Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2022 do 18.07.2022


Zájmové období bylo charakteristické výskyty nadprůměrných teplot v doprovodu vln veder s rekordně vysokými teplotami a variabilními srážkovými úhrny (často podprůměrnými). To mělo na mnohých místech za následek vyčerpání půdní vláhy v ornici. Na místech, kde sucho trvá delší dobu (např. Itálie, Belgie, Nizozemí) je hlášen nedostatek vody pro zavlažování čí přímo zákaz zavlažování. Negativní dopady na ozimé obiloviny, které byly díky nadprůměrným teplotám již v pokročilém stádiu vývoje a u kterých mnohdy probíhá sklizeň, jsou považovány za omezené. Aby se udržela současná očekávání výnosů u jarních a letních plodin (např. slunečnice či kukuřice na zrno), bylo by v následujících týdnech zapotřebí, aby napadlo dostatečné množství srážek a byla tak doplněna chybějící voda v půdě.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2022
pro
UA
Ukrajina
V průběhu zájmového období panovaly sušší podmínky. Ve většině regionů byly srážky o 30 až 50 % nižší než je dlouhodobý průměr. Výraznější dešťové deficity (až -80 %) se vyskytly na jihu (např. Vinnycja, Odesa) a v nejvýchodnějších oblastech (např. Doněck, Luhansk). Od začátku července převládaly na severu vlhčí podmínky, což zlepšilo půdní vlhkostní podmínky. Teploty se v červnu držely 1 °C až 2 °C nad průměrem. Pouze oblasti Odesa a Cherson zažily téměř sezónní teplotní podmínky. Maximální teploty zřídka přesáhly hranici 30 °C. Dopad na fázi plnění zrna ozimých obilovin byl mírný. Od začátku července panovaly teploty blízké sezóně. Letní plodiny se v současnosti vyvíjí bez většího teplotního stresu. Prognóza výnosů ozimých plodin zůstává nezměněna. Sklizeň ozimých plodin začala na jihu koncem června. Podle ukrajinského ministerstva zemědělství bylo do 22. července sklizeno 18 % plochy ozimých plodin. Vývoj letních plodin je v jižních částech země suboptimální. Pokračující dešťový deficit zde přerostl v sucho. V důsledku toho byly prognózy výnosů kukuřice na zrno a sóji revidovány směrem dolů. Aby se zabránilo výraznějšímu zhoršení prognózy výnosů, bylo by zapotřebí srážek.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

  • 21. 6. 2024

    Jaké jsou způsoby obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu?

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to děláme my? V novém programu Lesů ČR Adaptujeme lesy, se každý díl věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. Druhý díl se věnuje způsobům obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu. Celý díl je k dispozici ZDE

25. dubna 2021 / 16. týden

předchozí další zavřít