Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropy

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2024 do 15.07.2024

 

Zatímco země jako Francie, Německo, Belgie a Nizozemí hlásí převážně podprůměrné teploty, státy, které jsou jižněji, naopak zaznamenaly výskyty vysokých teplot provázených vlnami veder (např. v Rumunsku, Bulharsku či Maďarsku dosahovaly teploty ke 39 až 40 °C). Negativní dopady nedostatku vody a vln veder se již odrážejí na satelitních snímcích (akumulace biomasy). U zemí, které byly v minulém období zasaženy suchem, problém i přes četné srážky často přetrvává. Srážky se mnohdy vyskytují ve formě bouřek s krupobitím, které lokálně porost poškodí. Déšť je často příčinou vysoké vlhkosti zrna, což společně s podmáčenými poli oddaluje sklizeň, která díky pokročilému fenologickému vývoji začíná u ozimů dříve. Také tlak chorob a škůdců je velký, a to zejména u brambor. Nejvíce zasaženou plodinou je ale podle zpráv ječmen ozimý, u kterého prognózy výnosů klesly nejvíce. Letním plodinám se zatím daří dobře.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 7. 2024
pro
BE
Belgie
Teploty byly převážně podprůměrné, s výjimkou posledního červnového týdne. Srážky se pohybovaly od hodnot blízko dlouhodobému až po 80 % nad dlouhodobým průměrem. První a poslední červnový týden byl ve většině regionů převážně suchý, zatímco druhý červencový týden byl obzvláště vlhký. Sluneční záření bylo mírně pod průměrem. I když tyto povětrnostní podmínky jako takové nebyly nijak zvlášť výjimečné, zůstaly pro plodiny převážně nepříznivé s ohledem na již vzniklé negativní dopady v důsledku mimořádně vlhkých podmínek v předchozích měsících. Půdy náchylné k podmáčení zůstávaly nadměrně vlhké. Letní plodiny zůstaly v růstu a vývoji pozadu. Časté dešťové srážky v červenci brzdily sklizeň ozimého ječmene s negativními dopady na výnosy a kvalitu zrna. Tlak škůdců a chorob zůstal také vysoký, zejména u brambor. Prognózy výnosů byly zachovány nebo dále sníženy; vše pod pětiletým průměrem a až na několik výjimek také pod loňskou úroveň.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 10. 2024

    Profesor Miroslav Trnka jako host pořadu Fokus Václava Moravce: Počasí a člověk

    Rok mrazů, veder a extrémních lijáků. Děje se něco mimořádného, nebo se jen historie opakuje? Které jevy přírody už dokážeme předvídat a jak přesně? Hostem Václava Moravce v pořade Fokus byl v díle s názvem Počasí a člověk i bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Tato část pořadu je ke zhlédnutí ZDE

  • 8. 10. 2024

    Nejdeštivější září v Brně za dvě stě let

    Kvůli extrémním dešťům, které Česká republika zažila v září letošního roku, se tento měsíc zařadil mezi nejdeštivější v historii. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR průměrné srážky v Brně za září dosahují čtyřiceti milimetrů. Letošní devátý měsíc roku tento průměr téměř čtyřnásobně překonal. Rozhovor pro Brněnský deník Rovnost je k dispozici ZDE.

1. července 2024 / 27. týden

předchozí další zavřít