Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 10. 12. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 03. 12. do neděle 10. 12. ráno)

 

Shrnutí
Minulý týden od 3. 12. do 10. 12. 2017 přinesl nejvíce srážek v horských oblastech – okolo 30 mm/týden. V Čechách byly pak větší úhrny zaznamenány v oblasti Vysočiny, na Moravě spíše lokálně. V Jihočeském kraji lze oproti minulému týdnu pozorovat rozšíření počínajícího sucha, dále pak lokálně v krajích Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu mírně zvýšil, a ve výše uvedených krajích přetrvává výrazněji. Pozorovat ho můžeme i v kraji Plzeňském, severozápadně od Prahy a v oblasti Pardubicka. Předchozí nedostatek vláhy se negativně podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků, nicméně v povodí Dyje nadále přetrvávají podnormální stavy.

Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.


Pokud jde o míru intenzity sucha, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se oproti minulému týdnu mírně zhoršila. Stav půdní vlhkosti ale zůstává horší oproti obvyklým hodnotám pouze lokálně a to především na jihu Čech a na Moravě. V těchto regionech se setkáváme se suchem již několik měsíců, nicméně epizoda doznívá prakticky pouze v hlubší vrstvě. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5, pokrývají 0,2 % plochy ČR. Anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se aktuálně nevyskytují.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (3. 12. – 9. 12. 2017) byly srážky zaznamenány po většinu týdne, ale šlo o malé úhrny. Nejvíce srážek bylo v pondělí, kdy pršelo hlavně v Čechách. Zde byly úhrny většinou do 5 mm/den. Na Moravě pršelo pouze na několika lokalitách. Celkově za uplynulý týden nejvíce srážek spadlo v horských oblastech a to většinou okolo 30 mm/týden. Dále větší úhrny okolo 10 mm/týden byly naměřeny na Vysočině. Naopak v nížinách napršelo nejčastěji jen od 1-5 mm/týden. Během týdne docházelo k postupnému oteplování, ale po průchodu fronty se pak v sobotu opět ochladilo. Počátkem týdne se maxima ještě pohybovala na hranici 0-3°C, ale uprostřed týdne byly zaznamenány maxima od 6-8°C. V sobotu pak spadly maxima jen na 0-2°C. Minimální teploty byly po většinu týdne pod bodem mrazu a to až do -5°C. Výjimkou byla středa s minimální teplotou v rozmezí 0 až +4°C. Minulý týden můžeme považovat za spíš větrnější, kdy nejčastěji se pohybovaly průměrné denní rychlosti větru od 2-5 m/s.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 26. 6. 2024

    Nový zákon by měl určit, kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lesích

    Kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lese, by měl jasně stanovit nový zákon o lesnictví. Změny v novele zákony doporučuje přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a České geologické služby. Podle něj se většina mrtvého dřeva v posledních letech sbírá a půdě poté chybí živiny. Zároveň dodal, že by zákon měl stanovit povinnost pěstovat smíšené lesy bez ohledu na stáří stromů a ponechat v lese i staré stromy. Celý článek pro ČTK k dispozici ZDE

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

8. listopadu 2017 / 45. týden

předchozí další zavřít