Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

STAV PŮDNÍ VLÁHY po extrémních srážkových úhrnech v uplynulém období i nadále zůstává v kladných hodnotách a deficit zásob vody není na území České republiky téměř vůbec pozorován.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) oproti minulému týdnu zásoby vody na většině území už mírně poklesly, no pořád nepozorujeme výraznější deficit. Nejvyšší hodnoty půdní vláhy zůstávají na jihu Moravy a také ve středních Čechách.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se stav zásob vody oproti minulému týdnu výrazně nezměnil- na celém území zůstávají hodnoty půdní vláhy vysoké.
V rámci půdního profilu 0-100 cm je 71 % území v odchylce 20-60 mm a 11 % území v odchylce 60-80 mm navíc od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období.


Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je u většiny vodních toků v rámci téměř celého území pořád pozorována nadnormální až výrazně nadnormální vodnost. Některé toky jsou pořád v různém stupni povodňových aktivit. Hladiny toků v povodí Lužnice poklesly na 2. nebo 1. SPA a nadále zvolna klesají. Na dolním Labi hladiny toku také zvolna klesají, 1. SPA platí v profilech Mělník, Litoměřice a Děčín), 1. SPA je také na dolní Vltavě v Chuchli. Mírně nad úrovní 1. SPA je Dyje v profilu Trávní Dvůr. Výjimkou jsou části západu (Karlovarsko, Plzeňsko) a také části severu republiky (Děčínsko, Liberecko), kde jsou vodní toky v stavu normální ale také i podnormální vodnosti.
Hladiny toků budou i nadále klesat, případně již budou setrvalé. Na tocích v povodí Lužnice jsou poklesy velmi pozvolné a pokles pod 2. SPA předpokládáme v řádu dnů. Hladina dolního Labe se ještě bude pohybovat kolem hranice 1. SPA. Hladina Vltavy v Chuchli je ovlivňována manipulacemi Povodí Vltavy a je udržována nad 1. SPA. Na toku dolní Dyje je hladina ovlivňována manipulacemi povodí Moravy.

V celém profilu do 1 m se k 22.09. vyskytuje deficit na max. 1 % území. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 24. 9. 2024

    Jak přejít z konvenčního na ekologické hospodaření?

    Pro zemědělce, kteří chtějí přejít z konvenčního na ekologické hospodaření, připravují vědci příručku. Podílí se na tom mimo jiných i vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd - CzechGlobe. Ještě letos v ní představí metody a přístupy, které umožní dosahovat srovnatelných výnosů, jaké mají pěstitelé v konvenčním zemědělství. Článek Českého rozhlasu je k dispozici ZDE.

  • 21. 9. 2024

    Jak si umíme díky vědě poradit s následky povodní?

    Za jak dlouho se dá vysušit zaplavený dům? A v čem pomáhají po povodni statikům satelitní snímky z vesmíru? Spoluautor projektu Intersucho Martin Možný vysvětluje, jak se dá vegetační index využít k přesnému měření vláhy v půdě a pomoct tak při sledování náhlých přírodních katastrof. Celý dil popovodňového magazínu Českého rozhlasu je k dispozici ZDE.