The soil saturation deviation of average condition in 1961-2015


  • no drought occurence
  • S0 lowered soil mositure stage
  • S1 starting drought
  • S2 moderate drought
  • S3 significant drought
  • S4 abnormal drought
  • S5 extreme drought

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

 Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 16.12.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 9.12.2018 do neděle 16.12.2018 ráno)


SHRNUTÍ:
V uplynulém týdnu (9.12.2018 – 15.12.2018) jsme byli pod vlivem nevýrazné tlakové níže. Ta způsobila spíše zataženou oblohu s občasnými srážkami či sněžením. Hlavní srážky byly od neděle do středy. Po zbytek týdne se pak vyskytovaly srážky spíše ojediněle. Nejvíce srážek spadlo na horách a v západní části Vysočiny. Zde byly zaznamenány úhrny okolo 25 mm/týden. Na horách pak většinou přes 50 mm/týden. Ve zbytku republiky nakonec příliš srážek nespadlo (5 mm/týden).
Protože srážky zmírnili deficit půdní vláhy epizoda sucha pokračuje, byť chladné počasí celkově přispělo k zlepšení situace snížením výparu. Díky nevýrazné tlakové níže se k nám stále dostával chladnější vzduch a vytvářel se nad republikou bazén studeného vzduchu. V neděli byly maxima ještě okolo 7 °C, ale ve čtvrtek na většině území republiky nepřesáhly bod mrazu a nastal ledový den. Minimální teploty kopírovaly stejný vývoj. V neděli byly ještě mezi 1-5 °C, ale ve čtvrtek již pod hranící -5 °C. Větrné počasí bylo od neděle do úterý včetně, pak se vítr výrazně uklidnil.
Čeká nás klasické vánoční oteplení, kdy dokonce Štědrý den může být ten nejteplejší za dané období. Zpočátku bude sněžit, ale o víkendu převládne déšť a Vánoce budou opět na blátě. Díky tomu se aspoň rozsah sucha bude zmenšovat.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?:
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi léty 1961-2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném gridu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

HLAVNÍ TEXT ISSS
Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0-40 cm) se na většině území České republiky i v minulém týdnu zlepšila. Sucho v povrchové vrstvě však nadále zůstává na Moravě, ve Slezsku a poté v menších enklávách na severu Čech.
Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40-100 cm) zůstává i nadále velmi vysoká. K malému zlepšení došlo pouze v západních a jihozápadních Čechách na Vysočině a ve vrcholových partiích českých hor. Srážky, které zasáhly Českou republiku, nejsou dostatečné a i nadále pokračuje sucho v hlubší vrstvě.
Nejvyšší kategorie, extrémní sucho, zůstává i nadále v oblastech povodí Labe a Lužnice, ve Šluknovském a Frýdlantském výběžku, na Plzeňsku, a také na jihovýchodní Moravě.
V minulém týdnu došlo ke snížení sucha především v povrchové vrstvě, ale i nadále je sucho pozorováno na více než 70 % území. Na 10 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné, což je zlepšení oproti předchozímu týdnu o 6 %.
I nadále platí, že se jedná o znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku i s ohledem na fakt, že podzim a zima patří dlouhodobě mezi období, která jsou na srážky spíše chudší.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území Čech vlhkosti půdy mírně stouply v orniční vrstvě, v ostatních hloubkách stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 4 % stanic, v 10 až 50 cm je na 25 % stanic a v 50-100 cm na 58 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 25 % stanic, 10-50 cm a 50-100 cm na 5 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na východní Moravě a na jihu Čech, nižší především v nížinách v severních a východních Čechách a na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (9.12.2018 – 15.12.2018) jsme byli pod vlivem nevýrazné tlakové níže. Ta způsobila spíše zataženou oblohu s občasnými srážkami či sněžením. Hlavní srážky byly od neděle do středy. Po zbytek týdne se pak vyskytovaly srážky spíše ojediněle. Nejvíce srážek spadlo na horách a v západní části Vysočiny. Zde byly zaznamenány úhrny okolo 25 mm/týden. Na horách pak většinou přes 50 mm/týden. Ve zbytku republiky nakonec příliš srážek nespadlo (5 mm/týden). Nejvíce sněhu spadlo v úterý a to převážně v západní polovině republiky s výjimkou Polabí. Celkově se dá konstatovat, že v úterý sněžilo většinou od 400 m.n.m, pod touto hranicí jen pršelo. Nového sněhu za den napadlo i více než 10 cm. K dnešnímu dni (17.12.2018) je nejvíce sněhu v Krkonoších a to i více než 70 cm. Mezi 10-15 cm leží také na Vysočině a do 5 cm ve zbytku Čech s výjimkou Polabí. Na Moravě je sníh vesměs jen v horských oblastech s výjimkou poprašku v západní polovině. Díky nevýrazné tlakové níže se k nám stále dostával chladnější vzduch a vytvářel se nad republikou bazén studeného vzduchu. V neděli byly maxima ještě okolo 7 °C, ale ve čtvrtek na většině území republiky nepřesáhly bod mrazu a lze konstatovat, že nastal ledový den. Minimální teploty kopírovaly stejný vývoj. V neděli byly ještě mezi 1-5 °C, ale ve čtvrtek již pod hranící -5 °C. Větrné počasí bylo od neděle do úterý včetně, pak se vítr výrazně uklidnil.

Více informací