Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

 

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Spišská Nová Ves: „Spadlo 13,5 mm. Konečne bola aj snehová pokrývka, ale zmizla, ale v nedeľu v noci začalo snežiť znova a snehu už do rána bolo dosť.“

Piešťany: „Zima ako rýchlo prišla, tak aj rýchlo odišla, a koncom týždňa sme mali jar. Zrážky 20 mm v prvej polovici týždňa snehové, potom dážď.“

Partizánske: „Zrážky 21 mm vo forme dažďa.“

Levice: „Zrážky za posledné sledované obdobie boli 28 mm.“

Vranov nad Topľou: „Za uplynulý týždeň napadlo 39,0 mm zrážok vo forme snehu a dažďa. Pôda je momentálne pokrytá asi 10 cm vrstvou mokrého snehu.“

Komárno: „3. týždeň napršalo 12,3 mm, spolu 25,2 mm. Sneh sa roztopil.“

Trnava: „Za posledný týždeň sme zaznamenali 12,8 mm zrážok, snehová pokrývka je aktuálne nulová. Tento týždeň očakávame ďalšie zrážky vo forme snehu.“

Myjava: „Zrážky za uplynulý týždeň 12,8 mm.“

Topoľčany: „Kombinované zrážky sneh a voda.“

Zvolen: „Napršalo vyše 20 mm.“

Nové Zámky: „Množstvo zrážok v 3.týždni - 17,5 mm.“

Prievidza: „Za sledované obdobie zrážky 17,8 mm, na konci sledovaného obdobia sa oteplilo až na 12°C, sneh sa rozpustil. Teplota bola v rozmedzí -17,6 až +12°C.“

Nové Mesto nad Váhom: „Za hodnotený týždeň spadlo 29,5 mm zrážok a to  väčšinou v tuhom skupenstve, vlhké obdobie pokračuje. V stredu 20.1.2021 bola celková snehová pokrývka až 35 cm, do nedele klesla po oteplení na 10 cm, pokračuje striedanie studeného a teplého počasia.“

Piešťany: „Za hodnotené obdobie spadlo 24 mm dažďových zrážok.“

Topoľčany: „Spadlo asi 15 cm snehu za minulý týždeň, ale do soboty sa roztopil.“

Detva: „Minulý týždeň sa výrazne zlepšila zásoba vody v pôdnom profile. Za celý týždeň spadlo 22 mm zrážkovej vody a to začiatkom týždňa vo forme snehu a koncom týždňa vo forme dažďa.“

Senica: „Zrážky za 3. týždeň 9,6 mm, bez snehu.“

Lučenec: „Prvá 1/2 3. týždňa sa ešte javila ako zima a z 19./20.1. aj prisnežilo asi 2 cm. Vzápätí znovu dochádza k otepleniu, sneh sa roztopil a teploty vystupovali nad +0°C. Dňa 22. a 23.1. boli zrážky - asi 6 mm. Snehová pokrývka chýba a sú obavy, aby v jarných mesiacoch znovu nebol deficit vlahy pre chýbajúcu zásobu vlahy vo forme snehu.“

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 26. 6. 2024

    Nový zákon by měl určit, kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lesích

    Kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lese, by měl jasně stanovit nový zákon o lesnictví. Změny v novele zákony doporučuje přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a České geologické služby. Podle něj se většina mrtvého dřeva v posledních letech sbírá a půdě poté chybí živiny. Zároveň dodal, že by zákon měl stanovit povinnost pěstovat smíšené lesy bez ohledu na stáří stromů a ponechat v lese i staré stromy. Celý článek pro ČTK k dispozici ZDE

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE