále velmi vlhká ve 23 % hlášení, v 16 % půda mírně vlhká a ve 4 % i půda sušší.

Dopady na lesy:
 Hlášena je situace v 4 okresech, kde jsou sledovány především jehličnaté druhy. V rámci všech hlášených okresů aktuálně nejsou hlášeny žádné dopady sucha na lesní vegetaci.

Situace ve střední Evropě: Na většině území střední Evropy aktuálně chybí data o hodnotách indexu půdní vláhy. Tam kde jsou data k dispozici, jako je východní část České republiky, jih Polska či sever Rakouska se hodnoty indexu půdní vláhy udržují i nadále vyšší. Vysoké hodnoty jsou hlášené i z Německa a Francie.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu se mírně snížily vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se zatím nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 23 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 71 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší v nížinách především na jižní Moravě a v severozápadních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.


Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (8.12 – 14.12.2024) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové níže, což se během týdne změnilo postupně na vliv tlakové výše. Srážky se vyskytovaly hlavně počátkem a pak koncem týdne. Celkově jich bylo velmi málo. Většinou spadlo jen do 5 mm/týden. Na horách to pak bylo mezi 10-20 mm/týden. Během týdne se postupně ochlazovalo. Zpočátku byly maxima do 4°C, ke konci nastávaly místy i celodenní mrazy. Noční teploty byly nejčastěji pod bodem mrazu do -4°C. Větrné počasí převažovalo pak ke konci týdne.

Předpověď a prognóza sucha: V tomto týdnu (od 23.12.2024) budeme v první polovině pod vlivem brázdy nízkého tlaku, v té druhé naopak pod vlivem tlakové výše. V dalších 10 dnech se příliš srážek nečeká. V první polovině týdne jen občasné přeháňky. To znamená, že ani příliš nového sněhu nepřipadne a pokud ano, tak převážně jen na horách. Na většině území republiky nebudou tedy žádné srážky v tomto týdnu. Denní teploty budou nejčastěji mezi 0-5°C. V noci se začne výrazně ochlazovat v druhé polovině týdne. Tam budou padat minima až k -5°C. Půdní vlhkost bude stále hodně vysoká. Výjimkou bude i nadále oblast JM kraje, kde i ve vrstvě do 40 cm nebude půda nasycena, a dokonce bude lehce pod dlouhodobým průměrem.
Střednědobý výhled do 8. ledna předpokládá, že teploty vzduchu budou většinou kolem dlouhodobých hodnot. Většinou převládá ale větší nejistota. Více srážek se čeká až počátkem nového roku.
Navazující dlouhodobý výhled až do 3. února předpokládá, že teploty v druhé polovině ledna a počátkem února budou nadprůměrné.
Tento týden by mohl být mrazivý a suchý. V noci nám budou padat teploty k -5°C a během dne čekáme maxima jen lehce nad bodem mrazu. Na většině území se nebudou vyskytovat žádné srážky.


Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.

Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR. Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.