Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015
- bez rizika sucha
- S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
- S1 začínajúce sucho
- S2 mierne sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výnimočné sucho
- S5 extrémne sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 09. 08. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 02. 08. 2020 do neděle 09. 08. 2020 ráno)
Shrnutí:
V uplynulém období (2.8.–8.8.2020) nás nejvíce ovlivnila studená fronta z počátku týdne. Poté se začalo počasí zlepšovat. Na frontě jsme zaznamenali vydatné srážky. Nejvíce pršelo od jižních Čech po Jeseníky a také na Plzeňsku. Většina srážek zde byla okolo 40-80 mm za týden. Na Moravě a na severozápadě republiky spadlo nejčastěji do 25 mm za týden. První polovina týdne díky studené frontě byla dosti chladná. V úterý se dokonce maxima pohybovala jen okolo 15 °C. Od čtvrtka se začalo oteplovat a o víkendu byly již na mnoha místech tropické teploty. Místy se dostala teplota i nad hranici 34 °C.
Dalších 10 dnů by mělo být teplotně nadprůměrné počasí a čekají nás intenzivní přeháňky, což bude znamenat výrazné prostorové rozdíly v jejich úhrnech a i horší předpověditelnost, kde přesně zaprší.
JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se v minulém týdnu výrazně snížila. Sucho v minulém týdnu bylo v podstatě v celých Čechách. Nyní zůstává sucho v Krušných horách a jeho podhůří, dále jihovýchodně od Prahy a na Českolipsku.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se v minulém týdnu nepatrně snížila. V této vrstvě pozorujeme přetrvávající problém v severozápadní části Čech, především v Ústeckém kraji a v severozápadní části kraje Středočeského. Dále lokálně přetrvává problém v okolí Prahy, na Plzeňsku, Českolipsku, Karlovarsku a také v Krkonoších.
Aktuálně sucho se vyskytuje cca na 13 % území České republiky, co se týče prognózy stavu sucha na příští dva měsíce je malá pravděpodobnost dosycení půdního profilu především v místech, která jsou zmíněna výše (viz mapa dlouhodobé předpovědi na dva měsíce).
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu především na severozápadě Čech pokračoval pokles vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 7 % stanic, v 10 až 50 cm je na 12 % stanic a v 50-100 cm na 17 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 18 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 20 % stanic a v 50-100 cm na 21 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách a na Vysočině, nižší především v nížinách v severozápadní části Čech, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém období (2.8.–8.8.2020) nás nejvíce ovlivnila studená fronta z počátku týdne. Poté se začalo počasí zlepšovat. Na frontě jsme zaznamenali vydatné srážky. Nejvíce pršelo od jižních Čech po Jeseníky a také na Plzeňsku. Většina srážek zde byla okolo 40-80 mm za týden. Na Moravě a na severozápadě republiky spadlo nejčastěji do 25 mm za týden. První polovina týdne díky studené frontě byla dosti chladná. V úterý se dokonce maxima pohybovala jen okolo 15 °C. Od čtvrtka se začalo oteplovat a o víkendu byly již na mnoha místech tropické teploty. Místy se dostala teplota i nad hranici 34 °C. Noční teploty se pohybovaly mezi 10-15 °C, v druhé polovině týdne dokonce někde i okolo 20 °C. Vítr byl po většinu týdne slabý, pouze v úterý na frontě se mírně rozfoukalo.
týždeň
Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.
Aktuality
-
14. 1. 2025
Dočasný výpadok časti produktov na portáli Intersucho
Dočasne z technických dôvodov webová stránka Intersucho tak v českej ako slovenskej podstránke nezverejňuje údaje v častiach Intenzita sucha, Deficit a Nasýtenie pôdy. Na vyriešení situácie sa intenzívne pracuje. Ďakujeme vám za trpezlivosť a pochopenie.
-
12. 11. 2024
Nové bonusové grafy
Pre reportérov národnej monitorovacej siete dopadov sucha sme upravili bonusové grafické predpovede pre teplotu vzduchu, rýchlosť vetra, atmosférické zrážky a relatívnu vlhkosť vzduchu. Manuál bonusových predpovedí nájdete na intersucho.sk, v časti ako vyplniť dotazník (tu) .