11. srpen 2024

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (4.8 – 10.8.2024) jsme byli většinou pod vlivem tlakové výše. Srážky se objevily hlavně díky studené frontě ze středu na čtvrtek. Více pršelo také ještě uplynulou neděli (4.8.). Srážky byly díky bouřkám hodně prostorově proměnlivé. Na většině území napršelo jen do 10 mm, ale v místech s výskytem bouřek to bylo i více než 40 mm. Hodně se to týkalo oblasti jižně od Prahy a pak Českobudějovicka. Do úterý včetně byly maximální teploty nejčastěji do 25°C. Pak se mírně oteplilo na 24-28°C. Vítr byl celý týden spíše slabší.
Tento týden bude velmi horký, ale budou se zároveň vyskytovat i silné lokální bouřky. O víkendu se čekají srážky častější a také se ochladí. Půdní vlhkost nebude se příliš vymykat od obvyklých hodnot.

Aktuální intenzita sucha: INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) oproti mírně zvýšila, je převážně sledováno počínající sucho až bez rizika. Horší situace je sledována na Lipensku.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) je oproti minulému týdnu víceméně na stejné úrovni. I nadále pozorujeme lokální ale výrazné až extrémní sucho na východ od Prahy po Havlíčkův Brod a v Krkonoších.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na max 17 % území (půdní profil 0–100 cm), což je oproti minulému týdnu pokles.

Deficit: STAV PŮDNÍ VLÁHY oproti minulému týdnu snížil na většině území České republiky. Nejvýraznější deficit je sledován v Krkonoších na Lipensku a místy na Šumavě.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) je na většině území sledován deficitní stav o více než 5 mm.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se stav oproti minulému týdnu výrazně nezměnil- větší polovina území zůstává v deficitním stavu. Na sever od Prahy, v pásu od Jižních Čech po Orlické hory a od Brna k Ostravě je deficit méně výrazný až stav neutrální.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ na většině území převažuje podnormální stav. Místy je sledováno sucho až extrémní sucho (horní toky v Krkonoších a v jižních Čechách).
V celém profilu do 1 m se k 11.08. vyskytuje deficit na max 79 % území, což je oproti minulému týdnu zvýšení.

Nasycení půdy: Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY oproti minulému týdnu výrazně snížilo téměř celém území. Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Nejnižší relativní nasycení je sledováno na jižní Moravě do 30 %, dále pak v spíše v jižní polovině republiky, ale také západně od Prahy. Většina území je na úrovni do 50 % relativního nasycení.
Situace v celém profilu (0–100 cm): Na většině území došlo v porovnání s předchozím týdnem k výraznému zhoršení situace situace. Horší situace a nízké nasycení (pod 20 %) i nadále pozorujeme na jižní Moravě v okolí Znojma a Hodonína, dále pak východně od Prahy. Naopak nejvyšší nasycení pozorujeme podél severních hranic, také v okolí Ašského výběžku a lokálně na Šumavě a v Beskydech.

Dopady na vegetaci: RELATIVNÍ KONDICE VEGETACE se ve srovnání s minulým týdnem zhoršila na Moravě a Slezsku a také na sever a východ od Prahy, no pořád zůstává na téměř celém území republiky v nadprůměrném stavu. Nejlepší stav je aktuálně na jihu Čech, na Vysočině a ve Slezsku. Aktuálně je mírně pod průměrem jenom lokálně vegetace v okolí Prahy a také na jihu Moravy.

Dopady na zemědělství: Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin se oproti minulému týdnu na mírně prohloubily zejména v západní části republiky a na jihu Moravy. Ve zbytku Moravy a ve Slezsku však zůstává situace lepší a většina reportéru dopady sucha nereportuje. Aktuálně je obecně nejhorší situace v okresech Kolín a Louny. Ve hlášených okresech v rámci celé republiky jsou ve 10 okresech (18 % hlášení) hlášeny ztráty na výnosech do 10 %, ve 21 okresech (38 % hlášení) jsou očekávány ztráty mezi 10–30 %, v 5 okresech (9 % hlášení) ztráty 30-40 % a ve 2 okresech (4 % hlášení) jsou reportovány ztráty nad 40 %. Ve 23 hlášených okresů (40 %) nesleduje projevy sucha.
Stav vodní bilance za poslední tři měsíce se oproti minulému týdnu zhoršil, a to zejména v západních a středních Čechách. Na celém území aktuálně jenom mírně převládá půdní stav normální spíše vlhčí ve 36 %, no ve 29 % je hlášen stav velmi suchý, co je oproti minulému týdnu nárůst o 20 %. Ve 28 % je dále hlášen stav spíše sušší bez dopadů, v 5 % stav extrémního sucha a ve 2 % velmi vlhký stav.
Stav půdní vláhy do 20 cm se oproti minulému týdnu také výrazněji zhoršil. Aktuálně převládá, půda suchá a to ve 39 % hlášení, převážně z jihu Moravy a středu a západu Čech, co je o 36 % víc oproti minulému týdnu. Půda sušší je hlášená ve 37 %. V 18 % hlášení je reportována půda mírně vlhká a v 5 % je hlášení půda vlhká.Intenzita sucha se oproti minulému týdnu výrazně znovu prohloubila zejména na západě republiky a také na jihu Moravy. Podle hlášení od našich reportérů srážky v některých katastrech viditelně chybí, co koresponduje i s aktuálním stavem nasycení půdy, které je oproti minulému týdnů výrazně nižší na téměř celém území a 79 % území je aktuálně v deficitu půdní vláhy. Objevují se už intenzivnější projevy sucha, přičemž rozdíly jsou viditelné i v rámci katastrů. Poznatelné je to hlavně na cukrové řepě a také kukuřici, kterou lokálně v minulém týdnu zase poškodili i kroupy. Sklizně obilovin jsou ukončovány v rekordně brzkém termínu a je teda poznat, že vegetace je v předstihu 3 týdnů. Pokračují sklizně vojtěšky, slunečnice, kukuřice, hroznů a pomalu také bramborů a pohanky. Pořád je ale patrné, že letošní mrazy, a na některých místech i kroupy, úrodu poškodily a výnosy jsou na mnoha místech v západní polovině území nižší než průměr. Východní polovina republiky je na tom líp a výnosy se jeví zatím průměrné, místy nadprůměrné.
V některých oblastech také pozorujeme negativní vliv škůdců na úrodu, zejména plzáka španělského nebo myší. O tom, jak je hodnocena podrobněji situace našimi respondenty si můžete přečíst níže.

Dopady na lesyHlášena je situace v 7 okresech, kde jsou sledovány především jehličnaté druhy. Z okresu Klatovy, kde jsou sledovaný jehličnaté druhy a z okresu Brno-venkov, kde jsou sledovány jak jehličnaté, tak listnaté druhy, jsou hlášený počínající projevy sucha. Ve zbylých sledovaných okresech hlášeny dopady sucha na lesní vegetaci nejsou.

Situace ve střední Evropě: Hodnoty INDEXU PŮDNÍ VLÁHY oproti minulému týdnu mírně poklesly, ale na většině území střední Evropy zůstávají pořád vyšší, přičemž nejvyšší hodnoty půdní vláhy i nadále pozorujeme v oblasti Beneluxu, Slovinsku, Rakousku a na východ od České republiky. Nižší hodnoty dále pozorujeme v oblasti Itálie, Maďarska a severního Srbska a také na pobřeží moří.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území klesly vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 na 28 % stanic, 10-50 cm na 24 % stanic a v 50-100 cm na 8 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 7 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 6 % stanic a v 50-100 cm na 25 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (4.8 – 10.8.2024) jsme byli většinou pod vlivem tlakové výše. Srážky se objevily hlavně díky studené frontě ze středu na čtvrtek. Více pršelo také ještě uplynulou neděli (4.8.). Srážky byly díky bouřkám hodně prostorově proměnlivé. Na většině území napršelo jen do 10 mm, ale v místech s výskytem bouřek to bylo i více než 40 mm. Hodně se to týkalo oblasti jižně od Prahy a pak Českobudějovicka. Do úterý včetně byly maximální teploty nejčastěji do 25°C. Pak se mírně oteplilo na 24-28°C. Vítr byl celý týden spíše slabší.

Předpověď a prognóza sucha: Tento týden (od 12.8.2024) přes nás přejde brázda nízkého tlaku vzduchu a o víkendu poté zvlněná studená fronta. Od úterý se čekají spíše jen lokální bouřky, ale s vysokými úhrny. O víkendu a počátkem příštího týdne díky frontě by měly být srážky plošně rozsáhlejší. Celkový úhrn srážek bude hodně ovlivněn lokálními bouřkami. Nejčastěji spadne mezi 15-25 mm/10 dnů, ale na místech s častější anebo naopak velmi silnou bouřkou mohou být úhrny přes 60 mm/10 dnů. Do soboty čekáme velmi vysoké teploty dosahující až 35°C. O víkendu se ochladí na 25-30°C. Půdní vlhkost bude klesat díky vysokým teplotám hlavně ve svrchní vrstvě půdy do 40 cm. Nepůjde ale o nic výjimečného a půdní sucho nebude příliš naši republiku trápit. O víkendu díky srážkám by se pak měla situace vrátit zcela do normálu v celé republice.
Střednědobý výhled do 28. srpna předpokládá, že celé období bude teplotně nadprůměrné. Sice počátkem příštího týdne čekáme průměrné teploty, ale poté se zase oteplí na teploty nad hranici 25°C.
Navazující dlouhodobý výhled až do 23. září předpokládá teploty vzduchu budou i v září nadprůměrné.
Tento týden bude velmi horký, ale budou se zároveň vyskytovat i silné lokální bouřky. O víkendu se čekají srážky častější a také se ochladí. Půdní vlhkost nebude se příliš vymykat od obvyklých hodnot.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.