Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
  • S1 začínajúce sucho
  • S2 mierne sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výnimočné sucho
  • S5 extrémne sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 28. 03. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 21. 03. 2021 do neděle 28. 03. 2021 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (23.3. – 27.3.2021) spadlo nejvíce srážek na jeho počátku a poté v sobotu díky průchodu studené fronty. Úhrn srážek odpovídal pesimistickým vyhlídkám modelů, tedy na mnoha místech vůbec nepršelo (např. jižní Morava). Jinde byly úhrny nejčastěji mezi 2-4 mm za týden. Pouze na horách spadlo 10 mm a více. Teploty vzduchu během týdne byly dosti rozdílné. Na počátku k nám proudil chladný vzduch od severozápadu a maxima byla jen od 0-5 °C. Postupně se proudění otočilo na jižní a v pátek byly maxima na 15-18°C. V sobotu se s frontou opět mírně ochladilo.
V dalších 10 dnech se opět nečeká příliš srážek, proto se začne vysušovat povrchová vrstva do 40 cm a snížená půdní vlhkost může být až na 60 % území a sucho na 20 %. Pozitivní je, že v hlubších vrstvách by zatím k dramatickým změnám nemělo docházet.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden mírně rozšířila. Počínající sucho se vyskytuje na pomezí Čech a Moravy, v jižních Čechách a v horách (Beskydy a Jeseníky). Na zbytku území není sledováno riziko sucha.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se prohloubila v místech, kde se vyskytovala v předchozím týdnu. Horší stav oproti zbytku zasaženého území se nachází v Krkonoších, kde je sledováno výrazné až výjimečné sucho.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje do 10 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu registrujeme na třetině území vyšší vlhkost půdy v orniční vrstvě, sucho registrujeme pouze lokálně v severozápadních Čechách a na jižní Moravě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 5 % stanic, v 10 až 50 cm je na 12 % stanic a v 50-100 cm na 13 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 31 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 21 % stanic a v 50-100 cm na 22 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především v nížinách v severozápadních a západních Čechách a na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (23.3. – 27.3.2021) spadlo nejvíce srážek na jeho počátku a poté v sobotu díky průchodu studené fronty. Úhrn srážek odpovídal pesimistickým vyhlídkám modelů, tedy na mnoha místech vůbec nepršelo (např. jižní Morava). Jinde byly úhrny nejčastěji mezi 2-4 mm za týden. Pouze na horách spadlo 10 mm a více. Teploty vzduchu během týdne byly dosti rozdílné. Na počátku k nám proudil chladný vzduch od severozápadu a maxima byla jen od 0-5 °C. Postupně se proudění otočilo na jižní a v pátek byly maxima na 15-18°C. V sobotu se s frontou opět mírně ochladilo. Noční teploty se během týdne postupně dostávaly mírně nad bod mrazu. Větrné počasí nás doprovázelo počátkem týdne a pak v sobotu.

Více informací

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

  • 12. 11. 2024

    Nové bonusové grafy

     Pre reportérov národnej monitorovacej siete dopadov sucha sme upravili bonusové grafické predpovede pre teplotu vzduchu, rýchlosť vetra, atmosférické zrážky a relatívnu vlhkoť vzduchu. Manuál bonusových predpovdí nájdete  na intersucho.sk, v časti ako vyplniť dotazník (tu) .

  • 5. 11. 2024

    Podiel verejnosti na vzniku požiarov je až 53 %

    Problematika požiarov v lesných porastoch sa stáva čoraz aktuálnejšou, vzhľadom na vyskytujúce sa stále intenzívnejšie a dlhšie epizódy sucha v posledných desaťročiach. Uplynulé leto so sebou opäť prinieslo veľmi teplé a suché počasie, ktoré vytváralo podmienky pre vysoké riziko vzniku a šírenia požiarov. Viac informácií link SHMÚ