Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

V povrchové vrstvě půdy (0–40 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu vzrostly. Aktuálně se téměř celé území, s malými výjimkami v Čechách a také s výjimkou jihu Moravy, nachází v hodnotách nad 90 %. Hodnoty na jihu Moravy se i nadále pohybují níž, v rámci republiky jsou nejnižší na Znojemsku, kde se pohybují intervalu 50-60 % a postupně na sever k Brnu narůstají.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu mírně poklesly, no na větší části území, zůstávají v této vrstvě hodnoty v intervalu 90-100 %. Ve Středních Čechách, Ostravsku a na převážném území Moravy jsou hodnoty o něco nižší v intervalu 60-90 %, na Ústecku, Olomoucku a Brněnsku v intervalu 60-70 %, na Znojemsku i pod 60 %.
V celém profilu (0–100 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu taky ještě mírně vzrostly a obecně se udržují na většině území vysoké v intervalu 90-100 %, no na jihu Moravy naopak klesly. V okolí Prahy, Českých Budějovic, Olomoucka a Slezska se hodnoty pohybují v intervalu 70-90 % a na jihu Moravy (zejména Znojemsko a Břeclavsko), kde dlouhodobě hodnoty pozorujeme nižší než v ostatních částech republiky, se pohybují v intervalu 50-60 %.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 1. 2025

    Los Angeles se prohnala požární bouře

    Los Angeles v plamenech. Masivní požáry pohltily celé čtvrti největšího města Kalifornie. Jak to, že se oheň nedaří dostat pod kontrolu? A proč atmosféra funguje jako houba? V podcastu iROZHLASU Vinohradská 12 odpovídá na otázky bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV Miroslava Trnka, spolutvůrce webu o předpovědích požárního počasí Firerisk.cz. Ptá se Matěj Skalický. Celý rozhovor je dostupný ZDE.

  • 13. 1. 2025

    Hasiči v LA se požáru nemají jak efektivně postavit

    Dění posledních dní v Los Angeles je noční můrou místních obyvatel, ale i hasičů. Ti jsou totiž podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který požáry studuje a spoluvytvořil i předpovědní systém pro zjišťování požárního rizika, v podstatě bezmocní. Jakmile se dostane požár do zabydlené oblasti za takových podmínek, jaké v posledních dnech panují v Los Angeles, hasiči podle něho nemají šanci mu efektivně čelit. Celý rozhovor pro Seznam Zprávy je k dispozici ZDE.