Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015
- bez rizika sucha
- S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
- S1 začínajúce sucho
- S2 mierne sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výnimočné sucho
- S5 extrémne sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 04. 10. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 27. 09. 2020 do neděle 04. 10. 2020 ráno)
Shrnutí:
V uplynulém týdnu (27.9.–3.10.2020) jsme byli pod vlivem přesouvající se tlakové níže. Srážky se vyskytovaly prakticky každý den. Množství srážek rostlo směrem od jihozápadu po severovýchod. Na většině území spadlo mezi 5-20 mm za týden, ale na severovýchodě republiky i více než 50 mm za týden. Teplota vzduchu během týdne postupně rostla. Do úterý se pohybovala maxima mezi 10–13 °C. Poté se postupně dostávala i nad 15 °C a v sobotu na většině území byly denní teploty i nad hranicí 20 °C. Chladnou noc a ráno jsme zažili převážně v neděli a pondělí, kdy minima byla pod hranicí 5 °C. Pak se pohybovala většinou na hranici 8–10 °C s výjimkou soboty, kdy skočily na rozmezí 10–13 °C.
Počasí je nyní spíše typicky podzimní, teploty budou odpovídat dlouhodobým hodnotám a budou se objevovat přeháňky. Půdní vlhkost bude odpovídat dlouhodobým hodnotám.
JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) není sledována. Příchozí srážky zlepšily stav natolik, že tato část půdy je aktuálně bez rizika sucha.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se v minulém týdnu rozsahem v podstatě nezměnila, došla však ke snížení intenzity. V této vrstvě pozorujeme přetrvávající problém v severozápadní části Čech, především v Ústeckém a Libereckém kraji. Dále lokálně přetrvává problém v okolí Prahy, na Plzeňsku, Karlovarsku a také v Krkonoších.
Aktuálně sucho se vyskytuje cca na 1 % území České republiky, co se týče prognózy stavu sucha na příští dva měsíce je menší pravděpodobnost dosycení půdního profilu především v místech, která jsou zmíněna výše (viz mapa dlouhodobé předpovědi na dva měsíce).
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo na většině území ke zvýšení vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 3 % stanic, v 10 až 50 cm je na 12 % stanic a v 50-100 cm na 16 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 39 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 17 % stanic a v 50-100 cm na 18 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severní Moravě, nižší především v nížinách v severozápadních Čechách a na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (27.9.–3.10.2020) jsme byli pod vlivem přesouvající se tlakové níže. Srážky se vyskytovaly prakticky každý den. Množství srážek rostlo směrem od jihozápadu po severovýchod. Na většině území spadlo mezi 5-20 mm za týden, ale na severovýchodě republiky i více než 50 mm za týden. Teplota vzduchu během týdne postupně rostla. Do úterý se pohybovala maxima mezi 10–13 °C. Poté se postupně dostávala i nad 15 °C a v sobotu na většině území byly denní teploty i nad hranicí 20 °C. Chladnou noc a ráno jsme zažili převážně v neděli a pondělí, kdy minima byla pod hranicí 5 °C. Pak se pohybovala většinou na hranici 8–10 °C s výjimkou soboty, kdy skočily na rozmezí 10–13 °C. Větrné počasí bylo převážně v pátek a sobotu, kdy hlavně v sobotu se i denní průměrné rychlosti dostávaly k hranici 10 m/s a nárazy přes 20 m/s.
týždeň
Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.
Aktuality
-
9. 9. 2024
Podcast o monitoringu sucha
Vypočujte si rozhovor o monitoringu sucha, ktorý prevádzkujeme na SHMÚ, kliknite na link SHMÚ.
-
9. 9. 2024
Dopady sucha na vegetáciu
Dopady sucha v roku 2024, porované s dopadmi sucha v rokoch 2023 a 2022, nájdete na stránke SHMÚ.