Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2022 do 19.09.2022


Mnohé evropské státy zaznamenaly zejména v první polovině zájmového období nadprůměrné teploty a sucho, které bylo zmírněno několika významnými srážkovými úhrny až v druhé polovině srpna a začátkem září, kdy klesly i teploty vzduchu na téměř průměrné úrovně. Pro letní plodiny, které byly často v pokročilém stádiu vývoje, však přišly tyto srážky příliš pozdě na to, aby pozitivně ovlivnily výnos. Na mnohých místech, navíc i kvůli vysokému výparu, ani nedoplnily úroveň půdní vlhkosti na optimum. Sklizeň ozimů a jařin je již dokončena. Prognózy výnosů letních plodin (kukuřice, slunečnice, brambory) jsou často pod 5letým průměrem. Probíhá setí ozimé řepky a ozimých obilnin. K dobrému vyklíčení a vzcházení by však bylo zapotřebí více srážek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 9. 2022
pro
UA
Ukrajina
V průběhu zájmového období převládaly vlhčí podmínky, přičemž nejvýraznější přebytek srážek byl v centrálních oblastech (např. Kirovohrads’ka, Cherkas’ka). V srpnu byly na východě země srážky obzvláště časté a vydatné (místně dvojnásobek průměru). První dekáda září byla výrazně deštivější na západě země. V srpnu převládaly nadprůměrné teploty. Nejvýraznější teplotní anomálie (+2°C až +4°C) byly ve východních oblastech. Teploty, s teplotními anomáliemi v rozmezí od -2 °C do -4 °C ve většině oblastí (-4 °C až -6 °C v nejsevernějších oblastech), prudce klesly během první dekády v září. Srážky v některých středních a severních oblastech dorazily včas, aby se zlepšily podmínky pro plodiny. Pro letní plodiny v jižních a západních oblastech však už bylo pozdě. Zde se očekávají nízké výnosy. Ve východních oblastech, které těžily z dostatečných srážek po celou sezónu, nezpůsobily vyšší než průměrné teploty žádné vážné zhoršení výnosů. Sklizeň letních plodin začala na jihu poslední týden v srpnu. Podle ukrajinského ministerstva zemědělství bylo do 12. září oseto 87 % projektované plochy řepkou ozimou. Výsev ozimých obilovin byl zahájen začátkem září.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 20. 7. 2024

    Zemědělské sucho

     „Sucho“ je velmi obecný termín a zahrnuje celou škálu jevů, které se můžou projevovat poměrně rozdílně. Často mluvíme například o suchu meteorologickém, které definujeme jako nedostatek atmosférických srážek nebo zápornou klimatologickou vodní bilanci mezi srážkami a výparem, či o suchu hydrologickém, projevujícím se sníženým průtokem v řekách, či nízkou hladinou podzemních vod. Jan Řehoř z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, se konkrétně vyjádřil k suchu, které je často nazýváno jako „zemědělské“. Celý článek pro trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz je k dispozici ZDE.

  • 19. 7. 2024

    Ohlédnutí za počasím letošního roku a jeho výhled na léto

    Průběh počasí byl nejen mezi zemědělci jedním z nejdiskutovanějších témat prvních měsíců letošního roku. Profesor Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR informuje o jeho stavu v časopise Úroda. Článek je k dispozici ZDE

22. ledna 2021 / 03. týden

předchozí další zavřít