21. červenec 2024

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (14.7 – 20.7.2024) jsme byli většinou pod vlivem tlakových výší, což přineslo sušší a horké počasí. Na většině území nepršelo. Místy se objevily přeháňky s pár milimetry, více jich bylo pak na západě republiky. Nejčastěji se maximální teploty pohybovaly mezi 25-30°C. Nejtepleji bylo v pondělí, kdy stouply teploty i nad hranici 30°C.
Tento týden bude teplota jako na houpačce. Po teplejším začátku se ochladí, aby o víkendu byly zase tropické teploty. Půdní vlhkost bude stále zůstávat na obvyklých hodnotách.
 

Aktuální intenzita sucha: INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) oproti minulému týdnu v některých oblastech znatelně stoupla. Aktuálně pozorujeme počínající až mírné sucho na jihu Moravy, také v okolí Prahy, zejména na východ od ní a také na jih od Plzně a na východ od Karlových Varů.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) je oproti minulému týdnu víceméně stejná. I nadále pozorujeme lokálně sucho na východ od Prahy po Havlíčkův Brod a v Krkonoších.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na max 20 % území (půdní profil 0–100 cm).

Deficit: STAV PŮDNÍ VLÁHY výrazně ovlivnila absence srážek a vysoké teploty v minulém týdnu. Zásoby vody viditelně poklesly a téměř na celém území (s výjimkou okolí Ostravy, Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a na sever od Prahy) je patrný deficit. Ten je aktuálně nejvýraznější v Krkonoších a Jizerských horách (0–100 cm).
V povrchové vrstvě (0–40 cm) je také oproti minulému týdnů sledován pokles zásob vody a téměř na celém území je pozorován deficit.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) je stav o něco málo lepší, ale oproti minulému týdnu se nijak výrazně nezměnil- zhruba polovina území zůstává v deficitu zásob vody. V pásu od Jižních Čech po Orlické hory a také od Brna k Ostravě je deficit méně výrazný.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ jsou hladiny vodních toků setrvalé nebo na pozvolném poklesu. Na území Moravy a Slezska a také na Šumavě a Třeboňsku je aktuálně hlášena převážně normální až podnormální vodnost, na zbylém území převažuje podnormální vodnost, ale na západě a severu Čech místy zaznamenáváme i sucho.
V celém profilu do 1 m se k 22. 07. vyskytuje deficit na 62 % území, což je oproti minulému týdnu nárůst o více než 30 %. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Nasycení půdy: Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY oproti minulému týdnu kleslo na celém území. Nejnižší relativní nasycení půdy je na jihu Moravy a na západ a východ od Prahy.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Oproti minulému týdnu je povrchová vrstva na celém území (kromě lokálně oblasti u Karlových Varů) míň nasycená. Nejnižší relativní nasycení půdy v povrchové vrstvě (pod 20 %) pozorujeme na Jižní Moravě, v okolí Prahy, na západ od ní a v okolí Plzně. Na zbylém území republiky je relativní nasycení půdy v hodnotách kolem 40-60%.
Situace v celém profilu (0–100 cm): V porovnání s předchozím týdnem je na většině území relativní nasycení půdy pod 50 %. Nejnižší nasycení (pod 20%) je aktuálně na jihu Moravy v okolí Znojma, Mikulova a Hodonínu a v Čechách v okolí Nymburku a Žatce.

Dopady na vegetaci: RELATIVNÍ KONDICE VEGETACE je na většině území v nadprůměrném stavu. Oproti minulému týdnu došlo ještě k dalšímu zlepšení zejména na Moravě a Slezsku a také v Orlických horách. K mírnému zhoršení stavu došlo na Šumavě a v Lužických horách, kde ale i nadále zůstává vegetace v normálním stavu. Aktuálně je slabě pod průměrem jenom vegetace v okolí Prahy.

Dopady na zemědělství: Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin se oproti minulému týdnu mírně prohloubily v některých okresech na východ od Prahy a na jihu Moravy, no v okresech na západě Čech se situace naopak trochu zlepšila. Pořád lepší je ale situace na Moravě a ve Slezsku, kde většina okresů dopady sucha na výnos nereportuje, s výjimkou okresů na jihu Moravy, zejména v okolí Znojma, kde je relativní nasycení půdy v hlubší vrstvě nižší. Obecně lze ale říct, že ve hlášených okresech v rámci celé republiky jsou aktuálně v 9 okresech hlášeny ztráty na výnosech do 10 %, ve 20 okresech jsou očekávány ztráty mezi 10–30 % a také ve 3 okresech ztráty 30-40 % a ve 2 okresech v západních Čechách jsou očekávané ztráty výnosů nad 40 %. Zbytek hlášených okresů (24) nesleduje projevy sucha.
Co se týče vodní bilance za poslední tři měsíce, ve víc než polovině hlášených okresů (52 %) je hlášen normální spíše vlhčí stav půdy. Ve 35 % hlášených okresů je stav půdy spíše sušší bez dopadů, 6 % okresů hlásí velmi sucho a 4 % okresů extrémní sucho. Naopak velmi vlhký stav půdy hlásí 3 % okresů, nacházejících se na Moravě. Opět je viditelný rozdíl ve vodní bilanci v Čechách (střední a severní Čechy) a na Moravě, kde je situace (s výjimkou okolí Znojma) lepší, co je patrné i v očekáváných ztrátách na výnosech.
Stav půdní vláhy do 20 cm je suchý ve 24 % okresů a sušší ve 41 % okresů, a to v obou případech převážně na jihu Moravy, ve středních Čechách a v okolí Plzně. Mírně vlhká půda je hlášená v 27 %. Vlhkou půdu hlásí 7 % okresů a 2 % okresů hlásí velmi vlhkou půdu, a také v obou případech jsou to okresy na Moravě.

Dopady na lesyHlášena je situace v 8 okresech, kde jsou sledovány především jehličnaté druhy. Z okresu Karlovy Vary, kde jsou sledovaný jak jehličnaté, tak listnaté druhy, jsou hlášený počínající projevy sucha. Ve zbylých sledovaných okresech hlášeny dopady sucha na lesní vegetaci nejsou.

Situace ve střední Evropě: Hodnoty INDEXU PŮDNÍ VLÁHY jsou na většině území střední Evropy vyšší. Nejvyšší hodnoty půdní vláhy pořád pozorujeme v oblasti Beneluxu, ve Slovinsku, Rakousku a na východ od České republiky. Nižší hodnoty pozorujeme v oblasti Itálie, Maďarska a severního Srbska a také na pobřeží moří.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území klesly vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 na 16 % stanic, 10-50 cm na 12 % stanic a v 50-100 cm na 8 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 11 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 14 % stanic a v 50-100 cm na 30 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách na Šumavě, Vysočině a Beskydech, nižší lokálně ve středních a severozápadních Čechách a na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (14.7 – 20.7.2024) jsme byli většinou pod vlivem tlakových výší, což přineslo sušší a horké počasí. Na většině území nepršelo. Místy se objevily přeháňky s pár milimetry, více jich bylo pak na západě republiky. Nejčastěji se maximální teploty pohybovaly mezi 25-30°C. Nejtepleji bylo v pondělí, kdy stouply teploty i nad hranici 30°C. Naopak nejchladnější den byla středa s denními teplotami pod 25°C. Větrné počasí bylo prakticky jen lehce v úterý.

Předpověď a prognóza sucha: Tento týden (od 22.7.2024) bude ve znamení přechodu několika studených front a také přechodného ochlazení. Srážky se čekají převážně v pondělí, ve středu a v neděli. V dalších 10 dnech by mělo nejčastěji spadnout od 10-20 mm, v místech s intenzivní bouřkou i kolem 30 mm. V pondělí a v úterý budou ještě teploty mezi 25-30°C, poté se ochladí na 21-25°C. O víkendu by mohly teploty zpátky vystřelit i nad tropickou hranici. S ohledem na očekávaný průběh počasí by se neměla nějak zásadně měnit půdní vlhkost a stále bude odpovídat na drtivé většině území dlouhodobým hodnotám.
Střednědobý výhled do 7. srpna předpokládá, že teploty vzduchu budou do konce měsíce kolísat kolem průměrných hodnot oběma směry. V srpnu se pak čekají typické letní teploty vzduchu mezi 25-30°C během dne. Navazující dlouhodobý výhled až do 2. září předpokládá teploty vzduchu budou v srpnu nadprůměrně teplé. Tento týden bude teplota jako na houpačce. Po teplejším začátku se ochladí, aby o víkendu byly zase tropické teploty. Půdní vlhkost bude stále zůstávat na obvyklých hodnotách.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.