Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 23.9. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 16.9. do nedele 23.9. ráno)

 

Mapa intenzity sucha vyjadruje porovnanie aktuálneho nasýtenia pôdy s rovnakým obdobím za posledných 50 rokov a hodnotí mimoriadnosť vzniknutej situácie.

Miera INTENZITY SUCHA v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 - 2010) je na úrovni extrémneho sucha na Zemplíne, v Poloninách a v Slanských vrchoch. Extrémne sucho zasahuje tento týždeň o niečo väčšiu plochu ako pred týždňom. Výrazné sucho sa rozšírilo na východe ďalej smerom na západ od Košickej kotliny a zasahuje tak aj oblasť Volovských vrchov. Výrazné sucho je na malej ploche aj na Gemeri a miestami na Turci. V povrchovej vrstve je výrazné až výnimočné sucho na krajnom východe. Na ostatnom území je nanajvýš začínajúce až mierne sucho. V hlbšej vrstve extrémne sucho zasahuje stále oblasti na východe, a v menšej miere sa vyskytuje aj na Turci a Gemeri. Situácia ohľadom intenzity sucha sa na východe už niekoľko týždňov zhoršuje. Zmeny však nie sú veľké, ale každým týždňom je zasiahnutá čoraz väčšia plocha. Naopak, na západe je stále priaznivý stav a väčšina západného Slovenska je bez rizika sucha.

Viac informácií

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 1. 7. 2024

    Jaké jsou výhledy počasí v Česku pro nadcházející roky?

    Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky popisuje budoucí scénáře dalšího vývoje klimatu v České republice.
    Celý rozhovor pro Deník.cz je k dispozici ZDE

  • 26. 6. 2024

    Nový zákon by měl určit, kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lesích

    Kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lese, by měl jasně stanovit nový zákon o lesnictví. Změny v novele zákony doporučuje přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a České geologické služby. Podle něj se většina mrtvého dřeva v posledních letech sbírá a půdě poté chybí živiny. Zároveň dodal, že by zákon měl stanovit povinnost pěstovat smíšené lesy bez ohledu na stáří stromů a ponechat v lese i staré stromy. Celý článek pro ČTK k dispozici ZDE

20. srpna 2018 / 34. týden

předchozí další zavřít