Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
  • S1 začínajúce sucho
  • S2 mierne sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výnimočné sucho
  • S5 extrémne sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 16. 01. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 09. 01. 2022 do neděle 16. 01. 2022 ráno)


Shrnutí:

V uplynulém týdnu (09.01.–15.01.2022) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše. Většina srážek byla koncentrována do jeho začátku (neděle-pondělí). Na většině území pak buď nepršelo anebo se jen objevilo malé množství do 2 mm/týden. Nejvíce a to přes 10 mm/týden bylo tradičně v Krkonoších, Jizerkách a Šumavě. Převažovaly celkově srážky dešťové nad sněžením. Teploty vzduchu byly nižší do středy včetně. Tam se pohybovaly maximální teploty od -3 do +3°C. Poté vyskočily teploty na +3 až +7°C, v pátek dokonce na jihu republiky byly maxima vyšší než 10 °C. Teploty v noci naopak po celou dobu klesaly pod bod mrazu.
Po zbytek ledna by mělo vládnout celkem typické počasí aspoň, co se týká teplot vzduchu. Srážek bude méně.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden mírně prohloubila. Sucho sledujeme v menších oblastech. Velmi malá silnější intenzita zůstává i nadále v Jeseníkách (až výjimečné sucho). Počínající až mírné sucho je sledováno v hraničních pohořích (Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, Beskydy, Šumava), dále poté v Podkrušnohoří a na Ostravsku.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se minulý týden mírně prohloubila. I nadále zůstává jedna větší lokalita na Jesenicku, kde je sledováno až extrémní sucho, zde probíhá mírné prohlubování sucha. Dále je sledováno počínající až výrazné sucho v menších oblastech po ČR (Královéhradecký kraj, Zlínský kraj, Ostravsko a místy v Čechách).
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na 16 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na větší části území mírně klesla vlhkost půdy ve vrstvě 0-20 cm, ve 20-100 cm byly změny vlhkosti malé. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na žádné stanici, v 10 až 50 cm je na 11 % stanic a v 50-100 cm na 9 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 44 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 24 % stanic a v 50-100 cm na 18 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především na Znojemsku, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (9.1. – 15.1.2022) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše. Většina srážek byla koncentrována do jeho začátku (neděle-pondělí). Na většině území pak buď nepršelo anebo se jen objevilo malé množství do 2 mm/týden. Nejvíce a to přes 10 mm/týden bylo tradičně v Krkonoších, Jizerkách a Šumavě. Převažovaly celkově srážky dešťové nad sněžením. Teploty vzduchu byly nižší do středy včetně. Tam se pohybovaly maximální teploty od -3 do +3°C. Poté vyskočily teploty na +3 až +7°C, v pátek dokonce na jihu republiky byly maxima vyšší než 10 °C. Teploty v noci naopak po celou dobu klesaly pod bod mrazu. Nejchladnější noc byla ve středu, kdy na většině území klesla teplota na -6 až -10°C, na Šumavě v mrazových kotlinách pod -20°C. Průměrné denní rychlosti větru byly mezi 1,5-3,0 m/s.

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

  • 12. 11. 2024

    Nové bonusové grafy

     Pre reportérov národnej monitorovacej siete dopadov sucha sme upravili bonusové grafické predpovede pre teplotu vzduchu, rýchlosť vetra, atmosférické zrážky a relatívnu vlhkoť vzduchu. Manuál bonusových predpovdí nájdete  na intersucho.sk, v časti ako vyplniť dotazník (tu) .

  • 5. 11. 2024

    Podiel verejnosti na vzniku požiarov je až 53 %

    Problematika požiarov v lesných porastoch sa stáva čoraz aktuálnejšou, vzhľadom na vyskytujúce sa stále intenzívnejšie a dlhšie epizódy sucha v posledných desaťročiach. Uplynulé leto so sebou opäť prinieslo veľmi teplé a suché počasie, ktoré vytváralo podmienky pre vysoké riziko vzniku a šírenia požiarov. Viac informácií link SHMÚ