Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.02.2023 do 17.03.2023

 

V průběhu zájmového období bylo zaznamenáno velmi proměnlivé počasí, jak u teplot vzduchu, tak u srážkových úhrnů. Na zimu vysoké teploty často střídaly krátké mrazy. Srážky byly na mnohých místech bohaté a naopak jinde ani zdaleka nedosahovaly průměru. I přesto jsou plodiny po zimě obecně v dobrém stavu. Žádná z monitorovaných zemí nezaznamenala poškození mrazem a ani větší výskyt chorob či škůdců. V mnohých zemích však rostou obavy z nízkého obsahu půdní vlhkosti a dostupnosti potřebného množství vody pro správný růst a vývoj plodin. Téměř všude začalo setí jařin. Prognózy výnosů zatím odpovídají historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

21. 3. 2023
pro
DE
Německo
Začátek prosince se vyznačoval chladným obdobím s minimálními teplotami až -15 °C, po kterém následovaly mírné teploty. Od 19. prosince do 15. ledna byla naměřena dokonce rekordně vysoká maxima (31. 12. 2023 bylo naměřeno 19 °C). Od 17. ledna, kdy se teploty pohybovaly kolem dlouhodobého průměru, se ozimé plodiny vrátily, pro toto období, k normálnímu stádiu vývoje. Další teplé období na konci února a některé chladnější dny na začátku března uzavřely zájmové období, aniž by ovlivnily celkové podmínky pro růst a vývoj plodin. Úhrny srážek byly na severu nadprůměrné, na jihu zůstaly hluboko pod průměrem. Zatímco na velkém území Německa napadlo v prosinci přibližně 50–70 mm srážkových úhrnů, rozdíl mezi severem a jihem se od ledna dále zvyšoval. Lednové a únorové dešťové srážky zlepšily stav půdní vlhkosti v severním Německu, zatímco jih (zejména Bádensko-Württembersko) trpí rostoucím deficitem srážek, přičemž suché podmínky přetrvávají po celý únor a úhrny srážek v regionech dosahují méně než 60 % dlouhodobého průměru.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 10. 2024

    Profesor Miroslav Trnka jako host pořadu Fokus Václava Moravce: Počasí a člověk

    Rok mrazů, veder a extrémních lijáků. Děje se něco mimořádného, nebo se jen historie opakuje? Které jevy přírody už dokážeme předvídat a jak přesně? Hostem Václava Moravce v pořade Fokus byl v díle s názvem Počasí a člověk i bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Tato část pořadu je ke zhlédnutí ZDE

  • 8. 10. 2024

    Nejdeštivější září v Brně za dvě stě let

    Kvůli extrémním dešťům, které Česká republika zažila v září letošního roku, se tento měsíc zařadil mezi nejdeštivější v historii. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR průměrné srážky v Brně za září dosahují čtyřiceti milimetrů. Letošní devátý měsíc roku tento průměr téměř čtyřnásobně překonal. Rozhovor pro Brněnský deník Rovnost je k dispozici ZDE.

20. června 2024 / 25. týden

předchozí další zavřít