16. červenec 2017

Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:

Minulý týden od 9.7. do 16.7.2017 přinesl zmírnění epizody sucha v řadě oblastí a zlepšení nasycení půdy v povrchové části půdního profilu. Díky nižším teplotám se výrazně zpomalila spotřeba vody rostlinami, což spolu s dozráváním hlavních plodin a snížením jejich spotřeby napomohlo ke zlepšení celkové situace. Nicméně zvláště na jižní Moravě přetrvává výrazně neuspokojivý stav. Suchem postižena nadále zůstává rozsáhlá oblast východně od horního toku Vltavy až k hranicím Slovenska. V hlubší vrstvě je pak situace výrazně horší a sucho v nějaké podobě zasahuje ⅘ území. Dlouhodobý výskyt sucha se projevil výrazně na kondici vegetace a ten je teď prakticky na celé jižní polovině území horší, a v případě jižní Moravy výrazně horší, než je obvyklé. Současně se epizoda sucha projevuje nejvíce v krajích Jihomoravském, Olomouckém, Jihočeském, Zlínském a na východě Vysočiny. V těchto regionech se v krajině projevuje nedostatek vláhy, který není kompenzován dostatečnou zásobou v hlubší vrstvě. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu se nicméně zvýšil, i když je z mapy vodního deficitu patrný výrazný lokální deficit srážek. S tímto vývojem z větší části koresponduje neuspokojivá výše hladin podzemní vody a podstatné snížení průtoků na většině toků hlášný kolegy z ČHMÚ. V příštích dnech očekáváme spíše přetrvání dosavadního neuspokojivého stavu s možným zlepšením v příštím týdnu.

Zásobení půdního profilu vláhou a relativní nasycení půdy se v porovnání s minulým týdnem zlepšilo alespoň mírně ve všech vrstvách a všech parametrech. Situace je nicméně neuspokojivá na polovině území, zejména na jižní a střední Moravě. Situace v povrchové vrstvě půdy (0-40cm): Snížená dostupnost vláhy se objevuje na 1/3 území. Dostatečným zásobením povrchové vrstvy půdy se vyznačuje 1/4 ČR. U 7 % území přetrvává pokles pod hranicí, u níž dochází k projevům sucha. Situace v hlubší vrstvě půdy (40-100 cm): dobrého nasycení je dosahováno na 15 % území (tj. o 1 % více než před týdnem), zatímco nedostatek zasahuje ½ území (stejně jako v minulém týdnu). Stres suchem zasahuje již přes 17 % plochy a situace je tak v hlubší vrstvě mírně horší než před týdnem. Stav v celém půdním profilu (0-100 cm): Dostatečně nasycen je půdní profil na více než 1/10 území (oproti 70 % ve druhé dekádě května), zatímco půdní vlhkost je nedostatečná na 44 % území (tj. oproti 53 % v minulému týdnu). Výrazný nedostatek pro rostliny dostupné vláhy zasahuje 7 % území. Půdní vlhkost tak nadále výrazně zaostává za obvyklým průběhem.
 
Pokud jde o míru intenzity sucha, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se oproti minulému týdnu zlepšila zejména v povrchové vrstvě. Stav půdní vlhkosti je nicméně nadále neuspokojivý, zvláště na jižní polovině území, kde se se suchem setkáváme již několik týdnů v řadě, se projevuje i výrazné zhoršení kondice vegetace. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, najdeme v celém profilu na více než ½ území (oproti ¾ před týdnem). Hlubší vrstva je nadále zasažena téměř z 9/10 (tedy téměř stejně jako v minulém týdnu), ale povrchová vrstva vykazuje horší než obvyklý stav na ⅕ území ČR, což je výrazné zlepšení oproti ⅖ před týdnem. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5, pokrývají 36 % plochy ČR. Anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se vyskytují na více než 1/10 území, což je nejlepší situace za posledních 5 týdnů.
 
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území půdní vlhkosti v orniční vrstvě stagnovaly, lokální bouřky zvýšily vlhkost půdy pouze místně. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 32 % stanic, v 10 až 50 cm je na 40 % stanic a v 50-100 cm na 31 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost (nad 80 VVK) se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 15 % stanic, v 10-50 cm na 5 % stanic a v 50-100 cm na 12 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na severu území na horách, nižší v nížinách na jihu území, nejvíce na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
 
Vegetace - V okresech Třebíč, Znojmo, Břeclav, Vyškov, Brno-venkov, Blansko a v okresech na jihu Olomouckého kraje, pozorujeme nadále negativní projevy sucha na vegetaci. Současně je zhoršení kondice vegetace patrné na celé jižní polovině ČR s výjimkou severní a centrální části kraje Vysočina. Na většině severní poloviny území (s výjimkou severozápadních Čech) se drží kondice vegetace nadále v relativně dobrém stavu. Oproti minulému týdnu můžeme ale pozorovat zlepšení stavu kondice vegetace na většině území. Toto zlepšení je spojeno s vyššími úhrny srážek a celkově příznivějším průběhem teplot v uplynulém týdnu. Očekávaný další vývoj vláhové bilance se zřejmě projeví v pokračování zhoršené kondice vegetace na jihu území. Tomu odpovídá i prognóza výnosů, která pro tuto část ČR signalizuje výrazné snížení výnosů proti roku 2016 i oproti průměru posledních 5 let.
 
Dopady sucha na zemědělskou produkci: Zprávy 125 zpravodajů ze 53 okresů ukazují, že v povrchové vrstvě se situace oproti předchozímu týdnu zásadně nezměnila. Na počátku tohoto týdne bylo na západě území i na severní Moravě vidět sušší až mírně vlhký charakter půdy, nicméně na řadě lokalit v Čechách zůstává půda i na povrchu suchá. Naopak na Moravě, a zvláště Moravě jižní, je vlhkost půdy velmi nízká. Velkou většinou pozorovatelů je období posledních 3 měsíců hodnoceno jako velmi suché, a podle více než třetiny z nich jako extrémně suché. Hranice suchem postižených oblastí nadále probíhá přibližně severní hranicí krajů Ústeckého, Středočeského, Vysočiny a středem kraje Olomouckého. Na sever od této pomyslné hranice je situace i nadále lepší i co do nasycení půdy. Pokud jde o povrchovou vlhkost odhadovanou našimi zpravodaji, shoduje se dobře jak s měřením ČHMÚ, tak modelovým odhadem www.intersucho.cz. Předpokládané dopady sucha byly v tomto týdnu posuzovány negativněji než v předchozím týdnu, přičemž mapa odráží vývoj počasí mezi 2.7 a 10.7. Výhledy jsou negativní až velmi negativní jak pro obilniny a řepku, tak i pro okopaniny a kukuřici. Mezi nejvíce postižené patří okresy krajů Jihomoravského, jihu Vysočiny, Zlínského, Olomouckého, Ústeckého, Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje. U 8 okresů je očekáván významný a u 6 okresů dokonce zásadní dopad na výnosy. Nejvýrazněji je postižena oblast okresů v pásu Jindřichův Hradec, Třebíč, Znojmo, Břeclav a Hodonín, ale s nimi i ostatní okresy krajů Jihomoravského a Zlínského a jižní poloviny kraje Olomouckého. V Čechách přicházejí nadále nejhorší zprávy z oblasti okresů Rokycany, Příbram, Plzeň-sever, Rakovník a Louny. V dalších 21 okresech je pozorováno sucho, které pravděpodobně sníží výnos a v 6 sucho, které je prozatím bez dopadů. Pouze 9 z 53 okresů nehlásí výskyt dopadů sucha. Obecně ale výrazně převažují negativní odhady, což se shoduje s odhady výnosů na základě družicových dat, kdy jsou pro ječmen, pšenici i řepku očekávány nižší výnosy než v roce 2016. To, že dojde ke snížení výnosů oproti roku 2016 a pravděpodobně i průměru posledních pěti let u těchto tří plodin, potvrzují i samotní pozorovatelé.
 
Deficit půdní vláhy: Na prakticky celém území ČR s výjimkou pohraničního pásu na severu a západě Čech a enkláv zasažených lokálními srážkami (např. větší území v okresech Písek, Příbram či Žďár nad Sázavou) panuje deficit půdní vláhy, což je nepříznivá zpráva s ohledem na hlavní obilniny, řepku, ale také kukuřici a okopaniny, u nichž je nepříznivě ovlivněna tvorba výnosu, resp. průběh vegetace. Převažuje mírný deficit do 40 mm, nicméně celková úroveň deficitu se snížila. Deficit od 5 do 40 mm se vyskytuje na 64 %, ČR což je stejně jako v minulém týdnu. Oproti minulému týdnu ubylo výrazného deficitu na úrovni 40-80 mm z 29 % na 13 % území a deficit větší než 80 mm najdeme na 0,5 % území. Hlavní oblasti s nedostatkem vláhy s úrovní deficitu 40-80 mm najdeme i nadále v kraji Olomouckém, Jihomoravském v oblasti severně od Brna a Jihočeském na východ od Vltavy.
 
Kumulovaný stres: Je evidentní, že v posledním půlroce nejvíce nedostatkem vláhy trpěly rostliny v kraji Jihomoravském, na jihu kraje Olomouckého a na jihovýchodě Vysočiny, enklávy na východě Čech a v menší míře na územích krajů Ústeckého, Jihočeského, Středočeského a Zlínského. V posledních třech měsících sucho velmi výrazně postihlo téměř celý Jihomoravský kraj a významnou část jihu kraje Olomouckého. Déle trvající sucho se objevilo i na jihu Čech a západně od řeky Vltavy, zvláště na lehčích půdách. Kumulovaný stres vyjadřuje jednak procento času, v nichž byla půda nasycena pod bodem snížené dostupnosti v posledních 6 měsících (hlavní mapa), za poslední 3 měsíce (mapa vpravo nahoře) a od počátku roku (mapa vpravo dole).
 
Popis vývoje meteorologických prvků v uplynulém týdnu a vliv na vývoj sucha:
 
V uplynulém týdnu (9.7 – 15.7.2017) bylo počasí celkem proměnlivé. Srážkové úhrny byly tentokrát o trochu vyšší než v minulém období, ale většinou byly způsobeny bouřkovou činností. Nejintenzivnější srážky byly v pondělí, kdy bouřky zasáhly hlavně střední a severní Moravu. Na Žďársku byly zaznamenány úhrny vyšší než 70 mm/den. Dále prostorově významnější srážky byly v sobotu, kdy se od severu k jihu tvořily intenzivnější přeháňky. Celkový úhrn srážek byl prostorově dosti proměnlivý. V Čechách se pohybovaly hodnoty většinou mezi 15-25 mm/týden, ale vyskytla se zde i místa s úhrny nad 50 mm/týden. Na Moravě byla proměnlivost ještě větší. Na střední Moravě úhrny dosahovaly hodnot i od 40-80 mm/týden. Na jihu Moravy byly zaznamenány srážky od 10-30 mm/týden a na severní Moravě od 15-40 mm/týden. V neděli a pondělí byly prakticky na celém území České republiky vysoké teploty, které překračovaly hranici 30 °C. V úterý a ve středu došlo k mírnému ochlazení na maxima okolo 24-27 °C v Čechách a 27-29 °C na Moravě. Ve čtvrtek s průchodem studené fronty se k nám začal dostávat chladný severozápadní vzduch a maximální teploty poklesly až do soboty včetně na pouhých 20 °C. Podobný průběh byl i u minimálních teplot. Počátkem týdne jsme zažily na několika místech tropickou noc, kdy teplota vzduchu neklesla pod 20 °C. Naopak na konci týdne, v pátek, dokonce poklesly teploty na Šumavě pod bod mrazu a na většině území se pohybovaly od 5-8 °C. V uplynulém týdnu lze považovat pondělí až čtvrtek za větrnější. Po zbytek týdne byl naopak vítr slabý. Často bylo zvýšení rychlosti větru vázáno na bouřkovou činnost.
 

16. červenec 2017

stáhnout zavřít
16. červenec 2017