The soil saturation deviation of average condition in 1961-2015
- no drought occurence
- S0 lowered soil mositure stage
- S1 starting drought
- S2 moderate drought
- S3 significant drought
- S4 abnormal drought
- S5 extreme drought
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 21. 11. 2021 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 14. 11. 2021 do neděle 21. 11. 2021 ráno)
Shrnutí:
V uplynulém týdnu (14.11. – 20.11.2021) byla obloha většinou zatažená až na výjimky reprezentující hlavně vyšší nadmořské výšky. Nejvíce srážek spadlo ve čtvrtek, ale i přesto se to týkalo hlavně Jizerských hor a Beskyd, kde spadlo okolo 20 mm za týden. Naopak na zbytku území vůbec nepršelo a nebo jen do 2 mm za týden. Teploty vzduchu byly celkem proměnlivé a to v závislosti na oblačnosti. Nejčastěji byly mezi 7-10°C, nejchladnějším dnem byla středa s maximy okolo 3-5°C.
V tomto týdnu dosáhne půdní sucho svého aktuálního maxima, ale od víkendu se značně změní charakter počasí, přibyde srážek a citelně se ochladí pod dlouhodobé hodnoty.
JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden prohloubila, výrazné až počínající sucho je sledováno od Třebonska přes Vysočinu, Pardubický až po Královéhradecký kraj. Další oblast sucha se vyskytuje na východní Moravě. Zde převažuje počínající sucho, ale je zde i oblast mírného až výrazného sucha. Severozápadní a severní Čechy jsou bez rizika sucha.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) zůstává i nadále ve velmi dobrém stavu a v minulém týdnu nedošlo k žádné významné změně. Zůstává i nadále jedna drobná lokalita na Jesenicku, kde je sledováno počínající až výjimečné sucho, zde probíhá mírné prohlubování sucha. Dále je sledováno počínající sucho v menších oblastech po ČR.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na 72 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu pokračoval mírný pokles vlhkosti půdy na většině území ve vrstvě 0-20 cm, ve 20-100 cm vlhkosti stagnovali. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 17 % stanic, v 10 až 50 cm je na 18 % stanic a v 50-100 cm na 11 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 28 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 14 % stanic a v 50-100 cm na 18 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především v nížinách na Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (14.11. – 20.11.2021) byla obloha většinou zatažená až na výjimky reprezentující hlavně vyšší nadmořské výšky. Nejvíce srážek spadlo ve čtvrtek, ale i přesto se to týkalo hlavně Jizerských hor a Beskyd, kde spadlo okolo 20 mm za týden. Naopak na zbytku území vůbec nepršelo a nebo jen do 2 mm za týden. Teploty vzduchu byly celkem proměnlivé a to v závislosti na oblačnosti. Nejčastěji byly mezi 7-10°C, nejchladnějším dnem byla středa s maximy okolo 3-5°C. Noční teploty byly převážně mezi 0-5°C. Větrnější počasí bylo hlavně ve čtvrtek a pátek.