Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 13.5. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 6.5. do nedele 13.5. ráno)

 

Mapa intenzity sucha vyjadruje porovnanie aktuálneho nasýtenia pôdy s rovnakým obdobím za posledných 50 rokov a hodnotí mimoriadnosť vzniknutej situácie.

Miera INTENZITY SUCHA (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) v povrchovej vrstve dosahuje úroveň extrémneho sucha na severozápade (okolie Žiliny a Martina). Ešte väčšia plocha je na východe, najmä v oblasti Volovských a Slanských vrchov, Vihorlatu, Zemplína a Polonín. Situácia sa zlepšila na Záhorí a v okolí Bratislavy, kde to je zatiaľ v tejto časti pôdy bez rizika sucha. Bez rizika sucha je aj oblasť Popradu a Banskej Bystrice. V hlbšej vrstve výraznejšie zmeny nenastali. Extrémne sucho zasahuje veľkú časť severozápadného a severného Slovenska, a tiež krajný východ, najmä Poloniny a Vihorlat. V celom pôdnom profile je podobná situácia ako minulý týždeň. Zlepšenie nastalo len na malých plochách, kde boli intenzívne búrky. Približne 14 % celkovej plochy je zasiahnutých extrémnym suchom. Bez rizika sucha sú len malé plochy v okolí Popradu, Bratislavy a Malaciek.

Viac informácií

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 24. 9. 2024

    Jak přejít z konvenčního na ekologické hospodaření?

    Pro zemědělce, kteří chtějí přejít z konvenčního na ekologické hospodaření, připravují vědci příručku. Podílí se na tom mimo jiných i vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd - CzechGlobe. Ještě letos v ní představí metody a přístupy, které umožní dosahovat srovnatelných výnosů, jaké mají pěstitelé v konvenčním zemědělství. Článek Českého rozhlasu je k dispozici ZDE.

  • 21. 9. 2024

    Jak si umíme díky vědě poradit s následky povodní?

    Za jak dlouho se dá vysušit zaplavený dům? A v čem pomáhají po povodni statikům satelitní snímky z vesmíru? Spoluautor projektu Intersucho Martin Možný vysvětluje, jak se dá vegetační index využít k přesnému měření vláhy v půdě a pomoct tak při sledování náhlých přírodních katastrof. Celý dil popovodňového magazínu Českého rozhlasu je k dispozici ZDE.