Aktuální intenzita sucha: Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) oproti minulému týdnu výrazněji vzrostla. Půdní vlhkost v této vrstvě i nadále klesá v důsledku nedostatku srážek a aktuálně pozorujeme počínající až výjimečné sucho na téměř celém území republiky s výjimkou oblasti na severozápad od Prahy. Aktuálně nejvyšší intenzitu sucha (výrazné až výjimečné sucho) pozorujeme na jihu Moravy, Brněnsku, Olomoucku, v Bílých Karpatech, Beskydech a částečně v Jeseníkách, také na Hradecku, Pardubicku, Táborsku a dál k jižním hranicím.
Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm): V hlubší vrstvě je situace lepší a v rámci celé republiky je pozorováno počínající sucho podél hranic republiky a na sever od Brna, a také počínající až mírné sucho v Beskydech a Bílých Karpatech.
V rámci půdního profilu 0–100 cm je aktuálně pozorované počínající až mírné sucho na většině území Moravy, v Jeseníkách, Bílých Karpatech a Beskydech je pozorováno i sucho mírné až výrazné. V Čechách pozorujeme počínající až mírné sucho podél hranic, v Orlických horách a také lokálně v Krkonoších a Krušných horách i sucho výrazné až výjimečné. V rámci půdního profilu je aktuálně sucho pozorováno max. 34 % území.
Deficit: V povrchové vrstvě (0–40 cm) hodnoty půdní vláhy i nadále klesají a na téměř celém území, s výjimkou Severních, Západních Čech a Jeseníků a části Beskyd, kde jsou hodnoty o něco vyšší (v intervalu od (-5) až 5 mm) pozorujeme deficit půdní vláhy v intervalu (-20) až (-5) mm.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se stav zásob vody oproti minulému týdnu výrazně nezměnil ,i když hodnoty o něco klesly. V rámci republiky jsou vyšší v oblasti severozápadně od Prahy, kde je na tomto území 20-40 mm kladná odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě a naopak nižší hodnoty pozorujeme severovýchodně od Brna a na Ostravsku.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) zásoby vody na celém území oproti minulému týdnu poklesly víc výrazně. Oblast Jižních, Východních Čech a celé území Moravy a Slezska je v deficitu půdní vláhy převážně v intervalu (-20) až (-5) mm. Nejvyšší deficit (v intervalu (-40) až (-20) mm pozorujeme severně od Brna a také v pásu od Olomouce po Hodonín, na Ostravsku a na Pardubicku.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost na většině vodních toků v republice normální až podnormální. V částí Východních Čech, severozápadně od Plzně a v povodí Moravy a Oslavy pozorujeme i vodnost nadnormální. Hladiny vodních toků jsou setrvalé nebo jen slabě rozkolísané. Průtoky jsou v porovnání s dlouhodobými únorovými průměry podprůměrné až průměrné a pohybují se většinou od 25 do 90 % únorových hodnot.
V celém profilu do 1 m se k 09. 02. vyskytuje deficit na max 54 % území. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.
Nasycení půdy: V povrchové vrstvě půdy (0–40 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu poklesly na celém území, no i nadále se na většině území, s výjimkou jihu Moravy, udržují relativně vyšší. Aktuálně nejvyšší hodnoty nad 90% nasycení pozorujeme i nadále podél západních a severních hranic republiky, také na Jesenicku, Beskydech a místy na Vysočině. Na většině území ve Středních, Východních Čechách a na Ostravsku se hodnoty pohybují v intervalu 70-90 %. V okolí Prahy, na Táborku a Pardubicku jsou hodnoty nižší, v intervalu 60-70 %. Nejnižší hodnoty od 40-60 % pozorujeme na jih a jihovýchod od Brna a na Olomoucku, na Znojemsku i hodnoty v intervalu 30-40 %.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu také poklesly, i když spíš mírně. Větší část území zůstává v této vrstvě v hodnotách intervalu 90-100 %. Ve Středních Čechách, Jižních Čechách, Ostravsku a na převážném území Moravy jsou hodnoty o něco nižší v intervalu 70-90 %, na Ústecku, Olomoucku a Brněnsku v intervalu 60-70 %, na Znojemsku i pod 60 %.
V celém profilu (0–100 cm) zůstávají hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu taky poklesl. Zejména relativní nasycení půdy pokleslo ještě víc na jihu Moravy a také ve Středních Čechách. Obecně se udržují na většině území ještě pořád vyšší, podél západních a severních hranic, V Jeseníkách, v Beskydech a lokálně na Vysočině v hodnotách 90-100 %, ve Slezsku, Středních, Východních a Jižních Čechách v intervalu 70-90 %. V okolí Prahy, na Pardubicku, Olomoucku a dál na jih jsou hodnoty nižší a klesají (50-70%), přičemž na jihu Moravy (zejména Znojemsko a Břeclavsko), kde dlouhodobě hodnoty pozorujeme nižší, než v ostatních částech republiky, se pohybují v intervalu 40-50 %.
Dopady na vegetaci: Mapa bude aktualizována s novou vegetační sezónou 2025.
Dopady na zemědělství: Očekáváné dopady sucha na výnos hlavních plodin se oproti minulému týdnu o moc nezměnily. Situace zůstává pořád o něco horší na Jihu Moravy a v západních Čechách. Aktuálně jsou ve 12 okresech (22% hlášení) očekávány ztráty na výnosech do 10 %, v 6 okresech (11 % hlášení) jsou očekávány ztráty mezi 10–30 % a v okresu Plzeň-jih (2 % hlášení) jsou očekávány ztráty na výnosech nad 40 %. Zbytek hlášených okresů (58 %) projevy sucha nehlásí. 47 % okresů zůstalo nehlášených.
Co se týče vodní bilance za poslední tři měsíce je ve 45 % hlášen normální spíše vlhčí stav půdy a téměř ve stejném poměru je hlášen stav spíše sušší bez dopadů- 44 % hlášení). Dále je zaznamenán stav velmi suchý v 8 % a ve 3 % i stav velmi vlhký (okres Louny).
Stav půdní vláhy do 20 cm i nadále pomalu klesá. Na celém území teď aktuálně převládá půda mírně vlhká ve 40 % hlášení. Dále je hlášená půda vlhká ve 28 %, pak půda sušší ve 12 %, ve 3 % je hlášená půda velmi vlhká a ve 2 % je hlášená i půda suchá. V 16 % hlášení půdu nešlo hodnotit kvůli její zmrznutí.
Na našem území se i nadále téměř vůbec nevyskytovaly srážky, případně jen velmi slabé. Zatímco na ozimých plodinách stále převažuje spíše negativní vliv nadbytku srážek na podzim, půda pod nimi již vykazuje známky sucha, které se projevuje hlavně na jižních svazích. Kondice ozimů je v podle našich reportérů v některých oblastech horší, a to zejména v těch oblastech, kde byla půda kvůli povodním oseta později. V důsledku sucha a mrazů tak mnoho porostů z polí mizí. Na mnoha místech je půda i nadále zmrzlá. No naopak v jiných oblastech se probouzí s vegetačního klidu. V některých případech hlásí naši reportéři i poškození porostů černou zvěří nebo poškození hrabošema.
Dopady na lesy: Hlášena je situace ve 4 okresech, kde jsou sledovány listnaté i jehličnaté druhy. V žádném z okresů nejsou hlášeny dopady sucha na lesní vegetaci, no co se týče stavu půdy, tak je ve hlášeních popisovaná jako sušší bez známek vlhkosti a nebo suchá a neformovatelná.
Situace ve střední Evropě: Na většině území Evropy v důsledku zamrznutí půdy nebo sněhové pokrývky aktuálně nejsou data o hodnotách indexu půdní vláhy dostupné. Tam, kde jsou data k dispozici, jako je Francie, Dánsko, či sever Německa a část Itálie a Polska jsou hodnoty převážně vyšší, zejména v povrchové vrstvě, i když ve srovnání s předešlým týdnem došlo k jejich mírnému poklesu. Na jihu Francie, stejně jako v Itálii a na pobřeží Jaderského moře, jsou hodnoty nižší.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území mírně klesly vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se zatím nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 20 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 71 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší v nížinách především lokálně na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (2.2. – 8.2.2025) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše. To znamenalo, že prakticky vůbec nepršelo. Jen pár milimetrů bylo zaznamenáno hlavně v severních částech republiky. Maximální teploty vzduchu se pohybovaly nejčastěji mezi 3-5°C. Do středy díky jasným nocím byly minimální teploty často pod hranicí -5°C. Od čtvrtka pak byly do -5°C. Do čtvrtka byl vítr velmi slabý, prakticky bezvětří. V pátek a sobotu se naopak rozfoukalo.
Předpověď a prognóza sucha: V tomto týdnu (od 10.2.2025) bude vliv tlakové výše slábnout a nahradí ji tlaková níže. Ke konci týdne k nám kolem tlakové výše začne proudit velmi chladný vzduch ze severu. Srážky se budou mírně vyskytovat od středy do pátku. Celkově většinou budou úhrny do 15 mm/týden. Mohlo by dokonce spadnou od 5-15 cm nového sněhu. Do pátku včetně budou denní maxima od 2-5°C. Poté se prudčeji ochladí a bude ledový den, kdy maxima nad bod mrazu nevystoupají. Noční teploty budou od 0 do -5°C, ale v sobotu se propadnou až k -10°C a budou se takto pár dnů udržovat. Půdní vlhkost se s výskytem srážek a sněhu postupně zlepší, ale celkově se jich nečeká velké množství, takže na mnoha místech republiky bude stále půdní vlhkost nižší, než je pro dané období obvyklé.
Střednědobý výhled do 26. února předpokládá, že od sobotu se teploty propadnou a budou až o 7°C nižší než je dlouhodobý průměr. Kolem 20. února by se mělo zpátky oteplit na obvyklé hodnoty.
Navazující dlouhodobý výhled až do 24. března předpokládá, že teploty budou v březnu nadprůměrné.
V tomto týdnu nás čeká prudší změna počasí, kdy se konečně zima přihlásí o své slovo aspoň teplotami vzduchu. Od soboty by se měly vyskytovat tzv. ledové dny, kdy nevystoupá teplota nad bod mrazu. Mělo by se vyskytovat i slabší sněžení.
Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR. Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje