Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 19. 05. 2024 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 12. 05. 2024 do neděle 19. 05. 2024 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (12.5 – 18.5.2024) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale to se změnilo s příchodem tlakové níže. Ta přinesla ke konci týdne více srážek. Nejvyšší úhrny byly zaznamenány na Vysočině a to okolo 30 mm/týden. Poté byly také vyšší úhrny na hranicích ČR-SK na východě Moravy a na horách. Jinak většinou pršelo do 10 mm/týden. Teploty vzduchu pomalu rostly do poloviny týdne, kdy se maxima objevovala i nad 25°C. Poté se ochladilo, v pátek kdy bylo zataženo, tak denní teplota byla jen na 16°C.
V dalších 10 dnech čekáme nadprůměrně teplé počasí, které bude doprovázet více přeháněk a bouřek. Půdní vlhkost se bude postupně zvyšovat hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm, ale zároveň mohou být značné prostorové rozdíly i na malém území.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se mírně zlepšila v pásu u severních hranic od Šluknovského výběžku, přes Krkonoše až po Jablunkovský výběžek. Lepší situace je sledována nyní také v jižních Čechách a na jižní Moravě.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se vyskytuje především v pohraničních pohořích České republiky a v pásu od Šumavy po Orlické hory. V minulém týdnu se situace mírně prohloubila v těch místech, kde sucho bylo již sledováno.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na 42 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území vzrostly vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 na 7 % stanic, v 10-50 cm na 12 % stanic a v 50-100 cm na 13 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 29 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 19 % stanic a v 50-100 cm na 30 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na Šumavě a na Vysočině, nižší především v severních a středních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (12.5 – 18.5.2024) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale to se změnilo s příchodem tlakové níže. Ta přinesla ke konci týdne více srážek. Nejvyšší úhrny byly zaznamenány na Vysočině a to okolo 30 mm/týden. Poté byly také vyšší úhrny na hranicích ČR-SK na východě Moravy a na horách. Jinak většinou pršelo do 10 mm/týden. Teploty vzduchu pomalu rostly do poloviny týdne, kdy se maxima objevovala i nad 25°C. Poté se ochladilo, v pátek kdy bylo zataženo, tak denní teplota byla jen na 16°C. Noční teploty se pohybovaly od 8-12°C s tím, že v pondělí dokonce klesaly pod 5°C. V úterý až pátek byl dost větrný den. Hlavně v Čechách byly vysoké nárazy rychlosti větru.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 27. 9. 2024

    Nesnesitelné tropy, pak povodně. Počasí, jak jsme ho znali, končí

    Počasí, jak jsme ho znali, končí a politici by na to měli reagovat, pokud chceme život v Česku zachovat co nejsnesitelnější. I to je výsledek ankety předních českých expertů na klima. Jejich pohled přinášíme po nejteplejším létě v historii a po ničivých povodních. Zaznělo i to, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40°C a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc? K tématu mluví i klimatologové Alexander Ač a Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý rozhovor pro irozhlas.cz je k dispozici ZDE.

  • 24. 9. 2024

    Jak přejít z konvenčního na ekologické hospodaření?

    Pro zemědělce, kteří chtějí přejít z konvenčního na ekologické hospodaření, připravují vědci příručku. Podílí se na tom mimo jiných i vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd - CzechGlobe. Ještě letos v ní představí metody a přístupy, které umožní dosahovat srovnatelných výnosů, jaké mají pěstitelé v konvenčním zemědělství. Článek Českého rozhlasu je k dispozici ZDE.

2. května 2024 / 18. týden

předchozí další zavřít