Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015
- bez rizika sucha
- S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
- S1 začínajúce sucho
- S2 mierne sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výnimočné sucho
- S5 extrémne sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 18. 04. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 11. 04. 2021 do neděle 18. 04. 2021 ráno)
Shrnutí:
V uplynulém týdnu (11.4. – 17.4.2021) opět spíše vládl příliv studeného vzduchu spojený i s větším teplotním zvratem. Srážky byly v republice zaznamenány prakticky každý den, ale nejvíce v pondělí a úterý. Celkově jich přibývalo směrem na východ, který byl více pod vlivem frontálního rozhraní a tlakové níže. Na východě Moravy tedy byly zaznamenány úhrny až okolo 20 mm za týden. Ve zbytku republiky to bylo většinou jen do 10 mm za týden. Na mnoha místech bylo zaznamenáno i sněžení. Nejvíce sněhu je nyní v Beskydech a to i více než 150 cm. Počátkem týdne přesahovala maxima i 15 °C, ale již v pondělí se začalo od západu ochlazovat a v úterý spadly teploty zhruba o 10 °C.
Průběh jara zatím odpovídá zatím dlouhodobým hodnotám a je vzdálený oproti minulým letům. I v dalších dnech se nečeká výrazná změna. Půdní vlhkost bude většinou na obvyklých hodnotách, ale díky menšímu množství srážek se v některých oblastech bude rozvíjet počáteční sucho (cca 20 % území republiky).
JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden výrazně snížila. Větší lokalita zasažená suchem se i nadále vyskytuje v Jihočeském kraji. Na Táborsku je sledováno až výjimečné sucho. Dále se po Česku vyskytují menší enklávy (např. na Plzeňsku, v Královéhradeckém kraji), jedná se však spíš jen o počínající sucho.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se v podstatě nezměnila. Horší stav oproti zbytku zasaženého území se nachází v Krkonoších a na hranicích kraje Jihočeského a Kraje Vysočina, kde je sledováno výrazné až extrémní sucho.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na 12 % území (půdní profil 0–100 cm), oproti minulému týdnu došlo k poklesu o 13 %. Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu s výjimkou vyšších poloh dochází k postupnému poklesu vlhkosti půdy v orniční vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti stagnují. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 9 % stanic, v 10 až 50 cm je na 12 % stanic a v 50-100 cm na 13 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 15 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 17 % stanic a v 50-100 cm na 22 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především v nížinách v severozápadních Čechách a na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (11.4. – 17.4.2021) opět spíše vládl příliv studeného vzduchu spojený i s větším teplotním zvratem. Srážky byly v republice zaznamenány prakticky každý den, ale nejvíce v pondělí a úterý. Celkově jich přibývalo směrem na východ, který byl více pod vlivem frontálního rozhraní a tlakové níže. Na východě Moravy tedy byly zaznamenány úhrny až okolo 20 mm za týden. Ve zbytku republiky to bylo většinou jen do 10 mm za týden. Na mnoha místech bylo zaznamenáno i sněžení. Nejvíce sněhu je nyní v Beskydech a to i více než 150 cm. Počátkem týdne přesahovala maxima i 15 °C, ale již v pondělí se začalo od západu ochlazovat a v úterý spadly teploty zhruba o 10 °C. Po zbytek týdne bylo chladno s denními teplotami okolo 4-8 °C. Noční teploty se pohybovaly slabě pod bodem mrazu. Průměrné denní rychlosti větru se pohybovaly nejčastěji mezi 2-4 m/s.
týždeň
Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.
Aktuality
-
12. 11. 2024
Nové bonusové grafy
Pre reportérov národnej monitorovacej siete dopadov sucha sme upravili bonusové grafické predpovede pre teplotu vzduchu, rýchlosť vetra, atmosférické zrážky a relatívnu vlhkoť vzduchu. Manuál bonusových predpovdí nájdete na intersucho.sk, v časti ako vyplniť dotazník (tu) .
-
5. 11. 2024
Podiel verejnosti na vzniku požiarov je až 53 %
Problematika požiarov v lesných porastoch sa stáva čoraz aktuálnejšou, vzhľadom na vyskytujúce sa stále intenzívnejšie a dlhšie epizódy sucha v posledných desaťročiach. Uplynulé leto so sebou opäť prinieslo veľmi teplé a suché počasie, ktoré vytváralo podmienky pre vysoké riziko vzniku a šírenia požiarov. Viac informácií link SHMÚ