15. září 2024

Shrnutí:
V uplynulém období (8.9 – 14.9.2024) jsme se dostali pod vliv tlakové níže, která přinesla abnormálně vydatné srážky, velké ochlazení a silný vítr. Srážky se objevovaly prakticky každý den, ale od čtvrtka zesilovaly a v pátek a sobotu dosáhly nejvyšších úhrnů. Ve východní polovině republiky se úhrny pohybovaly mezi 150-200 mm za týden. V Čechách byly většinou pod hranicí 100 mm.
V minulém týdnu postihly nejen Českou republiku výrazné povodně. Srážkové úhrny byly i přes 200 mm, na Jesenicku i přes 400 mm. Půdní vlhkost proto bude dlouhou dobu prakticky zcela nasycena a nepojme příliš nové vody. Teploty vzduchu budou jen lehce nadprůměrné.

Aktuální intenzita sucha: Aktuálně není sucho v důsledku extrémních srážkových úhrnů na území České republiky pozorováno ani v POVRCHOVÉ ani v HLUBŠÍ VRSTVĚ.

Deficit: STAV PŮDNÍ VLÁHY se oproti minulému týdnu markantně změnil. Žádný deficit zásob vody není na území České republiky pozorován ani v povrchové vrstvě (0–40 cm) ani v hlubší vrstvě (40–100 cm). V rámci půdního profilu 0-100 cm je víc než 58 % území v odchylce 20-60 mm a víc než 37 % území v odchylce 60-100 mm nad obvyklou zásobou vody v půdě v daném období.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ sucho jsou hladiny vodních toků v rámci téměř celého území, s výjimkou části západních Čech, v extrémním stavu s různými stupni povodňových aktivit. Hydrologicky nejvážnější situace přetrvává stále na tocích odvodňující Jesenicko, Krnovsko, Opavsko a Ostravsko, kde stále přetrvává úroveň 50 l průtoku na několika profilech. V důsledku ukončení srážkové činnosti dochází na většině tocích k poklesu vodních hladin či kulminacím.
Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Nasycení půdy: Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY oproti minulému týdnu taky razantně změnilo v důsledku extrémních srážkových úhrnů. 87 % území se nachází v rozsahu 90-100 % relativního nasycení, zbylá část území se pohybuje v intervalu 70-90 %.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Hodnoty relativního nasycení půdy jsou na celém území v povrchové vrstvě nad 90 %.
Situace v celém profilu (0–100 cm): Hodnoty relativního nasycení půdy jsou téměř na celém území v intervalu 90-100%. Malou výjimkou je část Krušných hor, kde je relativní nasycení o něco nižší.

Dopady na vegetaci: Oproti minulému týdnu, kdy došlo k zhoršení relativní kondice vegetace zejména v pásu od jihu Moravy po Jeseníky a také v západních, severních a středních Čechách, se stav vegetace nezměnil nijak výrazně, s výjimkou pásu od Podyjí po Krkonoše a severní částí Jesenicka, kde došlo k mírnému zlepšení. Aktuálně se v mírně podprůmerném stavu jeví vegetace na jihu Moravy, na Olomoucku, Táborsku a v malé části západních Čech.

Dopady na zemědělství: Na textu pracujeme.

Dopady na lesy: Na textu pracujeme.

Situace ve střední Evropě: Hodnoty INDEXU PŮDNÍ VLÁHY v Evropě oproti minulému týdnu stouply na většině území na západ od České republiky s výjimkou severu Rakouska. Na většině území střední Evropy tak i nadále zůstávají pořád vyšší hodnoty indexu půdní vláhy, přičemž nejvyšší hodnoty půdní vláhy v rámci Evropy i nadále pozorujeme v oblasti Beneluxu, Francie, Slovinsku, Rakousku a na východ od České republiky. Nižší hodnoty dále pozorujeme v oblasti Itálie, Maďarska a severního Srbska a také na pobřeží moří.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na celém území výrazně stouply vlhkosti půdy ve vrstvě 0-100 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 95 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 84 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na Moravě, nižší v západních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém období (8.9 – 14.9.2024) jsme se dostali pod vliv tlakové níže, která přinesla abnormálně vydatné srážky, velké ochlazení a silný vítr. Srážky se objevovaly prakticky každý den, ale od čtvrtka zesilovaly a v pátek a sobotu dosáhly nejvyšších úhrnů. Ve východní polovině republiky se úhrny pohybovaly mezi 150-200 mm za týden. V Čechách byly většinou pod hranicí 100 mm. Týden začal ještě tropickou nedělí, letním pondělím, ale pak se začalo ochlazovat. Naopak v pátek už byly denní teploty pod hranicí 10 °C a noční teploty padaly k 5-8°C. Velmi silný vítr s nárazy nad 20 m/s nás doprovázel i v sobotu.

Předpověď a prognóza sucha: V následujících dnech (od 16.9.2024) nás začne ovlivňovat tlaková výše, která přinese změnu charakteru počasí. Srážek se už příliš vyskytovat nebude. Nejvíce jich spadne ještě v pondělí, ale pak už půjde spíše jen o lokální přeháňky. Nejvíce srážek spadne na Šumavě a to okolo 40 mm. Na zbytku území to bude většinou do 10 či 20 mm/10 dnů. Teplota poroste nahoru a od středy čekáme denní teploty na 20-22°C. Noční teploty by neměly zatím padat příliš pod 10°C. Půdní vlhkost bude po tak vydatných deštích z uplynulých dnů ještě dlouhou dobu velmi vysoká. Slabě bude klesat v povrchové vrstvě do 40 cm.
Střednědobý výhled do 1. října předpokládá, že teploty vzduchu budou slabě nadprůměrné. Od 26. září pak stoupá větší nejistota v předpovědi.
Navazující dlouhodobý výhled až do 28.10. předpokládá, že teploty vzduchu budou v říjnu průměrné.
V uplynulém týdnu nás postihly výrazné povodně. Srážkové úhrny byly i přes 200 mm, na Jesenicku i přes 400 mm. Půdní vlhkost proto bude dlouhou dobu prakticky zcela nasycena a nepojme příliš nové vody. Teploty vzduchu budou jen lehce nadprůměrné.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.
 

15. září 2024

stáhnout zavřít
15. září 2024