Odchýlka pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 znížená úroveň pôdnej vlahy
  • S1 začínajúce sucho
  • S2 mierne sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výnimočné sucho
  • S5 extrémne sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 19.05.2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 12.05.2019 do neděle 19.05.2019 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (12.5. – 18.5.2019) nás nejdříve ovlivňovalo frontální rozhraní nad Slovenskem a s ním i vlhký a chladný vzduch. To se od pátku začalo měnit, kdy k nám začal proudit sušší a teplejší vzduch od jihovýchodu. Deštivější počasí nás doprovázelo prakticky celý týden a nejvíce srážek v průměru spadlo ve středu. Nejvíce srážek za celý týden bylo naměřeno v oblasti severní Moravy a to 30-50 mm. Dále větší úhrny byly zaznamenány v jižních Čechách a na Vysočině a to od 10-25 mm. V západních a středních Čechách a na jižní a střední Moravě to bylo jen do 10 mm za týden.
Stav sucha se nebude v následujícím období příliš měnit. V povrchové vrstvě by sucho nemělo být pozorováno vůbec a v hlubších vrstvách bude nadále špatný stav na střední Moravě, Lounsku a Rakovnicku. Teplotně bude dalších 15 dní průměrných.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
Sucho, které se vyskytovalo na počátku vegetační sezóny, už v povrchové vrstvě (0-40 cm) v podstatě neevidujeme. POVRCHOVÁ VRSTVA (0-40 cm) aktuálně nezobrazuje stav výjimečného až extrémního sucha, ale sledujeme zde pouze počínající sucho (S1). Sucho v povrchové vrstvě se vyskytuje jihozápadně od Prahy, v Podkrušnohoří, v severních Čechách a v Jeseníkách.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40-100 cm) se nedočkala takové pozitivní změny jako vrstva povrchová. I přes srážky, které v minulých třech týdnech zasáhly Českou republiku, zůstává tato vrstva převážně v červeno-rudých barvách. Na většině území převládá počínající sucho, ale jsou oblasti, kde sledujeme výrazné až extrémní sucho (Podkrušnohoří, jižní a střední Morava, Slezsko a jihozápad republiky.
Sucho i nadále pokračuje a to především v hlubší vrstvě. Sucho je pozorováno nyní zhruba na 46 % území. Na 4 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné.
V kontextu dosavadního průběhu roku i s ohledem na fakt, že podzim a zima byly na srážky spíše chudší a nedošlo k doplnění vodního deficitu je však předčasné hovořit o zásadním zlepšení. Na sezónu 2019 s ohledem na dlouhodobou předpověď, stále pohlížíme s obavami zejména v oblasti jižní a střední Moravy, severní část Slezska a nejvýrazněji pak region severozápadních Čech (mapa dlouhodobé předpovědi na dva měsíce).

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území vlhkost půdy vzrostla v povrchové vrstvě s výjimkou severozápadních a středních Čech, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 12 % stanic, v 10 až 50 cm je na 18 % stanic a v 50-100 cm na 27 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 22 % stanic, 10-50 cm a 50-100 cm na 8 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na jihu a východě Čech a na severní Moravě, nižší především v nížinách na severozápadě a středu Čech, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (12.5 – 18.5.2019) nás nejdříve ovlivňovalo frontální rozhraní nad Slovenskem a s ním i vlhký a chladný vzduch. To se od pátku začalo měnit, kdy k nám začal proudit sušší a teplejší vzduch od jihovýchodu. Deštivější počasí nás doprovázelo prakticky celý týden a nejvíce srážek v průměru spadlo ve středu. Nejvíce srážek za celý týden bylo naměřeno v oblasti severní Moravy a to 30-50 mm. Dále větší úhrny byly zaznamenány v jižních Čechách a na vysočině a to od 10-25 mm. V západních a středních Čechách a na jižní a střední Moravě to bylo jen do 10 mm za týden. Od neděle do čtvrtka bylo chladněji a to s maximem jen do 15 °C. Nejchladnějším dnem byla středa, kdy se denní teploty dostávaly nejčastěji mezi 5-8 °C. Pak se začalo oteplovat a v sobotu vyšplhaly maximální teploty až na 21-23 °C. Noční a ranní teploty se celkem konstantně pohybovaly v průměru okolo 4-7 °C. S výjimkou úterý, kdy nám minimální teploty klesly i pod bod mrazu a to převážně v Čechách. V první polovině týdne se pohybovaly průměrné rychlosti mezi 2-4 m/s. Ve čtvrtek nám klesly k 1 m/s a bylo prakticky bezvětří. V další dny se vítr pohyboval okolo 2 m/s.

Více informací

Zbierajte s nami údaje

Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.

Aktuality

  • 14. 1. 2025

    Dočasný výpadok časti produktov na portáli Intersucho

     Dočasne z technických dôvodov webová stránka Intersucho tak v českej ako slovenskej podstránke nezverejňuje údaje v častiach Intenzita sucha, Deficit a Nasýtenie pôdy. Na vyriešení situácie sa intenzívne pracuje. Ďakujeme vám za trpezlivosť a pochopenie.

  • 12. 11. 2024

    Nové bonusové grafy

     Pre reportérov národnej monitorovacej siete dopadov sucha sme upravili bonusové grafické predpovede pre teplotu vzduchu, rýchlosť vetra, atmosférické zrážky a relatívnu vlhkosť vzduchu. Manuál bonusových predpovedí nájdete  na intersucho.sk, v časti ako vyplniť dotazník (tu) .