Dopady na lesy


  • bez dopadů
  • počínající projevy sucha
  • pokročilé projevy sucha
  • selhání výsadby s výrazným podílem sucha
  • chybí hlášení
  • bez dopadů
  • zaznamenané projevy sucha
  • listnaté
  • jehličnaté

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na LESNÍCTVO:

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Trnava: „Úhrn zrážok za uplynulý týždeň 25 mm. Spozorovaný opad listov pomiestne v skupinách dospelých stromov aj v mladine (najmä pri drevine buk a hrab). Cca 75 % úrody bukvice spálenej od slnka. Zaznamenané zatiaľ približne 50 % straty na tohtoročnom zalesňovaní.“

Vranov nad Topľou: „Pomiestne vysychanie dreviny breza v mladinách po porastoch.“  

Bánovce nad Bebravou: „Množstvo zrážok k 21.8.2022, 7:00 hod malo hodnotu 28,95 mm, vodný tok Radiša na niektorých úsekoch vyschnutý, taktiež jeho prítok Čierny Potok, pôdna vlhkosť v hĺbke 10 a 50 cm na úrovni 200 cb, v hĺbke 20 cm na hodnote 60 cb.“

Topoľčany: „Zrážky za posledné tri dni znížili deficit vlahy. Horná vrstva pôdy je už dobre zásobená vodou. V nižších častiach sucho stále pretrváva. V potokoch ešte nie sú stavy vody zodpovedajúce bežným prietokom v tomto období.“

Hlohovec: „Mierne zlepšenie po dlhotrvajúcom suchu, víkendové dažďové prehánky v súhrne cca 35 mm.“

Banská Bystrica: „Záver týždňa zrážky, v sobotu búrky, v nedeľu zrážky.“

Topoľčany: „Zrážky v lokalite Kulháň za sledované obdobie: 21 mm.“ 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 17. 9. 2024

    Klima v České republice se mění: Budeme pěstovat lanýže a pomeranče?

    Ústav výzkumu globální změny AV ČR v spolupráci s Masarykovou univerzitou a Odborem životního prostředí připravily výstavu ZMĚNA KLIMATU – poznej, pochop, pomoz, kterou je ještě do 24. září možné navštívit v Urban centru v Brně. Výstava přibližuje příčiny a projevy změny klimatu a ukazuje, jak se s nimi vyrovnáváme. V rámci doprovodního programu výstavy mluvil v cykle přednášek klimatolog Pavel Zahradníček i o tom, jak se tato změna projevuje na zemědělské produkci – budeme mít díky změně klimatu lepší víno, budeme moci pěstovat pomeranče či lanýže? A jakou hrozbu znamená změna klimatu pro naše lesy? I to přiblíží podklady dr. Zahradníčka, které jsou k dispozici ZDE.

  • 17. 9. 2024

    Proběhla konference Potraviny pro budoucnost

    Nové biotechnologie, využití netradičních plodin i systém výstrah reagujících na změnu klimatu. Vědci z devíti pracovišť Akademie věd ČR pět let úspěšně spolupracovali ve výzkumném programu Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost. Výsledky představili na konferenci 16. září 2024. Klimatolog prof. Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR mluvil i o tom, jak mohou extrémní meteorologické jevy poškodit úrodu více druhů zemědělských plodin a také jak nám pomáhají systémy včasné výstrahy jako jsou právě Intersucho.cz, Agrorisk.cz nebo Firerisk.cz. Více o výsledcích, kterých vědci dosáhli si můžete přečíst ZDE