Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
  • S1 začínajúce sucho
  • S2 mierne sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výnimočné sucho
  • S5 extrémne sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice


v neděli 25. 08. 2024 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 18. 08. 2024 do neděle 25. 08. 2024 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém období (18.8 – 25.8.2024) nejvíce pršelo v neděli 18.8.2024 a pak v úterý. Většina srážek byla díky bouřkám, tedy úhrny byly sice intenzivní ale lokálního charakteru. Nejvíce srážek spadlo v oblasti Trutnovska, Hradecka a Jičínska, ale také v Jizerských horách. Všude zde byly naměřeny i úhrny přes 100 mm/týden. Dále pršelo také více na Šumavě. Naopak na Moravě byly srážky slabší a to do 15 mm/týden.
Tento týden se opět dostanou teploty vzduchu nad tropickou hranici 30°C a neočekáváme ani příliš moc srážek. Půdní sucho se tedy začne postupně rozvíjet aspoň na 20 % území republiky.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se oproti minulému týdnu mírně prohloubila v už sledovaných oblastech a počínající až mírné sucho tak aktuálně pozorujeme v okolí Vsetína, na Olomoucku a na Táborsku.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) je oproti minulému týdnu víceméně na stejné úrovni a pořád tak přetrvává ne příliš dobrý stav. K mírnému prohloubení došlo na Lipensku, jihovýchodně až východně od Prahy po Havlíčkův Brod a nejvíc výrazné je sucho i nadále v Krkonoších, kde už pozorujeme sucho extrémní, i když v srovnání s minulým týdnem sucho postihuje menší procento pozorované oblasti.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na max 23 % území (půdní profil 0–100 cm), což je oproti minulému týdnu nárůst o 16%. Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu lokální vydatné srážky zvýšily vlhkosti půdy především v Čechách, na polovině území naopak vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm se snížily. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 na 38 % stanic, 10-50 cm na 37 % stanic a v 50-100 cm na 10 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 8 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 9 % stanic a v 50-100 cm na 20 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém období (18.8 – 25.8.2024) nejvíce pršelo v neděli 18.8.2024 a pak v úterý. Většina srážek byla díky bouřkám, tedy úhrny byly sice intenzivní ale lokálního charakteru. Nejvíce srážek spadlo v oblasti Trutnovska, Hradecka a Jičínska, ale také v Jizerských horách. Všude zde byly naměřeny i úhrny přes 100 mm/týden. Dále pršelo také vice na Šumavě. Naopak na Moravě byly srážky slabší a to do 15 mm/týden. Teploty byly v minulém týdnu dosti proměnlivé. Nejčastěji byly kolem 25°C, ale šplhaly i nad hranici 30°C a to převážně v sobotu. Větrnější počasí bylo jen v pondělí a ve středu.

Více informací ZDE.

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

  • 24. 7. 2024

    Tutoriál k monitorovaniu dopadov sucha na Slovensku

    Vážení poľnohospodári, ovocinári, vinohradníci a lesníci, pripravili sme pre vás tutoriál (návod na reportovanie) ako a prečo sa zapojiť do reportovacej siete monitoringu dopadov sucha.

  • 18. 3. 2024

    Stretnutie s reportérmi

     V marci sa uskutočnilo 4. odborné stretnutie s reportérmi národnej reportovacej siete z poľnohospodráskej, ovocinárskej a vinárskej praxe.