Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice


v neděli 18. 08. 2024 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 11. 08. 2024 do neděle 18. 08. 2024 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (11.8 – 18.8.2024) jsme byli hlavně pod vlivem bouřek. Ty způsobily významné prostorové rozdíly v úhrnu srážek. Silné bouřky byly hodně lokálního charakteru a místy napršelo i více než 70 mm/týden. Naopak většině území se bouřky vyhnuly a bylo naměřeno jen do 10 mm/týden. Týden byl celkově velmi teplý, kdy se většinou vyskytovaly tropické teploty vzduchu.
Tento týden budou teploty vzduchu postupně růst. Pro rozvoj půdního sucha budou stěžejní očekávané srážky na přelomu týdne. Dalších 14 dnů by mělo být teplotně dost výrazně nadprůměrných.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.


Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) oproti minulému týdnu poklesla, výrazněji na Lipensku, na jih od Plzně a na východ od Prahy. Aktuálně tak sucho v povrchové vrstvě není téměř pozorováno.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) je oproti minulému týdnu víceméně na stejné úrovni, s mírným zhoršením na Lipensku, no právě v hlubší vrstvě i nadále pozorujeme lokální, ale výrazné až extrémní sucho na východ od Prahy po Havlíčkův Brod a nejvíc výrazné je sucho v Krkonoších.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na max 7 % území (půdní profil 0–100 cm), což je oproti minulému týdnu pokles. Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na větší části území klesly vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 na 37 % stanic, 10-50 cm na 32 % stanic a v 50-100 cm na 9 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 11 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 10 % stanic a v 50-100 cm na 24 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší na jihu Moravy, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (11.8 – 18.8.2024) jsme byli hlavně pod vlivem bouřek. Ty způsobily významné prostorové rozdíly v úhrnu srážek. Silné bouřky byly hodně lokálního charakteru a místy napršelo i více než 70 mm/týden. Naopak většině území se bouřky vyhnuly a bylo naměřeno jen do 10 mm/týden. Týden byl celkově velmi teplý, kdy se většinou vyskytovaly tropické teploty vzduchu. Největší horko bylo ve středu s maximy až k 37°C. Vítr byl slabý, pouze při bouřkách se přechodně zvýšil v dané lokalitě.

Více informací ZDE.

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 16. 9. 2024

    Jeseníku uškodilo, že místní lesy poničil kůrovec. Půdě bude trvat, než nasaje vodu

    Silné deště a následné záplavy vyvolaly vzpomínky na podobné události z minulých let. I mnozí starostové z postižených obcí srovnávali rozsah škod s tím, jak to vypadalo v letech 1997 nebo 2002, jinde mohli využít protipovodňových opatření vybudovaných na základě zkušeností z předchozích kalamit. „Každá povodeň je specifická, ale zejména na severu Moravy se blížila a v řadě profilů překročila to, co zažili v roce 1997,“ srovnává bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý rozhovor pro Český rozhlas je k dispozici ZDE.

  • 14. 9. 2024

    Extrémní počasí vzalo útokem celý svět. Všechny jevy spolu souvisí

    Problémy kvůli nadměrným srážkám se netýkají jen Česka, ale celé střední Evropy. Poláci, Rakušané i Slováci očekávají silné deště především v regionech blízko u hranic s Českou republikou. Extrémní počasí se ale objevuje i jinde ve světě. "Většina hydrologů se shoduje v tom, že klimatická změna se obecně propisuje i do těchto extrémů. Na druhou stranu, situace, která je teď tady, vždy vzniká nějakým regionálním mechanismem. Množství vláhy, která se k nám dostává, je reakcí třeba na ty vysoké teploty, které jsme tady měli," řekl pro TN.cz expert v oboru hydrodynamického modelování, hydrologie a monitoringu v oblasti hydrauliky otevřených koryt a povrchového odtoku z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Evžen Zeman. Celý článek je k dispozici ZDE.