Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

Oproti minulému týdnu zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY mírně pokleslo na sever a severovýchod od Prahy a také na Moravě, no na většině území se relativní nasycení půdy drží i nadále nad 90 %.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Hodnoty relativního nasycení půdy jsou téměř na převážné části území v povrchové vrstvě nad 90 %. V okolí Prahy, od Prahy na východ, na jihu Moravy a na Olomoucku hodnoty oproti minulému týdnu mírně poklesly, no i nadále se drží vysoké v intervalu 70-90 %.
Situace v celém profilu (0–100 cm): 73 % území se aktuálně nachází v hodnotách relativního nasycení půdy vyššího než 90 %. 25 % území (okolí Prahy, severně od ní a také Morava) se nachází v intervalu 70-90 %.

Více informací ZDE.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 10. 2024

    Nejdeštivější září v Brně za dvě stě let

    Kvůli extrémním dešťům, které Česká republika zažila v září letošního roku, se tento měsíc zařadil mezi nejdeštivější v historii. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR průměrné srážky v Brně za září dosahují čtyřiceti milimetrů. Letošní devátý měsíc roku tento průměr téměř čtyřnásobně překonal. Rozhovor pro Brněnský deník Rovnost je k dispozici ZDE.

  • 27. 9. 2024

    Nesnesitelné tropy, pak povodně. Počasí, jak jsme ho znali, končí

    Počasí, jak jsme ho znali, končí a politici by na to měli reagovat, pokud chceme život v Česku zachovat co nejsnesitelnější. I to je výsledek ankety předních českých expertů na klima. Jejich pohled přinášíme po nejteplejším létě v historii a po ničivých povodních. Zaznělo i to, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40°C a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc? K tématu mluví i klimatologové Alexander Ač a Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý rozhovor pro irozhlas.cz je k dispozici ZDE.