Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2023 do 14.05.2023

 

Aktuální zájmové období bylo ve většině sledovaných zemí bohaté na srážky, s výskytem podprůměrných teplot (s výjimkou druhé dubnové dekády) a mnohdy i podprůměrného slunečního záření. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu a v mírně pokročilém stádiu vývoje. Kvůli vydatným srážkám a chladnějším teplotám se však vývoj zpomalil a zvýšilo se riziko výskytu škůdců a chorob. Také se zpozdilo setí jarních a letních plodin, které buď stále pokračuje, nebo bylo dokončeno v polovině května s až dvoutýdenním zpožděním. Z toho vyplývá, že kvetení jarních a letních plodin pravděpodobně nastane později než obvykle, kdy bude zvýšené riziko nepříznivého letního počasí (např. horko, sucho). Pozitivní je, že půdní vlhkost je v současnosti na velmi příznivých úrovních. V následujících týdnech by bylo zapotřebí ustálenější počasí, které umožní zemědělcům řádně provádět polní práce. Prognóza výnosů je převážně pozitivní a odpovídá historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 5. 2023
pro
NL
Holandsko
Zájmové období (1. dubna až 14. května) se vyznačovalo častými a vydatnými srážkami, s největším přebytkem (>+75 %) ve středním Nizozemsku. Celkové teploty byly blízko průměru. Minimální teploty na konci dubna a na začátku května patřily k nejnižším od roku 1991, ale zůstaly nad -5 °C. Nejsou hlášeny žádné zprávy o poškození základních plodin. Zimní plodiny zůstávají v dobrém stavu. Výskyt škůdců a chorob se však zvyšuje a s blížícím se květem by bylo zapotřebí ustálenější počasí, které umožní zemědělcům řádně provádět polní operace. I přes méně srážek (než v březnu) byly půdní podmínky po většinu času pro setí letních plodin nepříznivé. Aktuálně končí výsev cukrové řepy. Od roku 2001 je to nejzazší termín. Vzcházení proběhlo v pořádku, ale negativní vliv na výnos je nevyhnutelný, protože zapojení porostu nastane příliš pozdě na to, aby bylo možné optimálně využít dlouhé červnové dny. Tlak škůdců je také pro letní plodiny problém. U brambor stále probíhá setí, ale zpoždění lze ještě kompenzovat prodlouženým cyklem plodin. Prognózy výnosů cukrové řepy byly revidovány směrem dolů, ale zůstávají nad úrovní pětiletého průměru. Prognózy pro ostatní plodiny byly v podstatě zachovány na úrovni historického trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 10. 7. 2024

    Kam s uhlíkem?

    Stále víc jihomoravských zemědělců se inspiruje principy regenerativního zemědělství z USA – neorají, zeminu nikdy nenechávají holou a zapojují býložravce. Kromě zdravější půdy, a tím i potravin, má šetrný přístup pomoct také klimatu, a to ukládáním oxidu uhličitého. Propagátorem postoje je i Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny.
    Celý článek pro deník Mladá Fronta DNES je k dispozici ZDE.

  • 9. 7. 2024

    Změna klimatu je příležitost

    Letošní jaro, přesněji období od začátku března do konce května, bylo v Brně nejteplejší od roku 1800, kdy tam meteorologové měří. Oproti třicetiletému průměru za léta 1961 až 1990 teploměr ukazoval o 3,9 stupně Celsia více. Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd popisuje extrémy počasí i to, na co se připravit v Česku.

    Celý rozhovor pro deník Mladá fronta Dnes je k dispozici ZDE.

5. listopadu 2023 / 44. týden

předchozí další zavřít