Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 23.9. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 16.9. do nedele 23.9. ráno)

 

Zásobenie pôdy vlahou a RELATÍVNE NASÝTENIE v povrchovej vrstve (0 - 40 cm) dosahuje najnižšie hodnoty v intervale 10-20 % na Dolnom Zemplíne. Nasýtenie 20-30 % je aj na Above, Gemeri a Pohroní. Bod zníženej dostupnosti je v tejto vrstve pôdy dosiahnutý na približne polovici územia. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je najnižšie nasýtenie pod 10 % na Zemplíne, v Slanských vrchoch a na Gemeri. Nízke hodnoty nasýtenia pod 20 % sú aj na Pohroní a v Juhoslovenskej kotline. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je stále nasýtenie 10-20 % ojedinele na Zemplíne, v Poloninách a Slanských vrchoch a na Gemeri. Bod zníženej dostupnosti je presiahnutý na polovici územia.

Viac informácií

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 26. 6. 2024

    Nový zákon by měl určit, kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lesích

    Kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lese, by měl jasně stanovit nový zákon o lesnictví. Změny v novele zákony doporučuje přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a České geologické služby. Podle něj se většina mrtvého dřeva v posledních letech sbírá a půdě poté chybí živiny. Zároveň dodal, že by zákon měl stanovit povinnost pěstovat smíšené lesy bez ohledu na stáří stromů a ponechat v lese i staré stromy. Celý článek pro ČTK k dispozici ZDE

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

26. srpna 2018 / 34. týden

předchozí další stáhnout zavřít