Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2023 do 14.05.2023

 

Aktuální zájmové období bylo ve většině sledovaných zemí bohaté na srážky, s výskytem podprůměrných teplot (s výjimkou druhé dubnové dekády) a mnohdy i podprůměrného slunečního záření. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu a v mírně pokročilém stádiu vývoje. Kvůli vydatným srážkám a chladnějším teplotám se však vývoj zpomalil a zvýšilo se riziko výskytu škůdců a chorob. Také se zpozdilo setí jarních a letních plodin, které buď stále pokračuje, nebo bylo dokončeno v polovině května s až dvoutýdenním zpožděním. Z toho vyplývá, že kvetení jarních a letních plodin pravděpodobně nastane později než obvykle, kdy bude zvýšené riziko nepříznivého letního počasí (např. horko, sucho). Pozitivní je, že půdní vlhkost je v současnosti na velmi příznivých úrovních. V následujících týdnech by bylo zapotřebí ustálenější počasí, které umožní zemědělcům řádně provádět polní práce. Prognóza výnosů je převážně pozitivní a odpovídá historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 5. 2023
pro
HU
Maďarsko
Teploty kolísaly kolem dlouhodobého průměru s výjimkou první dekády a posledních dubnových dnů, kdy převládaly podprůměrné teplotní podmínky, což mělo za následek o 10 až 20 % nižší sumu teplot (>0 °C), než je pro zájmové období (1. dubna – 14. května) obvyklé. Srážky byly hojné (místně destruktivně intenzivní) v západním a severním Maďarsku (70 až 150 mm), zatímco ve východní části Maďarska srážky dosahovaly pouhých 30 až 50 mm, což zůstalo 10 až 40 % pod klimatologickou normou. Déšť byl častý a vydatný zejména v první polovině dubna a po 10. květnu. Ozimé plodiny jsou stále v mírně pokročilém fenologickém vývoji získaném během mírné zimy. Dubnové chladné podmínky zpomalily růst, aniž by to ohrozilo celek. Kvetení řepky začalo v polovině dubna. Zásoba vody byla téměř optimální během kvetení a časného plnění zrna, což je klíčové pro tvorbu výnosu řepky. Ozimý ječmen kvete po celé zemi, zatímco měkká pšenice je už ve fázi květu pouze v jihovýchodním Maďarsku. Půdní vlhkost byla doplněna. Chladné a vlhké podmínky však zvýšily výskyt škůdců a tlak chorob. Setí letních plodin začala kvůli chladnému počasí a vlhké horní vrstvě půdy později. Po polovině dubna se pokrok v setí díky oteplování a vysychání půd zrychlil, ale stále zaostává. Prognóza výnosů ozimých plodin byla revidována směrem nahoru s ohledem na dostatečnou zásobu vody a pozitivní předpověď srážek na další týdny. Prognóza výnosu letních plodin se v této rané fázi odpovídá historickým trendům.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 17. 9. 2024

    Klima v České republice se mění: Budeme pěstovat lanýže a pomeranče?

    Ústav výzkumu globální změny AV ČR v spolupráci s Masarykovou univerzitou a Odborem životního prostředí připravily výstavu ZMĚNA KLIMATU – poznej, pochop, pomoz, kterou je ještě do 24. září možné navštívit v Urban centru v Brně. Výstava přibližuje příčiny a projevy změny klimatu a ukazuje, jak se s nimi vyrovnáváme. V rámci doprovodního programu výstavy mluvil v cykle přednášek klimatolog Pavel Zahradníček i o tom, jak se tato změna projevuje na zemědělské produkci – budeme mít díky změně klimatu lepší víno, budeme moci pěstovat pomeranče či lanýže? A jakou hrozbu znamená změna klimatu pro naše lesy? I to přiblíží podklady dr. Zahradníčka, které jsou k dispozici ZDE.

  • 17. 9. 2024

    Proběhla konference Potraviny pro budoucnost

    Nové biotechnologie, využití netradičních plodin i systém výstrah reagujících na změnu klimatu. Vědci z devíti pracovišť Akademie věd ČR pět let úspěšně spolupracovali ve výzkumném programu Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost. Výsledky představili na konferenci 16. září 2024. Klimatolog prof. Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR mluvil i o tom, jak mohou extrémní meteorologické jevy poškodit úrodu více druhů zemědělských plodin a také jak nám pomáhají systémy včasné výstrahy jako jsou právě Intersucho.cz, Agrorisk.cz nebo Firerisk.cz. Více o výsledcích, kterých vědci dosáhli si můžete přečíst ZDE

23. května 2024 / 21. týden

předchozí další zavřít