Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

V povrchové vrstvě půdy (0–40 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu poklesly na celém území, no i nadále se na většině území, s výjimkou jihu Moravy, udržují relativně vyšší- v Severních a Západních Čechách jsou pořád v intervalu 90-100 %. Na zbytku území s výjimkou jihu Moravy, Českobudějovicka, Pardubicka, Jeseníku, Olomoucka a jihozápadně od Ostravy se udržují v intervalu 70-90 %. Na jih od Brna na Olomoucku jsou hodnoty dlouhodobě nízké v intervalu 40-60 %, na Znojemsku i nižší.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu také poklesly, i když spíš mírně. Větší část území zůstává v této vrstvě v hodnotách intervalu 90-100 %. Ve Středních Čechách, Jižních Čechách, Ostravsku a na převážném území Moravy jsou hodnoty o něco nižší v intervalu 70-90 %, na Ústecku, Olomoucku a Brněnsku v intervalu 60-70 %, na Znojemsku lokálně i pod 40 %.
V celém profilu (0–100 cm) zůstávají hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu taky poklesly. Zejména relativní nasycení půdy pokleslo ještě víc na jihu Moravy a také ve Středních Čechách. Obecně se udržují na většině území ještě pořád vyšší, podél západních a severních hranic, V Jeseníkách, v Beskydech a lokálně na Vysočině v hodnotách 90-100 %, ve Slezsku, Středních, Východních a Jižních Čechách v intervalu 70-90 %. V okolí Prahy, na Táborsku, Pardubicku, Olomoucku a dál na jih jsou hodnoty nižší a klesají (50-70%), přičemž na jihu Moravy (zejména Znojemsko a Břeclavsko), kde dlouhodobě hodnoty pozorujeme nižší, než v ostatních částech republiky, se pohybují v intervalu 40-50 %.

Více informací ZDE.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 2. 2025

    Nová kniha Podnebí, počasí a zemědělství

    Tým Intersucho publikoval knihu Podnebí, počasí a zemědělství (2025).

    Publikace je volně ke stažení.

  • 18. 2. 2025

    Sucho ohrožuje půlku zemědělské půdy ve střední Evropě

    Středoevropské zemědělství ohrožují budoucí změny teplot. Dospěli k tomu vědci, kteří na základě dat získaných i z českých dubů vytvořili přehled klimatu v tomto regionu a podívali se na to, jak vypadá možný vývoj do budoucna. V novém výzkumu mezinárodní vědecký tým, v němž byla i řada českých expertů z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, využil historické údaje, aby popsal dopady změn klimatu na zemědělství za poslední dva tisíce let a na jejich základě pak předpověděl, jak se bude situace v tomto oboru vyvíjet po zbytek jednadvacátého století. Článek je k dispozici ZDE.