Dopady na lesy


  • bez dopadů
  • počínající projevy sucha
  • pokročilé projevy sucha
  • selhání výsadby s výrazným podílem sucha
  • chybí hlášení
  • bez dopadů
  • zaznamenané projevy sucha
  • listnaté
  • jehličnaté

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na LESNÍCTVO:

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Trnava: „Uplynulý týždeň bez zrážok“.

Trenčín: „14.4.2020 zrážky snehové bez udržania sa na pôde celý deň formou prehánok“.

Malacky: „Sucho“.

Revúca: „Minulý týždeň opäť bez zrážok, narastajúce sucho“.

Piešťany: „Extrémne suché, jarné, slnečné a veterné počasie bez zrážok. Koreňový systém sadeníc prebiehajúceho jarného zalesňovania je ošetrený proti vysychaniu, čo pri dlhodobom deficite vlahy stráca účinok. Citeľné dopady sucha sa prejavujú taktiež na poľnohospodárskych ozimných plodinách s obschnutými koncami terminálnych výhonkov“.

Prešov: „Bez zrážok, veterný charakter, zmiernenie nočných a ranných mrazov na mínus 2-3 stupne“.

Pezinok: „Na apríl je doteraz veľmi sucho, taktiež zvýšené riziko vzniku požiarov“.

Pezinok : „V priebehu týždňa nulové zrážky a prevažne teplé južné prúdenie pôdu vysušuje“.

Bratislava: „Začína výraznejšie vysušovanie pôdy“.

Liptovský Mikuláš: „Výrazne suchý a mrazivý nástup jari, takže keď pôda rozmrzla veľmi skoro ju suchý vietor presušil, takže sme začali zalesňovať do presušenej pôdy“.

Malacky: „Maximálna teplota za uplynulý týždeň bola 24,5 °C. Minimálna teplota dosiahla -5,3°C. Úhrn zrážok po dvoch predchádzajúcich týždňoch bez zrážok bol v 15. týždni 0,7 mm“.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 26. 6. 2024

    Nový zákon by měl určit, kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lesích

    Kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lese, by měl jasně stanovit nový zákon o lesnictví. Změny v novele zákony doporučuje přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a České geologické služby. Podle něj se většina mrtvého dřeva v posledních letech sbírá a půdě poté chybí živiny. Zároveň dodal, že by zákon měl stanovit povinnost pěstovat smíšené lesy bez ohledu na stáří stromů a ponechat v lese i staré stromy. Celý článek pro ČTK k dispozici ZDE

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

5. dubna 2020 / 14. týden

předchozí další zavřít