Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

V povrchové vrstvě (0–40 cm) hodnoty půdní vláhy i nadále klesají a na téměř celém území, s výjimkou Severních a Západních Čech a kde jsou hodnoty jen o něco málo vyšší (v intervalu od (-5) až 5 mm) pozorujeme deficit půdní vláhy v intervalu (-20) až (-5) mm.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se stav zásob vody oproti minulému týdnu výrazně nezměnily když hodnoty o něco klesly zejména na Moravě. V rámci republiky se ještě pořád vyšší hodnoty udržují v oblasti severozápadně od Prahy, kde je na tomto území 20-40 mm kladná odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě a naopak nižší hodnoty pozorujeme severovýchodně od Brna a na Ostravsku.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) zásoby vody na celém území také mírně poklesly na většině území. Oblast Jižních, Východních Čech a celé území Moravy a Slezska je v deficitu půdní vláhy převážně v intervalu (-20) až (-5) mm. Nejvyšší deficit (v intervalu (-40) až (-20) mm pozorujeme severně až severozápadně od Brna a také na Olomoucku, Zlínsku a Hodonínsku a v Jeseníkách.

Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost na většině vodních toků v republice normální až spíše podnormální a to zejména v Jižních a severních Čechách a na východě Moravy- Severozápadně od Plzně, lokálně na Vysočině a Jesenicku a také v povodí Moravy pozorujeme i vodnost nadnormální. Hladiny vodních toků jsou setrvalé nebo jen slabě rozkolísané, případně začínají být ovlivněny ledovými jevy. Průtoky jsou v porovnání s dlouhodobými únorovými průměry podprůměrné až průměrné a většinou se pohybují od 25 do 70 % únorových hodnot.
V celém profilu do 1 m se k 16. 02. vyskytuje deficit na max 58 % území. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Více informací ZDE.

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 2. 2025

    Nová kniha Podnebí, počasí a zemědělství

    Tým Intersucho publikoval knihu Podnebí, počasí a zemědělství (2025).

    Publikace je volně ke stažení.

  • 18. 2. 2025

    Sucho ohrožuje půlku zemědělské půdy ve střední Evropě

    Středoevropské zemědělství ohrožují budoucí změny teplot. Dospěli k tomu vědci, kteří na základě dat získaných i z českých dubů vytvořili přehled klimatu v tomto regionu a podívali se na to, jak vypadá možný vývoj do budoucna. V novém výzkumu mezinárodní vědecký tým, v němž byla i řada českých expertů z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, využil historické údaje, aby popsal dopady změn klimatu na zemědělství za poslední dva tisíce let a na jejich základě pak předpověděl, jak se bude situace v tomto oboru vyvíjet po zbytek jednadvacátého století. Článek je k dispozici ZDE.