The soil saturation deviation of average condition in 1961-2015


  • no drought occurence
  • S0 lowered soil mositure stage
  • S1 starting drought
  • S2 moderate drought
  • S3 significant drought
  • S4 abnormal drought
  • S5 extreme drought

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 22. 05. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 15. 05. 2022 do neděle 22. 05. 2022 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (15.5. – 21.5.2022) byly srážky hlavně v pondělí, úterý a v pátek. Více srážek bylo v Čechách a to lokálně i přes 40 mm za týden. Nejčastěji to bylo ale mezi 10-20 mm za týden. Na Moravě pršelo hlavně v Beskydech, na zbytku území bylo naopak srážek málo a to jen do 10 mm za týden. Teploty vzduchu byly jako na houpačce a několikrát atakovaly hranici 30°C, což nakonec se stalo až v pátek. V pondělí a ve čtvrtek se maxima zastavila těsně před touto hranicí. Naopak v úterý díky okluzní frontě bylo na většině území pod 20°C.
V uplynulém týdnu jsme zaznamenali první letošní tropický den, který přišel zhruba o 10 dnů dříve než je obvyklé za posledních 60 let. Srážky byly hodně prostorově proměnlivé a více pršelo v Čechách. Výhled teplot až do prázdnin slibuje naopak průměrné hodnoty.

JAK PRACOVAT S MAPAMI:?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se minulý týden mírně prostorově změnila, na intenzitě však zůstal stav poměrně stejný. Extrémní stupeň intenzity sucha zůstává nadále východně od Prahy, na severní Moravě, místy v jižních Čechách a na jižní Moravě. Na tyto oblasti navazují další stupně intenzity sucha.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se minulý týden mírně rozšířila. I nadále zůstávají větší lokality - na Jesenicku, kde je sledováno až extrémní sucho, oblast v Polabí a také oblasti v jižních Čechách. Dále je sledováno počínající až výrazné sucho.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na 88 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na větší části území došlo vlivem srážek k růstu vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm, ve 20-100 cm byly změny vlhkosti malé. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 7 % stanic, v 10 až 50 cm je na 19 % stanic a v 50-100 cm na 8 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 19 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 14 % stanic a v 50-100 cm na 18 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především na jižní a střední Moravě, východních, středních a severozápadních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (15.5. – 21.5.2022) byly srážky hlavně v pondělí, úterý a v pátek. Více srážek bylo v Čechách a to lokálně i přes 40 mm za týden. Nejčastěji to bylo ale mezi 10-20 mm za týden. Na Moravě pršelo hlavně v Beskydech, na zbytku území bylo naopak srážek málo a to jen do 10 mm za týden. Teploty vzduchu byly jako na houpačce a několikrát atakovaly hranici 30°C, což nakonec se stalo až v pátek. V pondělí a ve čtvrtek se maxima zastavila těsně před touto hranicí. Naopak v úterý díky okluzní frontě bylo na většině území pod 20°C. Noční teploty byly ještě nízko a to mezi 5-10°C. V pátek a soboty pak byly naopak nad 10°C. Výrazně větrné počasí bylo hlavně v pátek, kdy díky silnému konvektivnímu systému byly velmi vysoké nárazy rychlosti větru a to i nad 30 m/s.