Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 19. 4. 2020

    Sucho v krajině? Příští týden se výrazně zhorší, varuje bioklimatolog Trnka

    Ve stínu boje proti koronavirové pandemii se ocitá mnoho témat, zapadnout by ale určitě nemělo sucho, které opět všichni brzy pocítíme na vlastní kůži. Už loňský rok ukázal, co čeká český průmysl, zemědělství a krajinu v důsledku změn klimatu. Letošní zima byla ještě krutější, protože na horách bylo v březnu podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu třikrát méně sněhu než loni ve stejnou dobu, na Jižní Moravě dokonce desetkrát.
    Rozhovor bioklimatologa prof. Miroslava Trnky pro irozhlas.cz k přečtení a k poslechnutí ZDE.

  • 19. 4. 2020

    Proč se o suchu v ČR přestalo psát?

    Zatímco stránky novin jsou plné zpráv o pandemii koronaviru, televizní noviny se z 90 % ničím jiným nezabývají a zbytek veřejného mediálního prostoru je vyplněn bulvárními tématy, o problematice sucha v ČR se neobjevila ani čárka. Radostným vysvětlením by bylo, že sucho pominulo..

    Komentář k aktuální sucha na stránkách ekolist.cz je k přečtení ZDE. Mimo jiné je zde citován i člen týmu Intersucho bioklimatolog prof. Zdeněk Žalud.

  • 16. 4. 2020

    Mnohem větší hrozbou pro stabilitu České republiky, než je koronavirus, se může stát letos sucho

    Profesor Miroslav Trnka komentoval pro pořad Věda 24 na ČT24 současný stav sucha a jeho předpověď na následující dny.
    Je stav zemědělského sucha letos horší oproti minulému roku? Jak jsou na tom stavy podzemních vod?
    Více v reportáži ZDE.

  • 16. 4. 2020

    Po zimě, která nebyla, je Zlínský kraj na suchu. Pokud nezaprší, musí se vodou šetřit

    „Ve Zlínském kraji se nám bohužel rozvíjí sucho a to bohužel v povrchové vrstvě půdy do 40 centimetrů, kopíruje situace vesměs v celé republice. Dále jsme pozorovali pod normální stav jak povrchových tak podzemních vod.“ říká v rozhovoru s redaktorkou Andreou Kratinovou klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie Věd.
    Rozhovor na irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 15. 4. 2020

    Sucho už v dubnu. Vodu v krajině neumíme zadržet

    Komentář k aktuální situaci půdního sucha je zveřejněn na portálu aktualne.cz. Pro zhodnocení současného stavu je využit i portál intersucho.cz.
    Více k přečtení ZDE.

  • 14. 4. 2020

    Jarní mrazy zničily úrodu ovoce v ČR

    Letošní úrodu ovoce v Česku výrazně zdecimovalo několik vln jarních mrazů. Zatím poslední mohou přijít ještě v noci na středu. Podle bioklimatologa Zdeňka Žaluda z vědeckého týmu projektu InterSucho modely vývoje klimatu předpokládají, že okolo poloviny tohoto století bude běžné, že mrazy poškodí přírodu na jaře každý druhý rok, řekl ČTK.
    Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.

  • 7. 4. 2020

    Sucho se vrací. Na jaře je nedostatek vláhy problém

    „Bohužel to vypadá, že sucho nám nastupuje ve velkém a nebude se na tom v příštích dnech příliš měnit. Prozatím to nevypadá, že bychom se měli dočkat nějakých výraznějších srážek,“ uvádí analytička Monika Bláhová z portálu Intersucho.cz.
    Celý článek pro ekolist.cz k přečtení ZDE.

  • 6. 4. 2020

    Počasie bude ako maľované, môže ho pokaziť dážď?

    I na Slovensku je používán portál Intersucho. Stav půdního sucha byl prezentován v reportáži na portálu Pravda.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE.

  • 27. 3. 2020

    Zemědělské sucho se začne v Česku rychle rozšiřovat

    „Nyní není nasycení a deficit nijak tragický. Ale vegetace začala letos kvůli teplé zimě a brzkému příchodu jara spotřebovávat vodu brzy a zásoby se tak velmi rychle vyčerpají,“ upozorňuje profesor Miroslav Trnka.
    Celý článek k přečtení na ČT24 ZDE.

  • 25. 3. 2020

    Výhled je poměrně pesimistický. Zemědělské sucho se podle vědců začne v Česku rychle rozšiřovat

     „Výhled je poměrně pesimistický, protože v předpovědi na devět dnů slibuje trochu srážek jen jeden model, ostatní jsou bez nich. A dlouhodobá předpověď na jeden měsíc počítá s průměrnými teplotami a průměrnými až podprůměrnými srážkami,“ říká Miroslav Trnka z CzechGlobe.

    Do jaké míry se sucho rozvine v dalších týdnech a během jara, záleží na množství srážek. „Nyní není nasycení a deficit nijak tragický. Ale vegetace začala letos kvůli teplé zimě a brzkému příchodu jara spotřebovávat vodu brzy, a zásoby se tak velmi rychle vyčerpají,“ upozorňuje Miroslav Trnka.

    Článek k přečtení na irozhlas.cz ZDE.