Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
  • S1 začínajúce sucho
  • S2 mierne sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výnimočné sucho
  • S5 extrémne sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 28. 7. 2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 21. 7. 2019 do neděle 28. 7. 2019 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (21.7 – 27.7.2019) jsme byly většinou pod přílivem velice horkého a suchého vzduchu od jihu. O víkendu se ale k nám dostala tlaková níže, která byla silnější, než počítaly modely ve své týdenní předpovědi. Proto nakonec naštěstí byly srážkové úhrny vyšší, než se čekalo. Nejvíce srážek spadlo na jihovýchodě republiky, poté na střední Moravě a také na Plzeňsku. Většinou tyto úhrny byly okolo 20 mm/týden, lokálně spadlo i okolo 50 mm/týden. Na zbytku republiky byly zaznamenány srážky nejčastěji do 10 mm/týden, ale byly i místa kde nepršelo vůbec. Díky přílivu afrického vzduchu se dostaly teploty v úterý na většině republiky nad tropickou hranici 30°C. Horko poté kulminovalo ve čtvrtek a v pátek, kdy maxima místy překročily hranici 35°C.
Tento týden budeme většinou pod vlivem nevýrazného tlakového pole. Ve středu projde přes území republiky studená fronta, na které by se mohly vyskytovat silné bouřky. Celkově by měl být celý týden spíše vlhčí s častějším výskytem přeháněk. To bude znamenat větší prostorové rozdíly. Podle současných výstupů modelů by do začátku příštího týdne mohlo spadnout 25-50 mm v místech s výskytem bouřek. Srážkové úhrny budou značně prostorově rozdílné. Rozsah a závažnost sucha by se v rámci republiky měl zmenšovat.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0-40 cm) se v minulém týdnu prohloubila. I nadále zůstává výraznější sucho v severní polovině republiky a ve východním cípu republiky, kde sledujeme až extrémní sucho. Sucho však také zasahuje území východně od řeky Svitavy až k hranicím s Německem. Aktuálně nesledujeme sucho na jižní Moravě (tzn. nyní je zde obvyklý stav pro tuto roční dobu s porovnáním průměrem 1961-2010).
Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40-100 cm) je velmi vážná a v minulém týdnu došlo k prohloubení sucha. I nadále většinu republiky zasahuje výrazné až extrémní sucho. Oblast Čech a Slezska je postižena suchem o trochu více než Morava.
Kategorii sucha S5, tedy extrémní sucho aktuálně pozorujeme na 23 % území (oproti minulému týdnu došlo ke zhoršení o 8 %). Výrazné a výjimečné sucho pak na necelých 50 % území. Sucho se i nadále vyskytuje na téměř 95 % území České republiky.
V hlubší vrstvě vidíme dlouhodobě problém zejména v oblasti Lounska, Mostecka, Slezska, střední Moravy, Třeboňska a severních Čech. Na sezónu 2019 s ohledem na dlouhodobou předpověď, stále pohlížíme s obavami zejména v oblasti jižní a střední Moravy, severní část Slezska a nejvýrazněji pak region severozápadních Čech (mapa dlouhodobé předpovědi na dva měsíce).

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území pokračoval pokles vlhkosti půdy v povrchové vrstvě, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 53 % stanic, v 10 až 50 cm je na 31 % stanic a v 50-100 cm na 27 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 5 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, 10-50 cm a 50-100 cm na 7 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách v jižních Čechách a na východní Moravě, nižší především v nížinách ve středních a severních Čechách a na severní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (21.7 – 27.7.2019) jsme byly většinou pod přílivem velice horkého a suchého vzduchu od jihu. O víkendu se ale k nám dostala tlaková níže, která byla silnější, než počítaly modely ve své týdenní předpovědi. Proto nakonec naštěstí byly srážkové úhrny vyšší, než se čekalo. Nejvíce srážek spadlo na jihovýchodě republiky, poté na střední Moravě a také na Plzeňsku. Většinou tyto úhrny byly okolo 20 mm/týden, lokálně spadlo i okolo 50 mm/týden. Na zbytku republiky byly zaznamenány srážky nejčastěji do 10 mm/týden, ale byly i místa kde nepršelo vůbec. Díky přílivu afrického vzduchu se dostaly teploty v úterý na většině republiky nad tropickou hranici 30°C. Horko poté kulminovalo ve čtvrtek a v pátek, kdy maxima místy překročily hranici 35°C. Minimální teploty byly nejčastěji okolo 15°C, ale vyskytly se i místa s tropickou nocí. Vítr byl slabý, pouze o víkendu s příchodem tlakové níže se místy při silných bouřkách výrazně zvedal.

Více informací

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

  • 12. 11. 2024

    Nové bonusové grafy

     Pre reportérov národnej monitorovacej siete dopadov sucha sme upravili bonusové grafické predpovede pre teplotu vzduchu, rýchlosť vetra, atmosférické zrážky a relatívnu vlhkoť vzduchu. Manuál bonusových predpovdí nájdete  na intersucho.sk, v časti ako vyplniť dotazník (tu) .

  • 5. 11. 2024

    Podiel verejnosti na vzniku požiarov je až 53 %

    Problematika požiarov v lesných porastoch sa stáva čoraz aktuálnejšou, vzhľadom na vyskytujúce sa stále intenzívnejšie a dlhšie epizódy sucha v posledných desaťročiach. Uplynulé leto so sebou opäť prinieslo veľmi teplé a suché počasie, ktoré vytváralo podmienky pre vysoké riziko vzniku a šírenia požiarov. Viac informácií link SHMÚ