25. srpen 2024

Shrnutí:
V uplynulém období (18.8 – 25.8.2024) nejvíce pršelo v neděli 18.8.2024 a pak v úterý. Většina srážek byla díky bouřkám, tedy úhrny byly sice intenzivní ale lokálního charakteru. Nejvíce srážek spadlo v oblasti Trutnovska, Hradecka a Jičínska, ale také v Jizerských horách. Všude zde byly naměřeny i úhrny přes 100 mm/týden. Dále pršelo také více na Šumavě. Naopak na Moravě byly srážky slabší a to do 15 mm/týden.
Tento týden se opět dostanou teploty vzduchu nad tropickou hranici 30°C a neočekáváme ani příliš moc srážek. Půdní sucho se tedy začne postupně rozvíjet aspoň na 20 % území republiky.

Aktuální intenzita sucha: INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se oproti minulému týdnu mírně prohloubila v už sledovaných oblastech a počínající až mírné sucho tak aktuálně pozorujeme v okolí Vsetína, na Olomoucku a na Táborsku.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) je oproti minulému týdnu víceméně na stejné úrovni a pořád tak přetrvává ne příliš dobrý stav. K mírnému prohloubení došlo na Lipensku, jihovýchodně až východně od Prahy po Havlíčkův Brod a nejvíc výrazné je sucho i nadále v Krkonoších, kde už pozorujeme sucho extrémní, i když v srovnání s minulým týdnem sucho postihuje menší procento pozorované oblasti.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na max 23 % území (půdní profil 0–100 cm), což je oproti minulému týdnu nárůst o 16%.

Deficit: STAV PŮDNÍ VLÁHY výrazněji poklesl na větší částí území České republiky, zejména v okolí Prahy a také na Moravě a ve Slezsku. Nejvýraznější deficit (do 60 mm) je dále sledován v Krkonoších, Jeseníkách, na východ od Zlína a také na Lipensku. V deficitu zásob vody je dále téměř celé území, s výjimkou oblasti severozápadně od Prahy, Hradecka a části Šumavy
V povrchové vrstvě (0–40 cm) oproti minulému týdnu zásoby vody výrazně poklesly. Většina území je aktuálně v deficitu do max 20 mm, v výjimkou pásu od Žatce přes Prahu až po Orlické hory, kde jsou zásoby vody o něco vyšší. V hlubší vrstvě (40–100 cm) se stav zásob vody oproti minulému týdnu výrazně nezměnil- většina území zůstává v deficitním stavu. Na sever a severovýchod od Prahy a také v pásu od Brna k Ostravě je deficit méně výrazný.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ jsou hladiny vodních toků převážně setrvalé nebo na pozvolných poklesech a v porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry jsou průtoky nejčastěji podprůměrné až průměrné. Na téměř celém území tak pozorujeme normální až spíš podnormální vodnost, v okolí Vsetína, v Krkonoších, v západních Čechách a také místy i na Vysočině však pozorujeme i sucho. V celém profilu do 1 m se k 25.08. vyskytuje deficit na max 67 % území, což je oproti minulému týdnu nárůst. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Nasycení půdy: Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY oproti minulému týdnu výrazně pokleslo na téměř celém území a to zejména v povrchové vrstvě. V hlubší vrstvě i nadále přetrvává horší stav s relativním nasycením pod 20-30 %. Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Nejnižší relativní nasycení (pod 30 %) je sledováno na Vysočině, na Olomoucku, na jihu Moravy a také v okolí Táboru a Plzně. Situace ve středních, severních a částečně jižních Čechách je aktuálně o něco lepší a relativní nasycení je tu většinou mezi 40-70 %, na Šumavě, v Krkonoších a také lokálně v Jeseníkách a Beskydech je to i nad 70 %. Situace v celém profilu (0–100 cm): Na většině území došlo v porovnání s předchozím týdnem ke snížení hodnot relativního nasycení půdy. Horší situace a nízké nasycení (pod 20-30 %) i nadále pozorujeme na Vysočině, na jihu Moravy, na Olomoucku v okolí Táboru, v okolí Plzně a také v Krušných horách. Vyšší nasycení (nad 60 %) je aktuálně pozorováno jenom lokálně na Šumavě, Beskydech, Jeseníkách a Jizerských horách.

Dopady na vegetaci: RELATIVNÍ KONDICE VEGETACE se ve srovnání s minulým týdnem zhoršila na většině území republiky, zejména na jihu a východě republiky, kde je změna nejvýraznější. Na jihu Čech, západně a severně od Prahy a také na Hradecku však i nadále vegetace zůstává v nadprůměrném stavu. Horší stav je na jih od Plzně, na Karlovarsku, na Moravě a ve Slezsku. V rámci celého území je aktuálně nejvíc pod průměrem vegetace na jihu Moravy.

Dopady na zemědělství: Na textu pracujeme.

Dopady na lesy: Na textu pracujeme.

Situace ve střední Evropě: Hodnoty INDEXU PŮDNÍ VLÁHY oproti minulému týdnu mírně stouply v okolí Česka a také dále na západ a jihozápad Evropy a mírně poklesly směrem na východ. Na většině území střední Evropy však zůstávají pořád vyšší index půdní vláhy, přičemž nejvyšší hodnoty půdní vláhy i nadále pozorujeme v oblasti Beneluxu, Slovinsku, Rakousku a na východ od České republiky. Nižší hodnoty dále pozorujeme v oblasti Itálie, Maďarska a severního Srbska a také na pobřeží moří.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu lokální vydatné srážky zvýšily vlhkosti půdy především v Čechách, na polovině území naopak vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm se snížily. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 na 38 % stanic, 10-50 cm na 37 % stanic a v 50-100 cm na 10 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 8 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 9 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém období (18.8 – 25.8.2024) nejvíce pršelo v neděli 18.8.2024 a pak v úterý. Většina srážek byla díky bouřkám, tedy úhrny byly sice intenzivní ale lokálního charakteru. Nejvíce srážek spadlo v oblasti Trutnovska, Hradecka a Jičínska, ale také v Jizerských horách. Všude zde byly naměřeny i úhrny přes 100 mm/týden. Dále pršelo také vice na Šumavě. Naopak na Moravě byly srážky slabší a to do 15 mm/týden. Teploty byly v minulém týdnu dosti proměnlivé. Nejčastěji byly kolem 25°C, ale šplhaly i nad hranici 30°C a to převážně v sobotu. Větrnější počasí bylo jen v pondělí a ve středu.

Předpověď a prognóza sucha: V následujících dnech (od 27.8.2024) nás nejdříve bude ovlivňovat rozpadající se studená fronta. Tu nahradí poté tlaková výše. O víkendu k nám pronikne další studená fronta. Podle aktuálních modelů se s příliš velkým množstvím srážek nepočítá. Na velké části území nemusí dokonce pršet vůbec. Teploty budou zase stoupat a od středy do pátku čekáme hodnoty nad 30°C. Poté se mírně ochladí na letní teploty. S tímto předpokladem lze očekávat postupné zhoršování půdního sucha. Hlavně ve vrstvě do 40 cm bude docházet k postupnému vysušování. V hlubších vrstvách bude přetrvávat současný nepříliš dobrý stav. Za 10 dnů čekáme sníženou půdní vlhkost na 40 % území republiky a sucho na 20 %. Střednědobý výhled do 11. září předpokládá, že celé období bude teplotně nadprůměrné, a to dosti vysoko. Navazující dlouhodobý výhled až do 7. října předpokládá teploty vzduchu budou i druhé polovině září a začátkem října nadprůměrné. Tento týden se opět dostanou teploty vzduchu nad tropickou hranici 30°C a neočekáváme ani příliš moc srážek. Půdní sucho se tedy začne postupně rozvíjet aspoň na 20 % území republiky.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.

25. srpen 2024

stáhnout zavřít
25. srpen 2024