The soil saturation deviation of average condition in 1961-2015


  • no drought occurence
  • S0 lowered soil mositure stage
  • S1 starting drought
  • S2 moderate drought
  • S3 significant drought
  • S4 abnormal drought
  • S5 extreme drought

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 12. 11. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 5. 11. do neděle 12. 11. ráno)

 


Mapa INTENZITY SUCHA vyjadřuje srovnání aktuálního nasycení půdy se stejným obdobím za posledních 50 let a hodnotí mimořádnost vzniklé situace.

Shrnutí
Minulý týden od 5.11. do 12.11.2017 přinesl zvláště na jihu, jihozápadě a v Krkonoších četné přeháňky a území relativně vydatné srážky ale například v oblasti jižní Moravy byly srážky o poznání chudší. Díky příznivému průběhu počasí pozorujeme ustupující sucho jen na relativně malé části území na jihu Čech a v hlubší vrstvě zůstává suchem postižena nyní již jen lokálně . Epizoda sucha oproti letním měsícům prakticky vymizela a projevuje se nadále v hlubší vrstvě v některých oblastech v krajích Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém a Jihočeském. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu v snížil a přetrvává výrazněji také jen lokálně ve výše jmenovaných krajích. Předchozí nedostatek vláhy se však negativně podepisuje na výši hladin podzemní vody, který zůstává podnormální v oblasti dolní toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje nadále přetrvávají podnormální stavy. V následujících dnech očekáváme prakticky vymizení horší než obvyklé zásoby vláhy.

Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

Pokud jde o míru intenzity sucha, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se oproti minulému zlepšila a je velmi dobrá. Stav půdní vlhkosti zůstává horší oproti obvyklým hodnotám pouze lokálně a to na Moravě a na jihu Čech. V těchto regionech se setkáváme se suchem již několik měsíců nicméně epizoda doznívá prakticky pouze v hlubší vrstvě. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, jsme zaznamenali v neděli 12.11. v celém profilu na 1% % území. Hlubší vrstva byla zasažena z 6 % (tedy o čtvrtinu méně než v minulém týdnu). Povrchová vrstva je na celém území na obvyklých nebo vyšších hodnotách obvyklých pro konec října. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5, pokrývají 0,1 % plochy ČR. Anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se aktuálně nevyskytují.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území došlo ke zvýšení půdní vlhkosti v orniční vrstvě, v hlubším profilu vlhkosti stagnovaly. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na žádné stanici, v 10 až 50 cm je na 24 % stanic a v 50-100 cm na 32 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 52 % stanic, v 10-50 cm na 19 % stanic a v 50-100 cm na 13 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především v horských polohách na severu území, nižší v nížinách na jižní Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (5.11. – 11.11.2017) byly zaznamenány srážky prakticky každý den, ale většinou šlo o přeháňky. V průměru většinou spadlo do 5 mm/den. Prostorově nejvýznamnější srážky spadly v pátek a v sobotu. Celkově za minulý týden nejvíce srážek spadlo v jižních, jihozápadních Čechách a Krkonoších. Byly to úhrny od 15-25 mm/týden, v Krkonoších dokonce okolo 50 mm/týden. Nejméně pršelo na Moravě a to nejčastěji jen do 5 mm/týden. Do úterý včetně se pohybovaly maxima většinou okolo 8°C, ale na východě Moravy díky slunečnější obloze vystoupaly teploty i k 13-15°C. Od středy už byla větší oblačnost nad celou republikou, takže maxima klesla nejčastěji na 6-8°C. Minimální teploty byly hodně závislé na noční oblačnosti. Nejčastěji se pohybovaly mezi 5-7°C. Nejchladnější noc a ráno byla v sobotu, kdy minimální teploty klesaly jen k 1-3°C. Větrnější počasí bylo v uplynulém týdnu hlavně v pátek a v sobotu, kdy průměrná rychlost větru byla často okolo 3 m/s.

Více informací