Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Stav půdní vláhy v hlubších vrstvách i nadále zůstává na většině území ve vyšších hodnotách, no v povrchové vrstvě jsou i nadále zásoby vody velmi nízké nebo žádné, i když hodnoty půdní vláhy oproti minulému týdnu mírné stouply.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) zásoby vody oproti minulému týdnu mírně stouply na téměř celém území republiky s výjimkou jižní Moravy, kde hodnoty zůstávají nižší. Na zbytku území aktuálně pozorujeme deficit většinou do max -5 mm.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se oproti minulému týdnu zásoby vody téměř nezměnily. I nadále na většině území v této vrstvě deficit nepozorujeme. Výjimkou jsou území podél severních a východních hranic- v Krkonoších, Orlických horách, Hrubém Jeseníku a Beskydech, kde aktuálně pozorujeme deficit místy do 20 mm. Na zbylém území zůstávají hodnoty půdní vláhy kladý do 40 mm.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) je max 16 % území v deficitu 5-20 mm a 3 % území v deficitu do 40 mm. Největší zásoby vody v půdě jsou aktuálně i nadále na západ od Prahy a také na jihu Moravy. V oblasti Krkonoš, Jeseníku a Beskyd jsou zásoby vody nižší a pozorujeme tu tak deficit lokálně i do 40 mm.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost na většině tocích v rámci republiky spíše normální až podnormální. Podnormální vodnost je pozorován převážně na Liberecku a dál na severovýchodě Čech a také na východní Moravě, na Vsetínsku místy pozorujeme i extrémní sucho. Naopak na jihozápadě Čech je pozorovaná i nadnormální vodnost.
Hladiny vodních toků jsou setrvalé nebo velmi slabě kolísají. V porovnání s dlouhodobými listopadovými průměry jsou průtoky převážně podprůměrné až průměrné
V celém profilu do 1 m se k 24. 11. vyskytuje deficit na max 19 % území, co je oproti minulému týdnu pokles. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 21. 11. 2024

    Proběhla konference k projektu Centrum Voda

    Centrum Voda je projekt, který se snaží odpovědět na otázku, zda budeme mít i nadále dostatek kvalitní vody. Klimatická změna a sní spojené sucho i chování a požadavky člověka vodu ohrožují a pro nejbližší budoucnost je třeba hledat řešení a východiska. Konference se účastnil i prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a na již 4. ročníku za kolektiv autorů představil aktuální scénáře klimatické změny a jejich využití pro prognózu dostupnosti vody. Celá přednáška je k dispozici ZDE a průběh konference je zaznamenaný ZDE.

  • 1. 11. 2024

    Zveme vás na přednášku o klimatická změně a zemědělství

    Zemědělství je jedním z odvětví nejvíce ohrožených klimatickou změnou, a to nejen z pohledu budoucí produkce potravin a jejich kvality, ale i vzhledem k potenciálnímu ohrožení dalších ekosystémových funkcí, jako je zajištění pitné vody či biodiverzity.
    Je možné překonat tuto výzvu šlechtěním nových odolných odrůd, pěstováním nových druhů plodin, nebo musíme změnit celý systém hospodaření v krajině, který bude postavený na zachování a zvyšování půdní úrodnosti a ukládání uhlíku v půdě? I na tohle vám v úterý 5.11. v 16:00 v Praze na Národní odpoví Karel Klem z Ústav výzkumu globální změny v rámci cyklu přednášek Týdne AV CŘ.