Dopady na lesy


  • bez dopadů
  • počínající projevy sucha
  • pokročilé projevy sucha
  • selhání výsadby s výrazným podílem sucha
  • chybí hlášení
  • bez dopadů
  • zaznamenané projevy sucha
  • listnaté
  • jehličnaté

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 06. 09. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 30. 08. 2020 do neděle 06. 09. 2020 ráno)


Tato mapa zachycuje situaci v neděli 06. 09. V tachovském okrese jsou sledovány počínající projevy sucha. V dalších 10 hlášených okresech nejsou sledovány projevy sucha na dřeviny.

INFORMACE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ OD NAŠICH REPORTÉRŮ (neodráží stav v celém okrese ale pouze v konkrétním katastrálním území):
KLATOVY: 'Pod lesním porostem stále viditelné známky sucha. Minimum dešťů, kdy voda dopadá i na zem pod porostem, natož vytrvalých. Naopak buřeň na zalesněných plochách bylo letos nutné ožínat dvakrát a leckde by to chtělo ještě jednou. Stromy se ze začátku rojení kůrovce snažily závrty zalévat pryskyřicí, ale při jeho obrovských početních stavech je i tato sebeobrana marná. Nicméně je vidět, že vody je i v lese o trochu více, než v posledních letech. Nerad bych opomenul vítr a oblačnost. Pokud je teplo, ale pod mrakem, vysoušení půdy je poměrně dost zpomalené. Naproti tomu pokud fouká vítr za jakéhokoli počasí, půda rychle vlhkost ztrácí. Šumavské vrcholy často brání, nebo jiným směrem odvrátí bouřkové mraky jdoucí z jihozápadu, tudíž se na nás "nedostane". Hodnotím svůj revír v podhůří Šumavy.'
PŘÍBRAM: 'poslední týden beze srážek, sucho se prohlubuje'

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 26. 6. 2024

    Nový zákon by měl určit, kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lesích

    Kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lese, by měl jasně stanovit nový zákon o lesnictví. Změny v novele zákony doporučuje přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a České geologické služby. Podle něj se většina mrtvého dřeva v posledních letech sbírá a půdě poté chybí živiny. Zároveň dodal, že by zákon měl stanovit povinnost pěstovat smíšené lesy bez ohledu na stáří stromů a ponechat v lese i staré stromy. Celý článek pro ČTK k dispozici ZDE

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

30. srpna 2020 / 35. týden

předchozí další zavřít