Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 01. 08. 2021 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 25. 07. 2021 do neděle 01. 08. 2021 ráno)


STAV PŮDNÍ VLÁHY se minulý týden mírně zvýšil i nadále tak většina území má lepší stav. V povrchové vrstvě (0–40 cm) převažuje stav mírného přebytku na většině území. Severní Čechy a oblast východně od Prahy má stav mírně horší, zde převažuje mírný deficit.
Stav půdní vláhy v hlubší vrstvě (40–100 cm) se v minulém týdnu v podstatě nezměnil. V Čechách a na západní Moravě je stav lepší i nadále lepší. V dalších částech je stav neutrální až mírně deficitní (východní Morava).
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ lze vodnost vodních toků rozdělit na tři díly. Oblast západně od Vltavy má převážně normální až nadnormální vodnost, východ území tedy východně od toku Morava má převážně podnormální vodnost. Ve zbývající části republiky převažuje spíše normální vodnost.
V celém profilu do 1 m se k 01. 08. vyskytuje deficit na cca 9 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 2 % území je záporná odchylka o více jak 20 mm.

Více informací

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 18. 12. 2024

    Rozhovor s Pavlem Zahradníčkem pro Regionální agrární komoru

    Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR odpovídal na otázky Zpravodaje Regionální agrární komory Pardubického kraje spojené se současným zemědělstvím. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

  • 18. 12. 2024

    Když přestaneme orat a pokryjeme půdu meziplodinami, obnovíme za pár desítek let její úrodnost

    Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zkoumá, jak půdu v Česku, zpustošenou dekádami intenzivní orby a používáním syntetických hnojiv a pesticidů znovu ozdravit a připravit na budoucí vysoké teploty v důsledku klimatické změny. Může tomu pomoci i fakt, že zemědělci dostanou zaplaceno za zachycování uhlíku v půdě. „Čeká se také na to, jak budou vypadat systém obchodování s emisními povolenkami v zemědělství neboli Agro-ETS,“ připomíná Klem. Celý článek pro ekonews.cz je k dispozici ZDE.