Deficit pôdnej vlahy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchýlka od obvyklej zásoby vody v pôde v danom období

Stav půdní vláhy v hlubších vrstvách i nadále zůstává obecně ve vyšších hodnotách a deficit zásob vody je na území České republiky pozorován jenom lokálně, no v povrchové vrstvě jsou zásoby vody již nižší.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) zásoby vody klesají na celém území. S výjimkou oblasti na jih od Brna a také na severozápad od Prahy, kde hodnoty půdní vláhy zůstávají o něco vyšší pozorujeme deficit max 20 mm zejména kolem severních hranic republiky, na Vysočině a také ve Slezsku.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se stav zásob vody oproti minulému týdnu výrazně nezměnil- na celém území zůstávají hodnoty půdní vláhy vysoké, s výjimkou části Krkonoš, Jeseníku a Beskyd, kde jsou hodnoty nižší.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) je max 9% území v odchylce 40-60 mm a max 63 % území v odchylce 5-40 mm navíc od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období. Největší zásoby vody v půdě jsou aktuálně na jihu Moravy a také na západ od Prahy. V oblasti Krkonoš, Jeseníku a Beskyd jsou zásoby vody nižší a pozorujeme tu tak počínající deficit.

Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost na tocích v rámci republiky rozmanitá a to hlavně na Moravě. V rámci celé republiky hlásí povodí Horní Vltavy a Dyje spíš ještě nadnormální vodnost, no druhé straně na Karlovarsku, také na severu republiky, zejména na Děčínsku a Liberecku a dále na východě republiky (zejména povodí Odry) se vodní toky nachází spíš ve stavu podnormální vodnosti. V ostatních částech republiky převládá spíše normální vodnost. Hladiny vodních toků jsou i nadále setrvalé nebo jen slabě kolísají.

V celém profilu do 1 m se k 03. 11. vyskytuje deficit do max 12 %. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

  • 5. 11. 2024

    Podiel verejnosti na vzniku požiarov je až 53 %

    Problematika požiarov v lesných porastoch sa stáva čoraz aktuálnejšou, vzhľadom na vyskytujúce sa stále intenzívnejšie a dlhšie epizódy sucha v posledných desaťročiach. Uplynulé leto so sebou opäť prinieslo veľmi teplé a suché počasie, ktoré vytváralo podmienky pre vysoké riziko vzniku a šírenia požiarov. Viac informácií link SHMÚ

  • 9. 9. 2024

    Podcast o monitoringu sucha

     Vypočujte si rozhovor o monitoringu sucha, ktorý prevádzkujeme na SHMÚ, kliknite na link SHMÚ