Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2023 do 12.06.2023

 

Zájmové období bylo charakteristické teplotními i srážkovými anomáliemi a nadprůměrnou úrovní radiace. První polovina května, v některých zemích první (případně druhá i třetí) květnová dekáda, byla chladnější než obvykle, např. Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko – to zaznamenalo jedno z nejchladnějších období od roku 1991 (od 1. do 20. května). V důsledku toho bylo vzcházení letních plodin, které již byly ovlivněny pozdním výsevem, nepříznivě pomalé. Srážky byly prostorově velmi variabilní. Některé země hlásí jejich velký nadbytek, a to např. Maďarsko či Itálie, kde naměřili rekordně vysoké srážkové úhrny (od roku 1979) či zaznamenali přívalové a lokálně ničivé srážky doprovázené kroupami a s tím spojené lokální povodně a velký tlak chorob – zejména u ozimů. Jiné země (např. Dánsko, Litva, Bělorusko, Ukrajina) hlásí srážkový deficit s rekordně nízkými úhrny a s tím spojený zhoršující se deficit půdní vláhy. Často je zmiňováno, že velikosti výnosů se budou hodně odvíjet od toho, kolik srážek napadne v následujících týdnech.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 6. 2023
pro
HU
Maďarsko
Během prvních dvou květnových dekád zažilo Maďarsko období, které bylo o 1°C až 2,5°C chladnější než obvykle, což bylo zvláště výrazné v severozápadních oblastech. Od 20. května se denní teploty pohybovaly kolem průměru, přičemž denní maxima nepřesáhla 30°C. Během zájmového období se vyskytovaly časté a vydatné srážky, s výjimkou poslední dekády května. Úhrny srážek často překračovaly sezónní průměr o 50 až 100 %. Několikanásobně intenzivní, přívalové a lokálně ničivé srážky doprovázené kroupami způsobily polní škody a bleskové povodně. Mírné teploty byly příznivé během kvetení ozimých plodin a příznivě prodloužily období časného plnění zrna. Obsah půdní vlhkosti často překračoval průměr a poskytoval dostatečný přísun vody pro ozimy. Snímky dálkového průzkumu potvrzují velmi dobré očekávané výnosy ozimých obilovin a řepky. Vlhké podmínky však zvýšily tlak na choroby a snížily účinnost kontroly škůdců. Vlhké podmínky ornice bránily výsevu letniček, takže lze očekávat mírný pokles na pěstebních plochách kukuřice, slunečnice a sóji. Raný vývoj letniček byl dále zdržen nízkými teplotami až do 20. května. V důsledku toho jsou tyto porosty plodin nyní nedostatečně rozvinuté jak z hlediska indexu listové plochy, tak akumulace biomasy. Vysoké úrovně půdní vlhkosti jsou však slibné pro blížící se fáze kvetení a plnění zrn. Proto, i když jsou letní plodiny aktuálně ve vývoji, zůstává prognóza výnosů optimistická a mírně překračuje dlouhodobý trend.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 24. 6. 2024

    Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka i nadále vyhýbá sucho

    Jelikož srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila i suchá oblast táhnoucí se východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Jinde v republice je ale situace příznivá.
    Bioklimatolog a vedoucí týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR však připomíná, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho.
    Celý článek ČTK k dispozici ZDE

  • 21. 6. 2024

    Jaké jsou způsoby obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu?

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to děláme my? V novém programu Lesů ČR Adaptujeme lesy, se každý díl věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. Druhý díl se věnuje způsobům obnovy lesa v závislosti na lokalitě a druhu obnovovaného porostu. Celý díl je k dispozici ZDE

10. prosince 2017 / 49. týden

předchozí další zavřít