Relativní kondice polních plodin (PP) a travních porostů (TP)


                  
65758595105115125135
horší kondice vegetacenormální stavlepší kondice vegetace

Podívejte se také na kondici trvalých kultur.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 22.07.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 15.07.2018 do neděle 22.07.2018 ráno)

 

RELATIVNÍ KONDICE VEGETACE:  Podle operativně dostupných dat (ke zpřesnění této mapy dojde příští týden se zpřístupněním dalších satelitních snímků) monitorujeme horší či špatný stav vegetace na 65 % rozlohy, především v kraji Vysočina, Středočeském, Jihomoravském, Pardubickém, Ústeckém a Olomouckém kraji. Projevy předpokládaného vyčerpávání rezerv půdní vláhy, které dlouhodobě zhoršovaly dynamiku rozvoje vegetace, vrcholily minulé týdny. Situace se tento týden výrazně nezlepšila a při vyhodnocení týdenního posunu je vidět, že kondice vegetace se zhoršila především v kraji Vysočina, v západní polovině kraje Jihomoravského a jižní části kraje Středočeského. Postupné zhoršení stavu vegetace jsme předvídali od května s tím, jak bude ubývat disponibilní vláha, nicméně poměrně překvapivý byl rozsah a rychlost poklesu. Relativní dynamika daná předchozím výrazným mezitýdenním zhoršováním kondice vegetace již od počátku května signalizuje, že dopady sucha jsou reálné a projevují se i na výnosech (viz www.vynosy-plodin.cz). Podobný vývoj sledujeme ve střední Evropě v ČR a na sever od ní, tedy zejména v severním Německu, v Polsku a Bělorusku (viz Dopady na vegetaci).

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 24. 9. 2024

    Jak přejít z konvenčního na ekologické hospodaření?

    Pro zemědělce, kteří chtějí přejít z konvenčního na ekologické hospodaření, připravují vědci příručku. Podílí se na tom mimo jiných i vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd - CzechGlobe. Ještě letos v ní představí metody a přístupy, které umožní dosahovat srovnatelných výnosů, jaké mají pěstitelé v konvenčním zemědělství. Článek Českého rozhlasu je k dispozici ZDE.

  • 21. 9. 2024

    Jak si umíme díky vědě poradit s následky povodní?

    Za jak dlouho se dá vysušit zaplavený dům? A v čem pomáhají po povodni statikům satelitní snímky z vesmíru? Spoluautor projektu Intersucho Martin Možný vysvětluje, jak se dá vegetační index využít k přesnému měření vláhy v půdě a pomoct tak při sledování náhlých přírodních katastrof. Celý dil popovodňového magazínu Českého rozhlasu je k dispozici ZDE.