The soil saturation deviation of average condition in 1961-2015
- no drought occurence
- S0 lowered soil mositure stage
- S1 starting drought
- S2 moderate drought
- S3 significant drought
- S4 abnormal drought
- S5 extreme drought
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 28.04.2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 21.04.2019 do neděle 28.04.2019 ráno)
S OHLEDEM NA PŘECHOD FRONTY UPOZORŇUJEME, ŽE AKTUÁLNÍ MAPA ZACHYCUJE STAV PŮDNÍ VLHKOSTI V NEDĚLI 28.4. V 7:00 RÁNO A K TÉTO DOBĚ SE VÁŽOU I TEXTY. MAPY INTENZITY SUCHA A NASYCENÍ PŮDNÍHO PROFILU JSOU AKTUALIZOVÁNY DENNĚ V ČÁSTI PŘEDPOVĚĎ.
Shrnutí:
V uplynulém týdnu (21.4 – 28.4.2019) jsme byly nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale v pátek se k nám dostala zvlněná studená fronta. Ve sledovaném období bylo ještě většinou suché počasí. Větší srážkové úhrny z neděle (28.4) a pondělí (29.4) se projeví až v dalším vyhodnocení. Celkově tedy nejvíce srážek bylo zaznamenáno na západě území a to okolo 15 mm/týden. Ve zbytku republiky byly úhrny většinou jen do 5 mm/týden. Na Moravě se objevily občasné bouřky, které přinesly lokálně srážky mezi 5-10 mm/týden. Teploty vzduchu byly jako na houpačce. Do středy se postupně ochlazovalo z maxim okolo 20 °C na 16 °C. Poté se výrazně oteplilo a v pátek vyšplhala teplota až na 28°C.
Hlavně dnešní (pondělní) fronta přináší vydatné srážky do Čech, kde čekáme zmírnění sucha hlavně v povrchové vrstvě. V hlubších vrstvách i přes očekávané srážky se bude situace zlepšovat pomaleji. Čeká nás od příštího víkendu výrazné ochlazení a také větší riziko pozdních jarních mrazů.
JAK PRACOVAT S MAPAMI:?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0-40 cm) se šestý týden v řadě prohloubila. I v minulém týdnu došlo k výraznému zhoršení stavu, kdy většina území České republiky i nadále zůstává v červeno-rudých barvách, značících výjimečné až extrémní sucho (S4-S5). V minulém týdnu se vytvořil pás extrémního sucha táhnoucího se od Šumavy až k Orlickým horám, dále se extrémní sucho vyskytuje na střední Moravě a ve Slezsku.
Situace iNTENZITY SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40-100 cm) se i v minulém týdnu výrazně zhoršila. V hlubších vrstvách monitorujeme všechny kategorie sucha s tím, že převládají ty nejvyšší kategorie. Na většině území převládá výrazné až extrémní sucho.
Extrémní stav intenzity sucha nadále pokračuje, sucho je pozorováno nyní zhruba na 99 % území. Na 60 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné, což je zhoršení oproti minulému týdnu zhruba o polovinu.
I nadále platí, že se jedná o znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku i s ohledem na fakt, že podzim a zima byly na srážky spíše chudší a nedošlo k doplnění vodního deficitu. Proto na sezónu 2019 s ohledem na dlouhodobou předpověď, pohlížíme s obavami zejména v oblasti jižní a střední Moravy, severní část Slezska a nejvýrazněji pak region severozápadních Čech (mapa dlouhodobé předpovědi na dva měsíce).
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území vlhkost půdy mírně klesla v povrchové vrstvě, výjimkou byla část území Čech, kde vlhkost mírně stoupla vlivem srážek, v hlubších vrstvách vlhkosti spíše stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 27 % stanic, v 10 až 50 cm je na 22 % stanic a v 50-100 cm na 27 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 6 % stanic, 10-50 cm a 50-100 cm na 8 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na jihu a východě Čech a na severní Moravě, nižší především v nížinách v Poohří, na střední a jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (21.4. – 28.4.2019) jsme byly nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale v pátek se k nám dostala zvlněná studená fronta. Ve studovaném období bylo ještě většinou suché počasí. Větší srážkové úhrny z neděle (28.4) a pondělí (29.4) se projeví až v dalším vyhodnocení. Celkově tedy nejvíce srážek bylo zaznamenáno na západě území a to okolo 15 mm/týden. Ve zbytku republiky byly úhrny většinou jen do 5 mm/týden. Na Moravě se objevily občasné bouřky, které přinesly lokálně srážky mezi 5-10 mm/týden. Teploty vzduchu byly jako na houpačce. Do středy se postupně ochlazovalo z maxim okolo 20 °C na 16 °C. Poté se výrazně oteplilo a v pátek vyšplhala teplota až na 28 °C. V neděli a pondělí byly ještě chladné noci a rána s minimem od 0-5 °C. Poté se oteplilo na 5-10 °C. Uplynulý týden byl opět spíše větrnějšího charakteru a to způsobilo nárůst lesních požárů. Hlavně v pondělí až středa byly průměrné rychlosti nejvyšší.
Více informací